«Հրապարակ». Օրենքում փոփոխության իմաստն այն է, որ ոստիկանությունը գաղտնալսի ու վերահսկի ԱԱԾ-ին, իսկ ԱԱԾ-ն՝ ոստիկանությանը
09:36 13/12/2019
Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները՝ «Իմ քայլի» պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանի և Սիփան Փաշինյանի առաջարկով, նախատեսում են ոստիկանությանն իրավունք վերապահել՝ ունենալու տեխնիկական միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսումներ իրականացնելու համար: Նախկինում էլ ոստիկանությունն ուներ այդ իրավունքը, բայց կատարում էր ԱԱԾ-ի տեխնիկայով, ըստ այդմ՝ ԱԱԾ-ի գիտությամբ։
Համակարգի աշխատակիցներից մեկը մեզ բացատրեց, որ սրա իմաստն այն է, որ ոստիկանությունը գաղտնալսի ու վերահսկի ԱԱԾ-ին, իսկ ԱԱԾ-ն՝ ոստիկանությանը։ Եվ դա պայմանավորված է Նիկոլ Փաշինյանի կասկածամտությամբ, ով վախենում է դավադրություններից և ուժային կառույցների դժգոհությունից՝ ուզում է ամեն ինչ վերահսկել»:

«Грапарак»: Смысл этих поправок в том, чтобы полиция прослушивала и контролировала СНБ, а СНБ – полицию
12:43 13/12/2019
Газета «Грапарак» пишет, что внесенные по предложению депутатов фракции «Мой шаг» Армена Хачатряна и Сипана Пашиняна в закон «Об оперативно-розыскной деятельности» изменения предусматривают предоставить право полиции иметь технические средства, которые необходимы для прослушивания телефонных разговоров. У полиции и в прошлом было такое право, однако прослушивание проводилось с использованием техники СНБ и с ведома СНБ.
«Один из сотрудников системы объяснил нам, что смысл этого в том, чтобы полиция прослушивала и контролировала Службу национальной безопасности, а СНБ – полицию. И это обусловлено подозрительностью Никола Пашиняна, который боится заговоров и недовольства силовых структур, поэтому хочет все контролировать», - отмечает издание.