Մահացել է աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Բենուր Փաշայանը
60 տարեկան  մահացել է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Բենուր Փաշայանը: Panorama.am-ը Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայից տեղեկացավ, որ Բենուր Փաշայանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա  դեկտեմբերի 15-ին, հուղարկավորությունը՝ դեկտեմբերի 16-ին: Մահվան պատճառը սրտի անբավարարությունն է եղել:
ԽՍՀՄ ժողովուրդների սպարտակիադայի հաղթող, աշխարհի գավաթակիր, ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախկին նախագահ Բենուր Փաշայանը ծնվել է 1959 թ. նոյեմբերի 14-ին Ախալքալաքում: Ավարտել է ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական ինստիտուտը (1985)։  1983-ի աշխարոի առաջնությունում արժանացել է «լավագույն ըմբիշ» հատուկ մրցանակի։ Պարգևատրվել է «Պատվո նշան» շքանշանով։
Նա ՀԱՕԿ-ի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 1999-2000թթ.: Ըմբիշի կարիերան ավարտելուց հետո Բենուր Փաշայանը զբաղվել է նաև մարզչական աշխատանքով:

Ушел из жизни борец Бенур Пашаян
В возрасте 60 лет скончался борец греко-римского стиля, двукратный чемпион СССР Бенур Пашаян. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили из Федерации борьбы Армении.
Согласно информации, церемония панихиды состоится 15 декабря, похороны – 16 декабря. Причиной смерти стала сердечная недостаточность.
Бенур Пашаян  – советский борец греко-римского стиля, двукратный чемпион СССР (1982, 1983), двукратный чемпион Европы (1981, 1982), двукратный чемпион мира (1982, 1983), победитель соревнований «Дружба-84» (1984). Заслуженный мастер спорта СССР (1982).
Он  завершил спортивную карьеру в 1985 году. В 1986-1989 годах занимал пост тренера Сборной команды Армянской ССР. В 1999-2000 годах – президент Национального олимпийского комитета Армении.