Այս տարի աշխատանքի է տեղավորվել ավելի քան 11 հազար աշխատանք փնտրող, որից 7794-ը՝  կին
2019 թվականը բավականին դժվար, բայց  ավելի շատ նախապատրաստական տարի էր: Այս մասին այսօր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ այս տարի իր ղեկավարած կառույցն աշխատել է համակարգային փոփոխություններ մտցնել ուղղությամբ, մասնավորապես, բոլոր ոլորտներում նախաձեռնել են բարեփոխումներ, իրականացրել են ուսումնասիրություններ, քննարկել են տարբեր մոդելներ քննարկել:
Զարուհի Բաթոյանը նշեց, որ նախարարության համար կարևոր է երեք սկզբունք՝ գնահատել քաղաքացիների իրական կարիքները, մշակել համապատասխան քաղաքականություն և ապահովել ծրագրերի փոխկապակցվածությունը:
Նրա խոսքով՝ կառավարության կարևոր քաղաքականությունն ուղղված է աշխատանքի խրախուսմանը, քանի որ աշխատանքն այն միջոցն է, որը պետք է դառնա աղքատության հաղթահարման եթե ոչ միակ, ապա հիմնական սկզբունքը։
Անդրադառնալով աղքատության հաղթահարմանը՝ Զարուհի Բաթոյանը նշեց, որ  պետությունը պետք է ստեղծի պայմաններ, որպեսզի մարդիկ կարողանան զարգացնել իրենց հմտությունները, մասնագիտական կարողությունները և զբաղվեն աշխատանքային գործունեությամբ։
Նախարարը նշեց, որ աշխատանքի խրախուսման նպատակով առաջիկայում կքննարկեն պայմանով նպաստի ներդրման հարցը։ Այն, ըստ նրա, ենթադրում է աշխատանքային հնարավորությունների տրամադրում գործազուրկ այն անձանց, որոնք աշխատունակ տարիքի են, կարող են աշխատել, սակայն ունեն մասնագիտական, խորհրդատվական աջակցության կարիք կամ աշխատատեղի մասին տեղեկատվության պակաս։
«Սրանով մենք կկարողանանք խրախուսել այն մարդկանց, որոնք կարող են աշխատել, բայց ինչ-ինչ պատճառներով դուրս են մնացել զբաղվածության ծրագրերից»,- ասաց նա։
Զարուհի Բաթոյանը նշեց նաև, որ Զբաղվածության ծրագրերով հավաքագրվել է ավելի քան 4000 թափուր աշխատատեղ, որոնց մասին տեղեկատվությունը տեղադրված է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Զբաղվածության գործակալության կայքում։
Նրա խոսքով՝ այս տարվա ընթացքում կազմակերպել են 10 աշխատանքի տոնավաճառ, որոնց մասնակցել է շուրջ 367 գործատու՝ ներկայացնելով 13500 թափուր աշխատատեղ։ «2019 թվականի ընթացքում Զբաղվածության գործակալության միջոցով աշխատանքի է տեղավորվել ավելի քան 11 հազար աշխատանք փնտրող, որոնցից 7794 կանայք են, 3483-ը՝ երիտասարդներ և 203-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք»,- նշեց նախարարը։

11 thousand job seekers employed over the past year - Ministry  of Labor and Social Affairs sums up its activities
18:15 13/12/2019
11 thousand job seekers employed over the past year - Ministry of Labor and Social Affairs sums up its activities
The year 2019 was difficult and it was mostly a year of preparation works, Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan told a year-end press conference on Friday. In Batoyan’s words, the ministry has worked towards introducing structural changes, particularly initiating reforms in all spheres and implementing research and discussions on different models.
As the minister stressed, the ministry adopted three principles in organizing its work – assessing the real needs of the citizens, developing a relevant policy and ensuring the integrity of the programmes.
Speaking of the state policy to overcome poverty, Zaruhi Batoyan stressed that the state should create conditions for people to develop theirs skills, professional capacities and find a job.
Batoyan presented statistics that some 4000 vacancies have been listed as part of  employment programme and the list of available jobs was posted on the ministry official website. Over the past year 10 job fair were organized in the country involving 367 employers and 13,500 vacancies.
“In 2019, some 11 thousand people were employed through the State  Employment Agency  - 7794 of them were women, 3483  - youth and 203 people with disability,” Batoyan said.