«Ստորագրելով օրենքը` ՀՀ նախագահը կստանձնի այս հակաիրավական օրենքի ընդունման ու հետևանքների  պատասխանատվությունը». «Վերնատուն»
10:00 18/12/2019
«Ստորագրելով օրենքը` ՀՀ նախագահը կստանձնի այս հակաիրավական օրենքի ընդունման ու հետևանքների պատասխանատվությունը». «Վերնատուն»
«Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբը տարածել է հայտարարություն՝ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացման վերաբերյալ, որը հանրության մեջ հայտնի է որպես ՍԴ դատավորներին «օրենքով» կաշառելու կամ  վարչապետի կողմից ՍԴ-ն սեփականաշնորհելու մասին օրենք:
«Ազգային ժողովն ընդունել է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը, որը հանրության մեջ հայտնի է որպես ՍԴ դատավորներին «օրենքով» կաշառելու կամ  վարչապետի կողմից ՍԴ-ն սեփականաշնորհելու մասին օրենք:
Օրենքին կողմ է քվեարկել միայն իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը, այսինքն` այս կարևորագույն փաստաթուղթն ընդունվել է խորհրդարանական կոնսենսուսի իսպառ բացակայությամբ և գործադիր իշխանությունից եկած թելադրանքով: Սա իրենց չենթարկվող անկախ դատավորներից ձերբազատվելու հերթական քայլ է։
Թեև վերջին շրջանում վտանգավոր օրինաչափություն է դարձել խորհրդարանական մեծամասնության կողմից վիճահարույց օրենքների ընդունումը կամ քննարկումը, այդուհանդերձ մենք գտնում ենք, որ ՍԴ-ին վերաբերող օրենքը ամենամեծ ռիսկերն է պարունակում։ Սա միջամտություն է ՍԴ-ի աշխատանքներին, միտված է ՍԴ լիազորությունների յուրացման եղանակով սահմանադրական արդարադատության վերացմանը և սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգին: Կեղծ հիմնավորումներով հիմք է դրվում քաղաքական իշխանությունների փոփոխությամբ դատական իշխանության փոփոխության հակասահմանադրական երևույթի։
Ակումբը սույն օրենքը գնահատում է Սահմանադրության տառին և ոգուն հակասող, քանզի խախտվում են  իշխանության ճյուղերի բաժանման ու հավասարակշռման մեխանիզմները, փորձ է արվում հաստատել իրավական և ժողովրդավարական պետությանը հակասող անձնիշխանություն: Օրենքն ակնհայտորեն հակասում է ՀՀ սահմանադրության 1-ին, 3-րդ, 4-րդ, 61-րդ, 63-րդ, 78-րդ և 213-րդ հոդվածներին:
Հարկատուների հաշվին մեկ մարդու ցանկությունների բավարարմանը միտված այդ փաստաթուղթն այժմ Հանրապետության նախագահի տիրույթում է, և նրա ուղղակի պարտականությունն է կասեցնել օրենքի ընդունման գործընթացը` դիմելով ՍԴ` Սահմանադրությանն օրենքի համապատասխանությունը որոշելու հարցով:
Ստորագրելով օրենքը` Հանրապետության նախագահն անձամբ կստանձնի այս հակաիրավական և հակաժողովրդավարական օրենքի ընդունման ու հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը, քանզի Սահմանադրության համաձայն՝ հենց նախագահի գործառույթն է Սահմանադրության պահպանմանը հետևելը:
Եթե անգամ Հանրապետության նախագահը ստորագրի այս օրենքը, ապա միևնույն է` այն վաղ թե ուշ ճանաչվելու է հակասահմանադրական, սակայն հասցված վնասները կլինեն անդառնալի: Պահն է գիտակցելու պետության գլխի անձնական պատասխանատվությունը մեր երկրի ներկայի և ապագայի համար»:

«Вернатун»: Подписав закон о КС, президент Армении лично возьмет на себя всю ответственность за последствия
12:44 18/12/2019
Общественно-политический клуб «Вернатун» распространил заявление относительно внесения дополнений в конституционный закон «О Конституционном суде», «который в обществе известен как закон о "законном" подкупе судей КС или приватизации премьер-министром Конституционного суда».
«Национальное Собрание приняло закон "О внесении дополнений в конституционный закон "О Конституционном суде", который в обществе известен как закон о "законном" подкупе судей КС или приватизации премьер-министром Конституционного суда.
За закон проголосовала лишь фракция правящего блока "Мой шаг", то есть этот важный документ был принят при абсолютном отсутствии парламентского консенсуса и по диктовке исполнительной власти. Это очередной шаг по избавлению от независимых судей, которые не подчиняются им.
Хотя и принятие или обсуждение спорных законов парламентским большинством в последнее время стало опасной закономерностью, тем не менее, мы считаем, что касающийся КС закон содержит в себе наибольшие риски. Это вмешательство в работу КС, нацелено на устранение конституционного правосудия путем присвоения полномочий Конституционного суда и угрожает конституционному строю Республики Армения. Фиктивными обоснованиями закладывается фундамент для такого антиконституционного явления, как смена судебной власти сменой политических властей.
Клуб считает, что данный закон противоречит букве и духу Конституции, поскольку нарушаются механизмы разделения и баланса ветвей власти, предпринимается попытка установить единовластие, что противоречит принципам правового и демократического государства. Закон очевидным образом противоречит статьям 1, 3, 4, 61, 63, 78 и 213 Конституции РА.
Данный документ, нацеленный на удовлетворение желаний одного человека за счет налогоплательщиков, теперь находится в ведении президента республики, и его прямая обязанность – приостановить процесс принятия закона обращением в КС по вопросу определения соответствия закона Конституции.
Подписав закон, президент республики лично возьмет на себя всю ответственность за принятие и последствия этого противоправного и антидемократического закона, поскольку, в соответствии с Конституцией, именно президент обязан следить за ее соблюдением.
Если даже президент Армении подпишет этот закон, то, все равно, рано или поздно документ будет признан антиконституционным, однако причиненный ущерб окажется  необратимым. Настал момент осознать личную ответственность главы государства за настоящее и будущее нашей страны».