2020թ. ՀԴՄ-ների չտրամադրման դեմ պայքարը կրկնակի, եռակի, քառակի անգամ ուժեղանալու է. վարչապետ
Կառավարությունն առաջարկություն է ներկայացրել ԱԺ պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Ներկայացված նախագծով առաջարկվում է մեղմել ՀԴՄ կիառության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքի չափը, մասնավորապես՝ հանրային սննդի ոլորտում: Ներկայացնելով մի շարք դիտարկումներ՝ գործադիրը նախագիծը ներկայացված ձևով ընդունելը համարել է ոչ նպատակահարմար:
Հաշվի առնելով նաև այն, որ ՀՀ կառավարության ծրագրով, որպես ծրագրային դրույթ, ամրագրվել է ստվերային շրջանառությունների կրճատումը և նշյալ ծրագրային խնդրի լուծման համար առանձնակի կարևորվել է տնտեսությունում բոլոր գործարքների լիարժեք փաստաթղթավորման ապահովումը՝ կառավարությունը գտնում է, որ ՀԴՄ-ների կիրառության խախտումների մասով իրականացվող քաղաքականությունը պետք է ունենա տրամագծորեն հակառակ ուղղվածություն: Մասնավորապես, անհրաժեշտ է համարվում ավելի խստացնել ՀԴՄ-ների կիրառության կանոնները խախտելու համար սահմանված պատասխանատվության միջոցները՝ զուգահեռաբար կատարելագործելով նաև դրանց կիրառության ընթացակարգերը:
Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով քննարկվող հարցին, ընդգծել է. «Մենք ՀԴՄ կտրոններ չտրամադրելու համար ունենք տուգանքի երկու մակարդակ: Հանրային սննդի ոլորտում մեկ անգամ ՀԴՄ կտրոն չտրամադրելու համար 600 000 դրամ, իսկ մյուս ոլորտներում 150 000 դրամ տուգանք է: Ազգային ժողովի պատգամավորներն առաջարկում են այն հավասարեցնել և հանրային ոլորտի սննդի համար ևս տուգանքը դարձնել 150 000 դրամ: Մենք ասում ենք՝ համաձայն ենք, որ հավասար սկզբունք լինի, բայց տվյալ դեպքում իջեցնելը որևէ պարագայում հակասում է մեր քաղաքական ուղերձներիրն: Մենք ասում ենք, որ 2020թ. ՀԴՄ-ների չտրամադրման դեմ պայքարը կրկնակի, եռակի, քառակի անգամ ուժեղանալու է»:
Վարչապետը տուգանքի իջեցումը բացարձակապես անընդունելի է համարել, բարձրացումը՝ ընդունելի. իսկ եթե չկա կոնսենսուս, ավելի լավ է օրենսգիրքը թողնել անփոփոխ:
«ՀԴՄ կտրոն չտալու որևէ փորձ ուղղակի գողություն է Հայաստանի Հանրապետությունից, ժողովրդից և սա պետք է շատ խստագույնս կասեցվի: Հետևաբար, կարծում եմ՝ ունի տրամաբանություն, որ մենք առաջարկենք, այո՛, հավասարեցնել՝ 150 000 դրամը դարձնելով 600 000 դրամ: Այս պարագայում արդար քրտինքով աշխատող ոչ մի մարդ չի տուժի, եթե օրենքով աշխատի»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:

Н. Пашинян: Борьба против невыдачи чеков в 2020 году усилится вдвое, втрое, вчетверо
Правительство представило предложение касательно проекта закона РА «О внесении изменений в Налоговый кодекс РА», представленного депутатами Национального Собрания РА в порядке законодательной инициативы.
По представленному проекту предлагается смягчить предусмотренный за нарушение Правил применения контрольно-кассовых машин (ККМ) размер штрафа – в сфере общественного питания. Представив ряд замечаний, кабмин посчитал принятие законопроекта в представленном виде нецелесообразным.
Учитывая также то, что по программе правительства РА, в качестве программного положения, закреплено сокращение объема теневого оборота и для решения указанной программной задачи особое значение придается обеспечению полноценному документированию всех сделок в экономике, правительство сочло, что осуществляемая по части нарушения Правил применения ККМ политика должна быть диаметрально противоположной. В частности, считается необходимым ужесточить установленные средства ответственности за нарушения Правил применения ККМ, параллельно совершенствуя также процедуры их применения.
Н. Пашинян, обратившись к обсуждаемому вопросу, отметил: «За невыдачу чеков ККМ у нас имеется два уровня штрафов. В сфере общественного питания за невыдачу чека ККМ в первый раз размер штрафа составляет – 600 000 драмов, а в других сферах – 150 000 драмов. Депутаты Национального Собрания Армении предлагают сравнять размеры штрафов и за невыдачу чека в сфере общественного питания установить размер штрафа в 150 000 драмов. Мы заявляем, что не согласны, чтобы был принцип равенства, но снижение в данном случае противоречит нашим политическим месседжам. Мы заявляем, что борьба против невыдачи чеков в 2020 году усилится вдвое, втрое, вчетверо».
Премьер счёл снижение размера штрафа неприемлемым, повышение – приемлемым: если нет консенсуса, то лучше оставить кодекс без изменений.
«Любая попытка невыдачи чека ККМ является прямой кражей у Республики Армения, народа и это следует строжайшим образом пресечь. Следовательно, полагаю, логично, если мы предложим: да, приравнять, сделав размер штрафа из 150 000 драмов в 600 000 драмов. В данном случае не пострадает ни один человек, зарабатывающий честным трудом, если будет работать по закону», – отметил глава правительства.