Պարզվում են «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունից գողության փորձ կատարելու հանգամանքները
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունից գողության փորձ կատարելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
2019 թվականի դեկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 11:44-ին, «Ժողովուրդ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ խմբագրությունը տակնուվրա է արվել:
Նախնական տվյալներով՝ նշված օրը՝ ժամը 00:30-ից մինչև 10:20-ն ընկած ժամանակահատվածում, անհայտ անձը, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ, բացել է խմբագրության պատշգամբի լուսամուտը, ապօրինի մուտք գործել ներս և փորձել գողություն կատարել, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:
Դեպքի առթիվ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Կենտրոնականի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետի և 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Կատարվում է նախաքննություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում` դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձին (անձանց) հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Circumstances of theft attempt from editorial of «Zhoghovurd» daily being found out
Armenia’s Investigative Committee launched investigation to find out all circumstances of theft attempt from the editorial of «Zhoghovurd» daily newspaper, hindrance to legal professional activities of reporter.
As the Committee reported in a press release, on December 19, 2019 at 11:44 a call was received from the chief editor of «Zhoghovurd» daily newspaper informing that the editorial had been overturned.
Pursuant to initial data, on the mentioned day from 00:30 to 10:20 the person having committed the alleged crime opened the balcony window of the editorial with technical means, illegally entered and tried to commit theft. However, under unforeseen circumstances he could not complete the crime.
A criminal case was initiated according to the Point 1.1 of the Part 3 of the Article 34-177 and the Part 1 of the Article 164 of RA Criminal Code for conduction of preliminary investigation and was received in proceeding.
It is noted that measures are taken to find out all circumstances of the case, to find the person (persons) having committed the alleged crime.
As reported earlier, unknown people broke into the editorial office of Zhoghovurd daily and Armlur.am news website on Thursday. An employee of the newspaper found out that the office is fully ransacked after entering the building at 10am, Armlur.am reported.