«Մեր հանրությանը պետք է պատրաստել պատերազմի: Մենք կանգնած ենք պատերազմի նախաշեմին, մեր բնակչությունը պետք է այդ մասին իմանա, դրան պատրաստ լինի»,-«Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Հայաստանը 2020-ի նախաշեմին» քննարկմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ իշխանություններն անընդհատ վստահեցում են, որ Հայաստանում տեղի ունեցած գործընթացները ժողովրդավարության այնպիսի մակարդակի են հասցրել երկիրը, որ ժամանակակից աշխարհում նման ժողովրդավարություն ունեցող երկրի վրա հարձակում պարզապես բացառված է:
«Հենց դա են համարում անվտանգության հիմնական երաշխիքներից մեկը, ոչ թե բանակը, ոչ թե տնտեսության զարգացումը: Իհարկե, հասկանալի է, որ այս տեսությանը, ըստ էության, բացի իշխանություններից որևէ մեկը չի կարող հավատալ և ժողովրդավարության ընկալումն էլ այնպիսին չէ, ինչպես ներկայացվում է մեր հանրությանը: Բայց վերջին երկու տարվա զարգացումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում կա հանրության բավական մեծ զանգված, որը կուրորեն հավատում է Նիկոլ Փաշինյանի շուրթերից հնչող ցանկացած խոսքի: Մինչդեռ Ադրբեջանը վերջին մեկուկես տարում պարբերաբար, մեկը մյուսից մեծ մասշտաբային ռազմական զորավարժություններ է անցկացրել, ամեն ինչ արել է պատրաստվելու պատերազմի»,- ասաց քաղաքագետը:
Նա համոզված է, միայն մեկ բացատրություն կա, թե ինչու մինչև հիմա Ադրբեջանը պատերազմ չի սկսել՝ հայկական զինված ուժերի մարտունակությունը, պատրաստվածության աստիճանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի, Հայաստանը չի պատրաստվում պատերազմի, Հայաստանի իշխանությունները վաղուց չեն նայում, թե ինչ է տեղի ունենում շուրջը, Նիկոլ Փաշինյանի հայացքն ուղղված է բացառապես Հայաստանի ներքին զարգացումներին, չունի արտաքին ռիսկերի գնահատման մեխանզիմներ, չկան այդ մարդիկ, չկա Հայաստանի առջև դրված այդ օրակարգը, չկան այդ ռիսկերին դիմագրավելու գիտակցություն, ցանկություն:
Հ. Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով, բանակցային գործընթացում միջնորդներն ու միջազգային հանրությունը խոսում են մեկ լեզվով, իսկ ՀՀ իշխանություններն այդ համագործակցության շրջանակներից դուրս է հայտնվել:
«Ըստ էության, մեր պետական դիրքորոշումը միջազգային հանրությանը հակադրվում է: Դրան հասնելու համար Ադրբեջանին շատ մեծ ջանքեր պետք չեն եղել: Ադրբեջանն օգտվել է նրանից, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները գաղափար չունեին բանակցային գործընթացի տրամաբանությունից, գոյություն ունեցող վտանգներից, հնարավորություններից: Առաջին հերթին Ադրբեջանը վերացրել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններով ստանձնած իր պարտավորությունները՝ այդ ամենը փոխարինելով վերելակային կարճ, ոտքի վրա ձեռք բերված պարտավորություններով»,- ասաց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:

Грант Мелик-Шахназарян: Мы стоим на пороге войны
«Необходимо подготовить наше общество к войне. Мы стоим на пороге войны, наше население должно знать об этом и быть готовым», – заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян на организованном аналитическим центром «Восканапат» обсуждении на тему «Армения на пороге 2020 года».
Он отметил, что действующие власти постоянно заверяют, что произошедшие в Армении процессы вывели страну на такой уровень демократии, что в современном мире попросту исключено нападение на страну с подобным уровнем демократии.
«Они именно это считают гарантом безопасности, а не армию или развитие экономики. Конечно, понятно, что в данное видение, по сути, никто кроме власти поверить не может и восприятие демократии не такое, как представляется нашему обществу. Но развития последних двух лет демонстрируют, что в Армении есть довольно большое сообщество, которое слепо верит в любые заявления из уст Никола Пашиняна. Между тем Азербайджан за последние полтора года периодически проводил военные учения, одно масштабнее другого, сделав всё для подготовки к войне», – отметил политолог.
Он убежден, есть лишь одно объяснение тому, почему Азербайджан до сих пор не начал войну: боеготовность Вооруженных сил Армении, степень готовности.
Г. Мелик-Шахназарян отметил, что Азербайджан готовится к войне, а Армения – не готовится, власти Армении давно не обращают на происходящие вокруг события, взгляд Никола Пашиняна обращен исключительно на внутриполитические развития в РА: у него нет механизмов оценки рисков, отсутствуют такие люди, нет поставленной перед Арменией подобной повестки, нет осознанности и желания в противостоянии этим рискам.
По его словам, в переговорном процессе посредники и международное сообщество говорят на одном языке, а действующие власти РА оказались вне рамок данного сотрудничества.
«По сути, наша государственная позиция противоречит позиции международного сообщества. Для достижения этого Азербайджану не потребовалось много усилий. Азербайджан воспользовался тем, что новые власти Армении понятия не в курсе логики переговорного процесса, существующих рисков, возможностей. В первую очередь, Азербайджан устранил достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, заменив это достигнутыми в лифте и на ногах короткими договоренностями», – отметил Г. Мелик-Шахназарян.