«Հրապարակ». ՀՀ և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի հաղորդագրությունը շարքային քաղաքացուն քիչ բան է ասում
09:37 24/12/2019
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ինչպեսև գրել էինք օրեր առաջ, երեկ Երևանում կայացավ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստը։ Մեծ կազմ էր մասնակցում, ներկա էին նաև ԱԱԽ անդամ չհանդիսացողներ, որոնց հրավիրել էին Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը․ Հայաստանի կողմից՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Արցախից՝ զինվորականներ։ Անսպասելի էր, օրինակ, Սամվել Օգանովսկու ներկայությունը, ում նախկինում հրավիրում էին Երևան՝ Մարտի 1-ով ցուցմունք տալու։
Նիստի հաղորդագրությունը շարքային քաղաքացուն քիչ բան էր ասում, սակայն բանակցային պրոցեսի լավատեղյակները եզրակացրին, որ ՀՀ և Արցախի դիրքորոշումները տարբերվում են․ Նիկոլ Փաշինյանը նրբորեն փուլային տարբերակն է առաջ մղում, Արցախի նախագահը՝ Արցախի ճանաչում՝ առանց կոմպրոմիսների»:

«Грапарак»: Официальное сообщение о совместном заседании Совета безопасности ни о чем не говорит рядовому гражданину
12:09 24/12/2019
Газета «Грапарак» пишет, что как сообщалось ранее, вчера в Ереване состоялось совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. В заседании участвовал довольно большой состав, причем присутствовали также люди, которые не являющиеся членами Советов безопасности и которых пригласили президент Арцаха и премьер-министр Армении. Со стороны Армении участвовали спикер парламента Арарат Мирзоян и президент Армен Саркисян, а Арцаха – военные. Неожиданностью стало, у примеру,  присутствие на заседании Самвела Огановского, которого ранее приглашали в Ереван для дачи показаний по делу 1 марта.
«Официальное сообщение о заседании мало что говорит рядовому гражданину, однако сведущие в переговорном процессе люди пришли к выводу, что позиции Армении и Карабаха отличаются: Никол Пашинян мягко продвигает поэтапный вариант, а президент Арцаха – признание Республики Арцах без компромиссов», - отмечает издание.