Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կմեկնարկի «Դաշնամուրի ու ջութակի տասը սոնատները և ժամանակի երաժշտական աշխարհը» համերգաշարը` նվիրված գերմանացի կոմպոզիտոր Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ծննդյան 250-ամյակին: Յուրաքանչյուր համերգի ընթացքում կկատարվեն կոմպոզիտորի սոնատներից, ինչպես նաև իր ժամանակի երաժշտական գլուխգործոցներից:
Առաջին համերգի ընթացքում Խաչատրյան Տրիոյի երաժիշտներ Արմինե Գրիգորյանի (դաշնամուր) և Կարեն Շահգալդյանի (ջութակ) կատարմամբ կհնչի Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 1798 թ. գրված «Սոնատ դաշնամուրի և ջութակի համար» ստեղծագործությունը:
Համերգին կմասնակցեն նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտները՝ Ռիմա Միրզոյան (ջութակ), Արմեն Թորոսյան (ալտ), Սիփան Թորոսյան (թավջութակ): Համերգի հատուկ հյուրերն են Հակոբ Ջաղացպանյանը (կիթառ) և ԵՊԿ ուսանողուհի Մարիա Մաճկալյանը (ջութակ):
Երեկոյի ընթացքում կկատարվեն նաև Յոհան Սեբաստիան Բախի, Ջովաննի Բատիստա Վիոտտիի, Լուիջի Բոկերինիի և Յոզեֆ Հայդնի ստեղծագործություններից:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, առաջին համերգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 26-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում: Համերգաշարը կշարունակվի նաև 2020 թվականին:

Series of concerts dedicated to the 250th anniversary of Beethoven planned in Armenia
Series of concerts titled “Ten sonatas for piano and violin and the music world of the time” will take place at Aram Khachaturian Museum House in Yerevan to celebrate the 250th anniversary of Beethoven's birth. Every concert will feature piano compositions of the composer as well as other music works of the time.
The first concert will be performed by Khachaturian Trio Armine Grigoryan (piano) and Karen Shahgeldyan (violin) and features Sonata for Piano and Violin No. 1 created in 1798.
Musicians of State Symphony Orchestra of Armenia Rima Mirzoyan (violin), Armen Torosyan (Alt), Siphan Torosyan (cello) will participate in the concert, while special guests of the event are Hakob Jaghaspanyan (guitar) and Maria Machkalyan (violin).
As the ministry of education, science, culture and sports report the first event will take place on December 26 and then concerts will continue throughout 2020.
To note, in 2020, the world will celebrate Beethoven’s 250th birthday. The Beethoven anniversary year has officially launched on December 16, 2019 and will continue until December 17, 2020 - marking the 250th anniversary of Beethoven's baptism (the exact birth date is unknown).