Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը Հայկ Մարությանի նկատմամբ վարույթ է հարուցել
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշում է կայացրել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կողմից անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հիմքով հարուցել վարույթ։
Դեկտեմբերի 9-ին հարուցված վարույթի շրջանակում այժմ ուսումնասիրություններ են իրականացվում։
«Մենք ունենք օրենքով սահմանված 90-օրյա ժամկետ, բայց կարծում եմ այդքան երկար չի տևի։ Ուղղակի կապված տարեվերջյան այլ հրատապ գործերի ու առաջնահերթությունների հետ, մի փոքր ուշանում է, փաստաթղթերը մենք հավաքել ենք, բայց կողմին լսելու առնչությամբ կհետաձգվի, երևի հունվարին կիրականացվի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը։
Վարույթ հարուցելու որոշման մասին ծանուցում ուղարկվել է նաև Երևանի քաղաքապետին։
Հանձնաժողովի որոշման  համար հիմք են հանդիսացել այս տարի դեկտեմբերի 5-ին մամուլում եղած հրապարակումները։ Հղում կատարելով «ժողովուրդ» օրաթերթին՝ ԶԼՄ-ները  հրապարակել են «Հայկ Մարությանը շուրջ 1 տարի օրենք է խախտել», «Հայկ Մարությանն ու «Երկուս ու կես»-ը. քաղաքապետի օրինախախտումը բացահայտված է» և այլ վերնագրերով հոդվածներ՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայկ Մարությանը իր պաշտոնավարմանը զուգահեռ նաև «Երկուս ու կես» ՍՊԸ-ի տնօրենն է, և 2018-ի հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնը ստանձնած Մարությանը զուգահեռ տնօրինել է իր ՍՊԸ-ն:
Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի` 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները չեն կարող զբաղեցնել իրենց կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ  տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն առեւտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից։
Հանձնաժողովը գտել է, որ Հայկ Մարությանի արարքում առկա են անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հատկանիշներ։

Комиссия по предупреждению коррупции возбудила производство в отношении Айка Марутяна
Комиссия по предупреждению коррупции приняла решение о возбуждении производства – на основании предполагаемого нарушения мэром Еревана Айком Марутяном требований несовместимости.
В рамках возбужденного 9 декабря производства сейчас проводятся проверки.
«У нас есть предусмотренный законом 90-дневный срок, но думаю, не займет столько времени. Просто несколько затягивается – из-за других срочных дел и приоритетов в связи с концом года. Документы мы собрали, но сторону мы выслушаем, наверное, в январе», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель комиссии Айкуи Арутюнян.
Извещение о возбуждении производства было направлено и мэру Еревана.
Основанием для решения комиссии послужили публикации в прессе от 5 декабря с.г.. Ссылаясь на газету «Жоховурд», СМИ опубликовали статьи «Айк Марутян порядка 1 года нарушал закон», «Айк Марутян и "два с половиной": правонарушение мэра раскрыто» и с другими заглавиями, отметив в частности, что Айк Марутян параллельно пребыванию в должности является также директором ООО «Два с половиной», и вступивший в должность 13 октября 2018 года Марутян параллельно руководил своим ООО.
Согласно ч.1 ст.31 Закона РА «О публичной службе», занимающие публичную должность лица и  публичные служащие  не могут занимать не обусловленной их статусом должности в государственных или других органах местного самоуправления, какой-либо должности в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы.
Комиссия сочла, что в действиях Айка Марутяна имеются признаки предполагаемого нарушения требований несовместимости.