Փաստաբան. Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձվել է քննիչին
Դատախազությունը որոշեց` Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձնել քննիչին, բավարարելով մասնակի իմ բողոքը։ Այս մասին հայտարարել է Բաբլոյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Բողոքում բարձրացված այլ հարցերի մասով հստակ նշվել է, որ դրանց անդրադարձ կկատարվի հետագայում։ Կարևորում եմ Դատախազության սույն գործով նման դիրքորոշումը և որոշումը»,-նշել է փաստաբանը։
Panorama.am-ին դատախազությունից հայտնեցին, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ուսումնասիրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված և ՀՀ գլխավոր դատախազություն մեղադրական եզրակացությամբ ստացված քրեական գործը: Որոշում է կայացվել  մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և քրեական գործը լրացուցիչ քննություն կատարելու համար վերադարձնելու վերաբերյալ:
Որոշմամբ տրվել են համապատասխան ցուցումներ լրացուցիչ քննություն կատարելու ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով, որ դրանց արդյունքներով է հնարավոր  Ա․Բաբլոյանի և Ա․Բաբայանի արարքներին ճիշտ քրեաիրավական գնահատական տալ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 28-ին ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Արա Բաբլոյանը հայտարարել է՝ պայքարելու է իր բարի համբավը վերականգնելու համար։ Քրեական գործով մեղադրվում է նաեւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։

Адвокат: Уголовное дело в отношении  экс-спикера НС Армении Ара Баблояна вернули следователю
Прокуратура решила уголовное дело в отношении  бывшего председателя Национального Собрания Армении Ара Баблояна вернуть следователю, частично удовлетворив мою жалобу. Об этом заявил адвокат экс-спикера парламента Армении Арам Вардеванян.
«По части других представленных в жалобе вопросов четко отмечено, что они будут затронуты в дальнейшем. Придаю важность подобной позиции и такому решению прокуратуры по этому делу», – отметил адвокат.
Из прокуратуры Panorama.am сообщили, что осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия прокурором было изучено уголовное дело, расследованное в Специальной следственной службе РА и поступившее в Генпрокуратуру Армении с обвинительным заключением.
Принято решение не утверждать обвинительное заключение и вернуть уголовное дело для производства дополнительного расследования.
Принятым решением даны соответствующие указания касательно подлежащих дополнительному расследованию обстоятельств – с учетом того, что только по их результатам возможно дать правильную уголовно-правовую оценку действиям Ара Баблояна и  бывшего заместителя главы аппарата НС Арсена Бабаяна.
Напомним, 28 октября в рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела бывшему спикеру парламента Ара  Баблояну было предъявлено обвинение по ч.1 ст. 300 («Узурпация государственной власти») и ч.1 ст. 314 («Служебный подлог») УК Армении.
Ара Баблоян заявил, что будет бороться за восстановление своей репутации. Обвиняемым по данному уголовному делу проходит также бывший заместитель руководителя аппарата НС Армении Арсен Бабаян.