Փաստաբան. Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձվել է քննիչին
Դատախազությունը որոշեց` Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձնել քննիչին, բավարարելով մասնակի իմ բողոքը։ Այս մասին հայտարարել է Բաբլոյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Բողոքում բարձրացված այլ հարցերի մասով հստակ նշվել է, որ դրանց անդրադարձ կկատարվի հետագայում։ Կարևորում եմ Դատախազության սույն գործով նման դիրքորոշումը և որոշումը»,-նշել է փաստաբանը։
Panorama.am-ին դատախազությունից հայտնեցին, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ուսումնասիրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված և ՀՀ գլխավոր դատախազություն մեղադրական եզրակացությամբ ստացված քրեական գործը: Որոշում է կայացվել  մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և քրեական գործը լրացուցիչ քննություն կատարելու համար վերադարձնելու վերաբերյալ:
Որոշմամբ տրվել են համապատասխան ցուցումներ լրացուցիչ քննություն կատարելու ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով, որ դրանց արդյունքներով է հնարավոր  Ա․Բաբլոյանի և Ա․Բաբայանի արարքներին ճիշտ քրեաիրավական գնահատական տալ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 28-ին ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Արա Բաբլոյանը հայտարարել է՝ պայքարելու է իր բարի համբավը վերականգնելու համար։ Քրեական գործով մեղադրվում է նաեւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։

The Armenian Prosecutor General’s Office has returned the criminal case against former Armenian National Assembly Speaker Ara Babloyan to the investigator, partially satisfying the defense appeal, his lawyer Aram Vardevanyan said.
“Other issues raised in the appeal are set to be addressed in the future. I attach importance to the position and decision of the Prosecutor's Office in this case,” the lawyer said in a Facebook post.
The attorney’s office told Panorama.am the prosecutor overseeing the investigative activity related to the case decided not to approve the indictment filed by the Special Investigative Service, returning it for further probe into the circumstances of the case.
Ara Babloyan was charged with ‘usurpation of power’ on 28 October as part of a criminal investigation into Hrayr Tovmasyan’s appointment as chairman of Armenia’s Constitutional Court in 2018.
Charges have also been levelled against Arsen Babayan, the former deputy chief of the Armenian parliament staff, as part of the same criminal case.