«Հրապարակ».Ուսանողներին վախեցրել են, որպեսզի խորհրդի նիստն անցնի ըստ իշխանական սցենարի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դեկտեմբերի 26-ին ԵՊՀ-ում հրավիրվելու է հոգաբարձուների խորհրդի նիստ, որտեղ ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանն ուսանողների հետ հանդես է գալու կոշտ պահանջով` մրցույթ հայտարարել ռեկտորի թափուր պաշտոնի համար։ «Իշխանությունները փորձում են նախ «Կրթության մասին» օրենքն ընդունել, նոր մրցույթ հայտարարել, որ իրենց թեկնածուն անցնի։ Նոր խորհուրդը 12 անդամից է․ 6-ին նշանակում է նախարարը, 4-ին` ԵՊՀ-ն, 2-ը՝ գործարար աշխարհից։
Այսօրվա խորհրդի նկատմամբ իշխանությունը վստահություն չունի, և Արայիկ Հարությունյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի պահանջով մրցույթն անվերջ հետաձգում են, ինչն էլ փորձում էր կանխել ուսխորհուրդը։ Ռեկտորի ԺՊ-ն կանչել էր Դավիթին, համոզել` չանել նման բան. զրո արդյունք։ Ուստի երեկ թատերականացված միջոցառմամբ՝ ոստիկանների միջոցով բերման ենթարկեցին Ափոյանին` համալսարանի միջանցքներով քաշ-քաշ անելով, որ ուսանողները վախենան, և վաղվա նիստն անցնի ըստ իշխանական սցենարի»,- ասաց ԵՊՀ պաշտոնյան»:

«Грапарак»: Студентов хотят напугать, чтобы провести заседание совета по сценарию властей
Газета «Грапарак» пишет, что 26 декабря в Ереванском государственном университете (ЕГУ) будет созвано заседание Совета попечителей, на котором председатель Студенческого совета ЕГУ Давид Апоян вместе со студентами выступит с жестким требованием объявить конкурс на вакантное место ректора ЕГУ.
«Власти пытаются сначала принять закон "Об образовании", потом объявить конкурс, чтобы прошел их кандидат. Из 12 членов нового совета 6 назначает министр, 4 – ЕГУ, 2 – бизнес-сообщество.
Власти не доверяют нынешнему совету и, по требованию Араика Арутюняна и Ованнеса Ованнисяна, конкурс постоянно откладывается, что пытается предотвратить Студенческий совет. И.о. ректора ЕГУ вызвал Давида Апояна, уговорил не делать этого, однако безрезультатно. Поэтому вчера устроили театрализованное шоу, с участием полицейских подвергли приводу Апояна, "протащив" по коридорам университета, чтобы напугать студентов и провести завтрашнее заседание по сценарию властей», - сказал сотрудник ЕГУ.