Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միություն. ԵՊՀ-ում տեղի ունեցածի նպատակը վախի մթնոլորտ ստեղծելն է
ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միությունը հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտում է ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունները ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանի նկատմամբ։
«Անընդունելի ենք համարում գիտակրթական հաստատությունում ուսանողության ընտրված ներկայացուցչի, ԲՈւՀ-ի կառավարման խորհրդի անդամի նկատմամբ, առանց որևէ հիմնավորման, ուժի չպատճառաբանված կիրառումը։
Մեր համոզմամբ այս գործողությունը նպատակ ունի վախի մթնոլորտ ստեղծել ուսանողական և երիտասարդական շրջանակներում և ևս մեկ ապացույց է, որ իշխանությունների քաղաքականության, գործողությունների նկատմամբ ուսանողական շրջանակներում դժգոհությունների աճը փորձ է արվում կանխել իրավապահ մարմինների ոչ համաչափ գործողություններով։
Իշխող կուսակցության կողմից հայտարարված «ԲՈւՀ-ական ինքնուրույնության» մակարդակի բարձրացման փոխարեն փորձ է արվում ոստիկանության կողմից ուժի կիրառմամբ ամբողջական վերահսկողություն սահմանել ԲՈւՀ-երի ուսանողական ինքնավարության մարմինների, ինչպես նաև կառավարման խորհուրդների նկատմամբ։
ՀՅԴ ՆԱՈւՄ-ը պահանջում է ԲՈւՀ-երի ղեկավարներից ապահովել ուսումնական հաստատությունների՝ օրենքով սահմանված բոլոր իրավունքների և ազատությունների անվերապահ իրացումը, թույլ չտալ ուժային կառույցների ներկայացուցիչների ապօրինի գործողությունների իրականացումը ԲՈւՀ-երի տարածքներում։
Մենք կոչ ենք անում նաև իրավապահ և ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին բացառապես գործել օրենքի շրջանակներում՝ զերծ մնալով քաղաքական գործընթացներում մասնակից դառնալուց»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Студенческий союз «Никол Агбалян»:  Цель произошедшего в ЕГУ – создание атмосферы страха
Студенческий союз «Никол Агбалян» Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» распространил заявление, которым осудил действия полиции в отношении  главы студенческого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) Давида Апояна.
«Считаем неприемлемым необоснованное, немотивированное  применение силы в научно-образовательном учреждении в отношении избранного представителя студенчества, члена Совета правления вуза.
Мы убеждены, что это действие нацелено на создание атмосферы страха в студенческих и молодежных кругах и является еще одним свидетельством того, что предпринимается попытка предотвращения возрастающего недовольства политикой и действиями властей в студенческом сообществе несоразмерными действиями правоохранительных органов.
Вместо анонсированного правящей партией повышения уровня «вузовской автономии» предпринимается попытка применением силы полицией установить полный контроль над органами студенческой автономии в вузах, а также советами правления.
Студенческий союз «Никол Агбалян» АРФД требует от руководства вузов обеспечить безоговорочную реализацию всех предусмотренных законом прав и свобод образовательных учреждений, не допускать незаконных действий представителей правоохранительных органов на территориях вузов.
Мы также призываем представителей правоохранительных и силовых структур действовать исключительно в рамках закона, воздерживаясь от участия в политических процессах », - говорится в заявлении.