«Հրապարակ». Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազը հրաժարվել է գործից և «ազատվել աշխատանքից»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ Սերժ Սարգսյանի և Գևորգ Կոստանյանի քրեական գործերի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազները հրաժարվում են այդ գործերից:
Չնայած գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նախկինների դեմ քրեական գործեր հարուցելու և դրանք ավարտին հասցնելու շռայլ խոստումներ է տվել Փաշինյանին, սակայն շատ դատախազներ կա՛մ հրաժարվում են այդ գործերը քննելուց, կա՛մ պահանջում են, որ ղեկավարներն իրենց գրավոր հանձնարարականներ տան:
«Բացի խնդրի բարոյական կողմից, դատախազները հասկանում են, որ անօրինական, թերի ապացույցներով ցանկացած գործ վաղ թե ուշ իրենց համար առաջացնելու է լուրջ խնդիրներ, ղեկավարությունը հանգիստ խուսափելու է պատասխանատվությունից՝ մեղքը գցելով իրենց վրա: Նրանք հասկանում են, որ մի օր նույն այդ վկաները՝ «սերգոկարապետյանները», պատմելու են, թե ինչի դիմաց են տվել ցուցմունքները»,- ասաց մեր աղբյուրը:
Մեզ ասացին, որ Սերժ Սարգսյանի գործը հսկող դատախազ Հակոբ Թադևոսյանը հրաժարվել է այդ գործից, իսկ դեկտեմբերի 20-ին ընդհանրապես ազատվել է աշխատանքից: Դատախազության մամուլի խոսնակ Արևիկ Խաչատրյանն ասաց․ «Սեփական դիմումի համաձայն»։ Այժմ Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազական հսկողությունն իրականացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՔԾ-ում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետը»:

«Грапарак»: Прокурор отказался от дела Сержа Саргсяна и «уволился с работы»
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что прокуроры, осуществляющие контроль за уголовными делами в отношении экс-президента Армении Сержа Саргсяна и бывшего генпрокурора Геворка Костаняна, отказываются от этих дел.
Несмотря на то, что генеральный прокурор Артур Давтян дал щедрые общения Николу Пашиняну возбудить уголовные дела в отношении представителей прежней власти и довести их до конца, многие прокуроры либо отказываются от расследования этих дел, либо требуют письменных распоряжений от руководства.
«Помимо моральной стороны вопроса, прокуроры понимают, что любое дело, в котором отсутствуют достаточные, законные доказательствам, рано или поздно создаст для них серьезные проблемы, а руководство может избежать ответственности, переложив вину на них. Они понимают, что в один прекрасный день, эти самые свидетели – "сергокарапетяны" расскажут, в обмен на что дали эти показания», - сказал источник издания.
Издание сообщает, что от дела экс-президента отказался осуществляющий контроль прокурор Акоп Тадевосян, а 20 декабря он уволился с работы. Пресс-секретарь генпрокуратуры Аревик Хачатрян сказала: «Согласно собственному желанию».
Сейчас контроль за делом в отношении Сержа Саргсяна осуществляет начальник управления генпрокуратуры Армении по надзору за законностью досудебного производства в Специальной следственно службе.