Աշխարհի ավելի քան 70 երկրում գործում է Հայաստանի Հանրային խորհրդի նման կառույցներ: Բնականաբար, եթե դրանք չգործող կառույցներ լինեին, հազիվ թե այդքան երկիր պահեր դրանք: ՀՀ Հանրային Խորհուրդը ստեղծվել է 2008-ին: Ավելի քան 10 տարի կասկած չի եղել, արդյո՞ք արժի ունենալ այդ մարմինը: Սակայն վերջերս պարբերաբար բարձրաձայնվում է՝ արդյո՞ք արժի նման կառույց ունենալ, արդյո՞ք դրա գործունեությունն արդյունավետ է: Բոլոր քննադատություններից հետո, ի վերջո, հենց 2008-ից ՀԽ-ն ղեկավարող Վազգեն Մանուկյանը հրաժարական տվեց այս տարվա նոյեմբերին, այժմ կառույցն ունի նոր նախագահ: Նրա ղեկավարությամբ ՀԽ-ն դեռևս նիստ չի հրավիրել:
Հանրային խորհրդի անդամ, փաստաբան Մարատ Ատովմյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, ինչի համար էր ստեղծվել Հանրային խորհուդրը, կա՞ հիմա այդ կառույցի անհրաժեշտությունը, երբ վարչապետն ինքը ունի և խորհրդականներ և փորձագետներ, նա պատասխանեց. «Հանրային խորհուրդն, ըստ էության, հարթակ, կամուրջ է իշխանության և հասարակության միջև: Հանրային խորհուրդն ուղղակի չպետք է պատկերացնել այն 45 հոգուն, որ խորհրդի անդամներ են: Հանրային խորհուրդը կազմված է 15 մասնագիտական, ոլորտային հանձնաժողովներից, տասնյակ, հարյուրավոր ՀԿ-ներ անդամակցում են յուրաքանչյուր հանձնաժողովին: Լավ հնարավորություն է հավաքվել, հարցեր քննարկել, առաջարկներ ներկայացնել: Այս առումով, որպես մոդել, երևույթ օգտակար եմ համարում Հանրային խորհրդի գործունեությունը»:
Նա ընդգծեց, որ ՀԽ-ում քննարկումների ժամանակ հանրության տարբեր հատվածների մոտեցումները, ձայնը հնչեցվում է, հետևաբար այն հանրային կառույց է:
«Այնտեղ հավաքված են տարբեր կենսափորձ, փորձառություն, գիտելիքներ, տարիք ունեցող անձիք, ամեն մեկն ունի իր մոտեցումները որևէ հարցի վերաբերյալ, երբեմն բավականին թեժ են անցնում քննարկումները, ինչը նորմալ է ու բնական»,- ասաց Մ. Ատովմյանը:
Ի՞նչ հարցեր կան, որոնք ՀԽ անդամը համարում է առաջնային ու ՀԽ առաջիկա նիստերի ժամանակ պետք է բարձարաձայնվեն: Մ. Ատովմյանն ասաց, որ ամենաառանցքայինը Հանրային խորհրդի ապագան է. «Կազմի որոշակի փոփոխություն է եղել, դրանից ելնելով՝ նաև ինչպես են պատկերացնում խորհրդի բոլոր անդամները խորհրդի հետագա գործունեությունը: Այն խնդիրները, որոնք կարևոր են հասարակության համար, կբարձրաձայնվեն»:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի փոխտնօրեն, ՀԽ անդամ Գևորգ Մկրտչյանն ասաց, որ ՀԽ 15 հանձնաժողովներից յուրաքանչյուրը հասարակության գրեթե բոլոր հարթություններում բարձրացվող խնդիրները փորձագետների մասնակցությամբ քննարկում են, ներկայացնում են ձևակերպումներ ու ուղարկում համապատասխան գերատեսչություններ: Նա նշեց, որ այս առումով, Հանրային խորհուրդը, իրոք հանրային է, նաև ՀԽ անդամներն ընտրվում են հենց հասարակության տարբեր շերտերից:
Հարցին՝ ՀԽ-ն ծառայո՞ւմ է իշխանության շահին, Գ.Մկրտչյանն ասաց. «Դեռ չգիտեմ՝ ինչ է սպասվում առաջիկայում, բայց Հանրային խորհուրդում երբևէ նախկին նախագահի ժամանակ որևէ ձևաչափով, որևէ կարգով չի քննարկվել, չի խոչընդոտվել, չի պարտադրվել, հակառակը՝ հասարակության տարբեր շերտերից վերցրած խնդիրներ ենք քննարկել, մեր պատկերացումները, կարծիքն ազատ ներկայացրել ենք: Հանրային խորհրդում նման խնդրի ես երբևէ չեմ հանդիպել»:

Общественный совет Армении не считает себя лишним
Более чем в 70 странах мира функционируют структуры, подобные Общественному совету (ОС) Армении. Естественно, если бы это были недействующие структуры, вряд ли так много стран сохраняло бы их. Общественный Совет Республики Армения был создан в 2008 году. На протяжении более 10 лет не возникало сомнений, нужна ли подобная структура. Но в последнее время периодически звучит вопрос, нужна ли стране такая структура,  эффективна ли ее деятельность. После всей этой критики Вазген Манукян, который руководил ОС с 2008 года, подал в отставку в ноябре сего года, и теперь у структуры появился новый председатель. Под его руководством ОС еще не созывал заседания.
У члена Общественного совета, адвоката Марата Атовмяна корреспондент Panorama.am поинтересовался, для чего был создан Общественный совет, есть ли сейчас необходимость в функционировании подобной структуры, когда у премьер-министра есть и советники, и эксперты.
«Общественный совет – это, по сути, платформа, мост между властями и обществом. Общественный совет не нужно представлять как просто 45 человек, которые являются членами Совета. Общественный совет состоит из 15 специализированных, отраслевых комиссий, в состав каждой из них входят сотни представителей  общественных организаций.  Это хорошая возможность собираться, обсуждать вопросы, представлять предложения. В этом плане считаю деятельность Общественного совета, как модели, полезной», – отметил Марат Атовмян.
Он подчеркнул, что во время обсуждений в Общественном совете представляют подходы, мнения  различных слоев общественности, следовательно, это общественная структура.
«ОС объединяет людей, имеющих различный жизненный опыт, знания, возраст. У каждого свои подходы к определенной проблеме, и иногда дебаты получаются довольно жаркими, сто нормально и естественно», – указал Марат Атовмян.
Что касается того, какие вопросы он считает приоритетными и подлежащими рассмотрению на ближайших заседаниях ОС, собеседник Panorama.am отметил, что ключевым вопросом является будущее Общественного совета. «Произошли некоторые изменения в составе ОС. Исходя из этого, важно также, как представляют члены ОС дальнейшую деятельность Совета. Все вопросы, которые важны для общества, будут озвучены», – заявил Марат Атовмян.
Заместитель директора Государственной филармонии Армении, член ОС Геворк Мкртчян в свою очередь отметил, что каждая из 15 комиссий Общественного совета с участием экспертов обсуждают практически все проблемы, которые поднимаются в тех или иных сферах, представляются формулировки, которые направляются в соответствующие ведомства. Он отметил, что в этом отношении Общественный совет – действительно общественный, и члены Общественного совета избираются из разных слоев общества.
На вопрос, служит ли ОС интересам властей, Г. Мкртчян ответил: «Еще не знаю, чего ждать в будущем, но в Общественном совете никогда при бывшем президенте в том или ином формате это не обсуждалось, не навязывалось, не создавалось препятствий, наоборот:  мы обсуждали вопросы разных слоев общества, мы свободно высказывали свои мнения, представления. Я никогда не сталкивался с такой проблемой в Общественном совете».