Աշխարհի ավելի քան 70 երկրում գործում է Հայաստանի Հանրային խորհրդի նման կառույցներ: Բնականաբար, եթե դրանք չգործող կառույցներ լինեին, հազիվ թե այդքան երկիր պահեր դրանք: ՀՀ Հանրային Խորհուրդը ստեղծվել է 2008-ին: Ավելի քան 10 տարի կասկած չի եղել, արդյո՞ք արժի ունենալ այդ մարմինը: Սակայն վերջերս պարբերաբար բարձրաձայնվում է՝ արդյո՞ք արժի նման կառույց ունենալ, արդյո՞ք դրա գործունեությունն արդյունավետ է: Բոլոր քննադատություններից հետո, ի վերջո, հենց 2008-ից ՀԽ-ն ղեկավարող Վազգեն Մանուկյանը հրաժարական տվեց այս տարվա նոյեմբերին, այժմ կառույցն ունի նոր նախագահ: Նրա ղեկավարությամբ ՀԽ-ն դեռևս նիստ չի հրավիրել:
Հանրային խորհրդի անդամ, փաստաբան Մարատ Ատովմյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, ինչի համար էր ստեղծվել Հանրային խորհուդրը, կա՞ հիմա այդ կառույցի անհրաժեշտությունը, երբ վարչապետն ինքը ունի և խորհրդականներ և փորձագետներ, նա պատասխանեց. «Հանրային խորհուրդն, ըստ էության, հարթակ, կամուրջ է իշխանության և հասարակության միջև: Հանրային խորհուրդն ուղղակի չպետք է պատկերացնել այն 45 հոգուն, որ խորհրդի անդամներ են: Հանրային խորհուրդը կազմված է 15 մասնագիտական, ոլորտային հանձնաժողովներից, տասնյակ, հարյուրավոր ՀԿ-ներ անդամակցում են յուրաքանչյուր հանձնաժողովին: Լավ հնարավորություն է հավաքվել, հարցեր քննարկել, առաջարկներ ներկայացնել: Այս առումով, որպես մոդել, երևույթ օգտակար եմ համարում Հանրային խորհրդի գործունեությունը»:
Նա ընդգծեց, որ ՀԽ-ում քննարկումների ժամանակ հանրության տարբեր հատվածների մոտեցումները, ձայնը հնչեցվում է, հետևաբար այն հանրային կառույց է:
«Այնտեղ հավաքված են տարբեր կենսափորձ, փորձառություն, գիտելիքներ, տարիք ունեցող անձիք, ամեն մեկն ունի իր մոտեցումները որևէ հարցի վերաբերյալ, երբեմն բավականին թեժ են անցնում քննարկումները, ինչը նորմալ է ու բնական»,- ասաց Մ. Ատովմյանը:
Ի՞նչ հարցեր կան, որոնք ՀԽ անդամը համարում է առաջնային ու ՀԽ առաջիկա նիստերի ժամանակ պետք է բարձարաձայնվեն: Մ. Ատովմյանն ասաց, որ ամենաառանցքայինը Հանրային խորհրդի ապագան է. «Կազմի որոշակի փոփոխություն է եղել, դրանից ելնելով՝ նաև ինչպես են պատկերացնում խորհրդի բոլոր անդամները խորհրդի հետագա գործունեությունը: Այն խնդիրները, որոնք կարևոր են հասարակության համար, կբարձրաձայնվեն»:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի փոխտնօրեն, ՀԽ անդամ Գևորգ Մկրտչյանն ասաց, որ ՀԽ 15 հանձնաժողովներից յուրաքանչյուրը հասարակության գրեթե բոլոր հարթություններում բարձրացվող խնդիրները փորձագետների մասնակցությամբ քննարկում են, ներկայացնում են ձևակերպումներ ու ուղարկում համապատասխան գերատեսչություններ: Նա նշեց, որ այս առումով, Հանրային խորհուրդը, իրոք հանրային է, նաև ՀԽ անդամներն ընտրվում են հենց հասարակության տարբեր շերտերից:
Հարցին՝ ՀԽ-ն ծառայո՞ւմ է իշխանության շահին, Գ.Մկրտչյանն ասաց. «Դեռ չգիտեմ՝ ինչ է սպասվում առաջիկայում, բայց Հանրային խորհուրդում երբևէ նախկին նախագահի ժամանակ որևէ ձևաչափով, որևէ կարգով չի քննարկվել, չի խոչընդոտվել, չի պարտադրվել, հակառակը՝ հասարակության տարբեր շերտերից վերցրած խնդիրներ ենք քննարկել, մեր պատկերացումները, կարծիքն ազատ ներկայացրել ենք: Հանրային խորհրդում նման խնդրի ես երբևէ չեմ հանդիպել»:

Structures similar to Armenia’s Public Council function in more than 70 countries around the world. Naturally, if they were inactive structures, there would hardly continue to function in so many countries. The Public Council of Armenia was established in 2008. For more than 10 years the activity of the council has caused no doubts. But most recently the efficiency of the structure has been called into question. Amid all the criticism, Vazgen Manukyan, who headed the Public Council since 2008, stepped down in November this year, and now the structure has a new chairman. Under his leadership, the council has not yet convened a meeting.
Speaking to Panorama.am, member of the Public Council, lawyer Marat Atovmyan stated the structure serves as a bridge between the authorities and the society.
“The Public Council should not be limited to the 45 individuals who serve as members of the council. The Public Council is made up of 15 professional, sectoral committees, with dozens, hundreds of NGOs joining each committee. It provides a good opportunity to gather, to discuss issues and to make proposals. In this regard, I consider the activity of the Public Council useful as a model,” the lawyer said.
He stressed that the approaches of different sectors of society are voiced during the Public Council discussions, so it can be considered a genuinely public institute.
“It has brought together people with various knowledge and experience, with each of them having their own position on any issue. Sometimes the council hosts heated debates, which is a normal process,” Atovmyan noted.
Asked what are the primary issues for a Public Council member to raise during the upcoming meetings, the lawyer said the most important thing is the future of the Public Council at the moment. “There have been some structural changes, which may have affected the way all members envisage the future activity of the council. All the issues of public importance will be raised,” he said.
Gevorg Mkrtchyan, the deputy director of the Armenian State Philharmonic Hall and a Public Council member, said each of the 15 committees of the council discusses issues raised in almost all public sectors in participation of experts, makes formulations and submits them to relevant departments. He noted that in this respect, the Public Council really serves its purpose, meantime stressing the members of the Public Council are elected from different sectors of society.
Asked whether the council serves the interests of the government, Mkrtchyan said: “I don’t know what is to come in the near future, but no such thing was discussed or imposed in the Public Council under the former chairman. On the contrary, we discussed issues concerning different sectors of society and felt free to express our ideas and opinions. I've never faced such a problem in the Public Council,” he said.