«Բոլոր այս հաղթանակները և գոհացուցիչ են, և պարտավորեցնող». Արցախի նախագահը հանձնել է վկայականներ
Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում դեկտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել 2019 թվականին միջազգային եւ հայրենական հարթակներում բարձր արդյունքներ արձանագրած Արցախի մարզիկների ու մարզիչներիպարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն:Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի նախագահի պաշտոնական կայք էջից:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ 2019 թվականին Արցախի մարզիկները լուրջ հաջողությունների են հասել՝ դառնալով աշխարհի, Եվրոպայի եւ Հայաստանի Հանրապետության տարբեր առաջնություններում հաղթողներ ու մրցանակակիրներ:
«Բոլոր այս հաղթանակները եւ գոհացուցիչ են, եւ պարտավորեցնող: Գոհացուցիչ են այն առումով, որ հաղթանակները վկայում են մեր երիտասարդների բարձր ֆիզիկական պատրաստվածության, հաղթանակի հասնելու հաստատակամության, ամուր ոգու, նրանց եւ, անկասկած, նրանց մարզիչների քրտնաջան ու արդյունավետ աշխատանքի մասին: Պարտավորեցնող են, որովհետեւ անհրաժեշտ է ոչ միայն պահպանել սահմանված նշաձողը, այլ նաեւ հետեւողականորեն կատարելագործել մասնագիտական վարպետությունը: Համոզված եմ, որ դուք ի վիճակի եք դա անել: Համոզված եմ, որովհետեւ ձեր կողմից գրանցված արդյունքները վկայում են, որ դուք աշխատասեր եք, համառ, երբեւիցե չեք խուսափում դժվարություններից եւ ամենայն պատասխանատվությամբ եք վերաբերվում ձեր առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը»,- ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ Նախագահ Սահակյանը Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման, մարզական հերթափոխի պատրաստման գործում ունեցած ավանդի համար ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների հանձնել է ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի, Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վաստակավոր գործչի եւ Վաստակավոր մարզչի կոչումների վկայականները:
Երկրի ղեկավարն ի սրտե շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին գալիք Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք, մեր հայրենիքին եւ ժողովրդին՝ խաղաղություն ու բարեկեցություն:

«Все эти победы вдохновляют и обязывают»: президент Арцаха вручил награды спортсменам
Сегодня, 26 декабря, в резиденции президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) состоялась торжественная церемония награждения арцахских спортсменов и их тренеров, добившихся высоких результатов на международной и отечественной аренах в 2019 году. Подробности сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем выступлении Президент Саакян отметил, что в 2019 году спортсмены Арцаха достигли серьезных успехов, став победителями и призерами на разных первенствах мира, Европы и Республики Армения.
«Все эти победы вдохновляют и обязывают. Вдохновляют в том смысле, что победы свидетельствуют о высокой физической подготовке нашей молодежи, их решимости одержать победу, крепком духе, кропотливой и эффективной работе спортсменов и, несомненно, их тренеров. Обязывают в том плане, что необходимо не только сохранить поставленную планку, но и последовательно повышать профессиональное мастерство. Уверен, что вы в состоянии сделать это. Уверен, потому что достигнутые вами результаты свидетельствуют о том, что вы трудолюбивы, настойчивы, не избегаете трудностей и со всей ответственностью относитесь к решению возникающих перед вами проблем», – подчеркнул в своем выступлении Бако Саакян.
В ходе торжественной церемонии глава государства вручил свидетельства о присвоении званий заслуженного педагога НКР, заслуженного деятеля культуры и спорта НКР и заслуженного тренера НКР группе представителей сферы за вклад в дело развития физической культуры и спорта, подготовки спортивного резерва.
Президент Б. Саакян поздравил участников мероприятия с наступающим Новым годом и Рождеством Христовым, пожелав им крепкого здоровья, счастья и всех благ, а родине и народу – мира и благоденствия.