ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհուրդը դատապարտում է ՀՀ ոստիկանության գործելաոճը
Երևանի պետական համալսարանի Հոգաբարձուների խորհուրդն անընդունելի է համարում դեկտեմբերի 24-ին ԵՊՀ-ում տեղի ունեցած իրադարձությունը, երբ կենտրոնական մասնաշենքից ձեռնաշղթաներով բերման է ենթարկվել Դավիթ Ափոյանը՝ հարցաքննվելու վկայի կարգավիճակով:
ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ այսօր տեղի ունեցած Հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ անդամները միաձայն դատապարտել են ՀՀ ոստիկանության գործողությունը և հանդես եկել միասնական հայտարարությամբ:
«ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն անընդունելի է համարում սույն թվականի դեկտեմբերի 24-ին ԵՊՀ տարածքում արձանագրված ՀՀ ոստիկանության գործելաոճը: Ոստիկանության ծառայողը պարտավոր է հարգել մարդու ազատությունները, ցուցաբերել զսպվածություն, քաղաքակիրթ, վայելուչ և հարգալից վերաբերմունք քաղաքացիների նկատմամբ, մինչդեռ միջադեպի ընթացքում ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ, Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Դավիթ Ափոյանի նկատմամբ կիրառված միջոցներն ակնհայտորեն ոչ անհրաժեշտ և ոչ չափավոր էին: Կոչ ենք անում հետագայում բացառել ոչ պատշաճ հիմնավորված գործողությունները և պահանջում ենք Ոստիկանության կողմից նշված դեպքի մանրամասն քննություն և համարժեք գնահատական ողջամիտ ժամկետում»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Совет попечителей ЕГУ осудил действия сотрудников Полиции Армении
Совет попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) считает неприемлемым произошедшие 24 декабря в ЕГУ события, когда из университета в наручниках подвергли приводу  Давида Апояна для допроса в качестве свидетеля.
Из пресс-службы ЕГУ сообщают, что на состоявшемся сегодня заседании Совета попечителей ЕГУ члены Совета единогласно осудили действия Полиции РА и выступили с заявлением.
«Совет попечителей ЕГУ считает неприемлемым зафиксированный 24 декабря с.г. стиль работы Полиции РА на территории ЕГУ. Служащий Полиции обязан уважать свободу человека, проявлять сдержанность, цивилизованное и уважительное отношение к гражданам, между тем как средства, примененные в отношении главы Студсовета, члена Совета попечителей ЕГУ Давида Апояна во время инцидента в вузе, очевидным образом не были необходимыми и соразмерными.
Призываем исключить необоснованные действия в будущем, ожидаем от Полиции проведения надлежащего расследования данного инцидента, а также соразмерной оценки в разумные срок», – говорится, в частности, в заявлении.