Մոսկվայում կտեղադրվի լեգենդար հետախույզներ Վարդանյաններին նվիրված սառցե քանդակ
Մոսկովյում  Պոկլոննայա բլրի վրա կտեղադրվի սառցե քանդակ՝ նվիրված խորհրդային լեգենդար հետախույզներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններին: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին՝ հղում անելով ՌԴ արտաքին հետախուզական ծառայության մամուլի ծառայությանը:
Քանդակում զույգը կներկայացվի իրենց առաջին ամուսնության պահին՝ 1946 թվականին և կտեղադրվի  թանգարանային համալիրի «Պատմություն» բաժնում՝ նվիրված խորհրդային ժամանակաշրջանին:
«Զույգն ամուսնացել է երեք անգամ, բայց միայն առաջին՝ իսկական պսակադրության ժամանակ է Գոհար Վարդանյանը հագել հարսի շոր»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Քանդակը բացվելու է երկուշաբթի օրը «Սառցե Մոսկվա» փառատոնի շրջանակում:
«Մենք չէինք կարող անտեսել Վարդանյանների  բացառիկ ամուսնությունը, որոնք իրենց ողջ կյանքն աշխատել են ի շահ մեր երկրների, և ուզում ենք նրանց հերոսությունների մասին պատմել լայն հանրությանը»,- ասել է փառատոնի հեղինակ Ալենքսանդր Կովտունեցը:
Հիշեցնենք, որ Գոհար Վարդանյանը մահացել է նոյեմբերի 25-ին: Նա 93 տարեկան էր: Գոհար Վարդանանը թաղվել է  Տրոեկուրովյան գերեզմանատանը՝ ամուսնու և մարտական ընկերոջ՝ Խորհրդային Միության հերոս Գևորգ Վարդանյանի կողքին, որը մահացել էր 2012-ին:

Ice statue of legendary intelligence officers Gohar and Gevorg Vardanyans to be placed in Moscow
The ice statue of legendary Soviet-Armenian intelligence officers, the Hero of the Soviet Union Gevorg Vardanyan and his wife Gohar Vardanyan will placed in Moscow. As the Foreign Intelligence Service of the Russian Federation reported, the statue will capture the moment of couple’s wedding in 1946 and will be placed in the Museum Complex “History” devoted to the Soviet era.
Ria Novosty news agency reports that the couple married for three times and only in the first ceremony Gohar appeared wearing a white dress. The statue will open in the frames of “Icy Moscow” festival.
To remind, legendary Soviet Armenian spy Gohar Vardanyan, who took part in a secret operation to ensure the security of the 1943 Tehran Conference, died in Moscow on Monday at the age of 93.