ORSIS. Հայաստան զենքի մատակարարման մրցույթի հարցում առաջընթաց կա
Ռուսական ORSIS (Promtehnologiya) զենքի ընկերությունում առաջընթաց են տեսնում  Հայաստանին ռազմական տեխնիկայի մատակարարման կասեցված մրցույթի հետ կապված իրավիճակում։ Այս մասին ընկերության ներկայացուցիչն ասել է «Ռիա Նովոստիին»։
Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով, տարեվերջին չկայացած մրցույթի հետ կապված «նկատվում է որոշակի առաջընթաց»:
«Այսպիսով, դատարանի որոշմամբ, ORSIS-ը դուրս եկավ մատակարարների սև ցուցակից: Սա դրական միտում է, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս շարունակել մեր ընկերության համագործակցությունը Հայաստանի հետ և հանրապետությանը, որը մեր երկարամյա գործընկերն է, ստանալ  ժամանակակից բարձրորակ զենք»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ըստ նրա, հայկական ԶԼՄ-ներում հայտնվել են տեղեկություններ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների պաշտոնանկության մասին` ORSIS- ի հետ կապված իրավիճակի կապակցությամբ:
«Ընկերությունը կարծում է, որ մրցույթի տապալման հիմնական մեղավորները դեռ չեն պատժվել: Մինչ այժմ հասկանալի չեն կառույցի կողմից հանդիպման պաշտոնական առաջարկի վերաբերյալ պատասխանների բացակայության  վերաբերյալ։ Ընկերությանը տեղեկություններ են հասնում, որ ORSIS ընկերության կողմից նվիրված նմուշները  ՊՆ կոնկրետ պաշտոնյաների կողմից յուրացվել են», - ավելացրել է ընկերության ներկայացուցիչը:

ORSIS: В ситуации с тендером на поставку оружия Армении есть прогресс
В российской оружейной компании ORSIS («Промтехнология») видят прогресс в ситуации с сорванным тендером на поставку военной техники Армении, сообщил РИА Новости официальный представитель предприятия.
По словам представителя компании, в ситуации с сорванным тендером к концу года «заметен определенный прогресс».
«Так, решением суда ORSIS исключили из черного списка поставщиков. Это позитивная тенденция, так как дает возможность продолжить сотрудничество нашей компании с Арменией и получать республике, которая является нашим давним партнером, современное и качественное оружие», – сказал собеседник агентства.
По его словам, в армянских СМИ появилась информация об увольнении высокопоставленных чиновников из минобороны Армении в связи с ситуацией с ORSIS.
«В компании считают, что основные виновные в срыве тендера еще не понесли наказание. До сих пор непонятны мотивы отсутствия официальных ответов ведомства на предложения о встрече. До компании доходят сообщения о присвоении подаренных компанией ORSIS образцов МО конкретными чиновниками министерства», – добавил представитель компании.