ՀՔԾ-ն հաստատեց. Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք են առաջադրել
Հատուկ քննչական ծառայությունից հաստատեցին  տարածված տեղեկությունները՝ Սահմանդրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել։
«Հաստատում ենք, մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով»,-ասացին ՀՔԾ-ից։
Քր. Օր-ի 308 հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է. «Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից վեց տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով»։

В ССС Армении подтвердили: председателю КС Грайру Товмасяну предъявлено обвинение
В Специальной следственной службе Армении подтвердили распространенные ранее сведения о том, что председателю Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну предъявлено обвинение.
«Подтверждаем, выдвинуто обвинение по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА (Злоупотребление должностными полномочиями)», – отметили в ССС.
Ст. 3087 УК РА, в частности, устанавливает: «Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия, наказываются лишением свободы на срок от двух до шести лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет».