Վաշինգտոնում կկազմակերպվի «Հայկական ոդիսական» փառատոն
2020 թ․ փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը Վաշինգտոնի ազգային պատկերասրահը համագործակցելով ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության  և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ, նախաձեռնել է կազմակերպել «Հայկական ոդիսական» հայ մշակույթին երաժշտությանը և ֆիլմերին նվիրված փառատոնը:
Ազգային կինոկենտրոնի տեղեկացմամբ, փառատոնի շրջանակներում ամերիկացի հանդիսատեսին կներկայացվեն հայկական դասական ֆիլմեր և երաժշտություն։ Փառատոնի կինոծրագրում ընդգրկված են Ս․Փարաջանովի «Նռան գույնը» և  «Հակոբ Հովնաթանյան» ֆիլմերի վերկանգնված տարբերակները, ինչպես նաև Համո Բեկնազարյանի «Զանգեզուր»   ֆիլմը (թվայանցված միայն)։

“Armenian Odyssey” festival to be held in Washington
A festival dedicated to the Armenian culture, music and films named “Armenian Odyssey” will be held from February 29 to March 5 in Washington, US. The festival is organized by the National Gallery of Art in Washington, the Armenian Embassy to the US and the National Cinema Center of Armenia.
As the Cinema Center reported in a press release, in the scope of the festival Armenian classic movies and music will be presented to the American audience, the restored versions of films The Color of Pomegranates and Hakob Hovnatanyan among them. The festival will also feature the film “Zangezur” directed by Hakob Beknazaryan.