Սիրանույշ Սահակյան. Դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումներն իրականացվում են պատվերով
Ձերբակալություններ, կալանավորումներ, դատավարություններ. ինչպե՞ս հանձնեցին դատական համակարգը,  նախաքննություն իրականացնող մարմինները 2019-ի քննությունը։ Ի՞նչ մտահոգիչ խնդիրներ է տեսել իրավաբանը ու որո՞նք են իրավական ոլորտում առկա խնդիրների լուծումները։
Panorama.am-ն «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Սիրանույշ Սահակյանի հետ ամփոփել է անցնող տարին։
«Դատական համակարգի բարեփոխում ասելով, ես նախ և առաջ հասկանում եմ ինստիտուտցիոնալացված լուծումներ, որոնք կապահովեն այդ մարմինների անկախությունը, ինքնուրույնությունը, ռեսուրսային ապահովվածությունը, կադրային պատշաճ քաղաքականությունը, պրոֆեսիոնալիզմը և հետևողականությունը, որպեսզի այս կառույցները զինված և պատշաճ նախադրյալներով ոչ ընտրողական մոտեցումներով լուծեն իրենց առջև դրված խնդիրները։ Դա հավասարապես վերաբերլի է դատարաններին, դատախազությանը, քննչական մարմիններին»,-ոլորտի անելիքների իր բանաձևն է ներկայացնում Սահակյանը։
Panorama.am-Անցնող տարում այս ոլորտում  առաջարկվեցի՞ն ինստիտուտցիոնալ լուծումներ։
Սիրանույշ Սահակյան- Մենք ինստիտուտցիոնալացված լուծումներ չենք տեսել։ Կտրուկ կադրային փոփոխություններ, կամ արժանիքների հիման վրա առաջխաղացումներ, երբ բարդ հանցագործությունները բացահայտող քննիչները խրախուսվել են, կամ հավելյալ խթանիչներ են եղել, որպեսզի դաշտում եղած պրոֆեսիոնալները հետաքրքրություն ցուցաբերեն այս մարմինների նկատմամբ։ Նմանատիպ լուծումներ չկան։
Ավելին, այն փաստաթղթերը, որոնք պետք է ապահովեն ոլորտի բարեփոխումները, ֆորմալ առումով հաստատվել են միայն տարեվերջին, ընդ որում, դրանց նախնական քննարկումները խիստ խոցելի են, պատշաճ հանրային քննարկումների չեն դրվել, փոփոխության փիլիսոփայությունն ակնհայտ չէ, չափելի չեն արդյունքները, և ամենակարևորը մենք չենք տեսնում ռեսուրսային ապահովվածություն։
Օրինակ, երբ ուսումնասիրում ենք այդ փաստաթղթերը, չկան տվյալներ, թե պետությունն այդ միջոցառման համար ինչքա՞ն գումար է հատկացրել, ինչպե՞ս են դրանք ֆինանսավորվելու։ Միակ մոտեցումն այն է, որ որոշ դոնորների հետ համագործակցելով, որոշ գործողություններ ֆինանսավորում կստանան, որոնց արդյունքում կյանքի կկոչվեն։ Այս տեսանկյունից որևէ ցուցանիշ, որը կխոսի համակարգային, նպատակադրված միջոցառումների մասին, մենք չենք տեսնում։
Մյուս կողմից տեսնում ենք երկու զարգացում, որը չի կարող իր երկարաժամկետ բացասական ազդեցությունը չթողնել իրավական համակարգի վրա։ Դրանցից մեկը շատ բացառիկ զարգացում էր և որպես քննադատելի օրինակ միջազգայնորեն երկար հիշվող դեպք է լինելու։ Խոսքս գործադիրի կոչով, գործադիրի մասնակցությամբ և հանրային ռեսուրսների օգտագործմամբ  դատարանների շենքերը շրջափակելու մասին է։ Երբ պետական պաշտոնյաները վարձատրվում են պետության առջև դրված խնդիրները կատարելու համար, իրենց աշխատաժամին, իրենց դիրքի ուժով խոչընդոտել են արդարադատության իրականացմանը, և այս դեպքերը պատշաճ մակարդակով ոչ հետաքննվել են, ոչ էլ իրենց գնահատականին են արժանացել։
Հաջորդ գլոբալ խնդիրը Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված զարգացումներն են, որը սկիզբ է առել նախորդ տարվանից ու շարունակվում է  ներկայում։ Օրենսդիր և գործադիր մարմինները  չեն հարգում և ընդունում Սահմանադրական դատարանի դերն ու առաքելությունը, տարաբնույթ միջոցներով փորձում են հասնել ՍԴ կազմի փոփոխությանը՝ պնդելով, որ հեղափոխական կազմը պետք է ներգրավված լինի նաև Սահմանադրական դատարանում։ Իսկ դա իրավական պետությունների մշակույթին կամ փիլիսոփայությանը հարիր դատողություն չէ։
Եթե մենք փորձում ենք զարգանալ ժողովրդական արդարադատության մոդելով, ինչը ժամանակաից աշխարհը մերժել է, ապա պետք է փակել դատական համակարգն ու ամբոխավարության հիմունքներով, բացականչությունների բարձրությամբ պայմանավորված հրապարակում իրականացնել արդարադատություն։
Եթե այդ գաղափարախոսությունը չէ մեր արժեքաբանության հիմքում, ապա դատավորների անփոփոխելիությունը, գործող իշխանությունից անկախությունը պետք է հարգվի։ Դա այն նախապայմանն է, որի պարագայում մենք կարող են ասել արդարադատությունը սահմանադրական, թե այլ մակարդակում կայացած է։
Որպես մտահոգիչ այս երկու զարգացումները կնշեմ, որոնք ցույց են տալիս, որ երկարաժամկետ հեռանկարում արդարադատության իրականացումն և դատական համակարգի անկախությունն առայժմ մեզ մոտ վտանգված է և գնալով վաթարանում է։
Panorama.am-Հոռետե՞ս եք հաջորդ տարվա սպասելիքների առումով։
Սիրանույշ Սահակյան-Իմ հոռետեսությունը պայմանավորված է զարգացումներով։ Բացասական զարգացումներ կարող են լինել, բայց եթե դրանց վերաբերյալ լինի դրական արձագանք, մենք կտրամադրվենք դրական։ Օրինակ, եթե Վենետիկի հանձնաժողովի ոչ լեգիտիմ է գնահատում ՍԴ նորընտիր  դատավորի  այն հայտարարությունը, որ ՍԴ ինը դատավորներից յոթի ընտրությունն անօրինական է եղել, և քաղաքական մեծամասնությունը ծափահարում է նորընտիր դատավորի անհեթեթությանը, ապա մենք լավատեսորեն չենք կարող տրամադրվել։ Եվ հակառակը, լավատեսորեն կտրամադրվեինք, եթե տեսնեինք, որ միջազգային հանրությունից ստացած ազդակներին իշխանությունը խոհեմությամբ է վերաբերվում։ Քանի որ սխալների մասով նման վերջակետներ չեմ նկատում, ապա հույս չի ներշնչում, որ սխալ ուղղություններն ապագայում շարունակություն չեն ստանա։
Եղել են հայտարարություններ, դրանք զուգակցվել են ինչ-որ փաստաթղթերի ընդունմամբ, բայց իրականության մեջ  չենք տեսնում, որ դատական համակարգի խնդիրները վերացվում են։ Օրինակ, գերծանրաբեռնվածության պայմաններում դատական իշխանության հատկացված բյուջեն չի մեծացվում, որպեսզի նոր դատավորներ ընդգրկվենն, տեխնիկապես վերազինում չի իրականացվում, հարգանքի միջոցով դատավորի դերը չի մեծացվում։ Դրանք կարևոր քայլեր են, որ պետք է հանգեցնեն դատական համակարգի որակի բարձրացմանը, մինչդեռ արվում է ճիշտ հակառակը, հնչեցվում են սպառնալիքներ, մյուս կողմից էլ հայտարարություններ են արվում, որ դատական համակարգը բարեփոխված է։
Բարեփոխումը նախ և առաջ ենթադրում է որակյալ արդարադատության իրականացման նախադրյալների ու ենթակառուցվածքների ստեղծում։ Եթե դրանք չկան, հայտարարությունները կմնան դեկլարատիվ մակարդակում։
Panorama.am-Տիկին Սահակյան, Դուք խոսեցիք համակարգային փոփոխություններն ուղղված ծրագրերի բացակայության մասին։ Ինչի՞ հետևանք է դա։
Սիրանույշ Սահակյան- Պատճառներն ունեն նաև օբյեկտիվ նախադրյալներ, քանի որ Հայաստանը ժամանակի ընթացքում չի կարողացել ձևավորել ինստիտուցիոնալացված ենթակառուցվածքներ արդարադատության նախարարությունում, կառավարությունում, որոնք առկա տվյալները վերլուծելով՝ կկարողանան ճիշտ ախտորոշել խնդիրներն ու հիմնավոր քաղաքականություն կմշակեին։ Մյուս կողմից, եթե մենք չունենք զարգացած նման կառույցներ, առանց շտապողականության, նաև դրսի մասնագետների ներգրավվածությամբ, լայն  հանրային քննարկումների միջոցով կարող էինք այս բացը լրացնել, կամ  օրինակ պատվիրել հետազոտություն, որի արդյունքները վելուծելով հակված կլինեինք իրականությունից բխող միջոցառումներ նախատեսելուն։
Բայց քանի որ կարծես իրականությունն այդքան էլ կարևոր չէ, մեզ մոտ բարեփոխումներն իրականացվում են պատվերի հիման վրա, քաղաքական թիմը ձևավորում է իր տեսլականը, որ միշտ չէ, որ համապատասխանում է  հանրային շահերին կամ պետականության կառուցման ուղեծրին, ու սկսվում է այն կյանքի կոչվել։ Այս երկու գործոնների պարագայում մենք ունեցել ենք մշակված մի փաստաթուղթ, որն ավելի շատ օգտագործվում է միջազգային հանրությանը ցույց տալու համար, որ այո, ունենք փաստաթուղթ, բարեփոխում ենք համակարգը, բայց պրակտիկայում դրանք լավ արդյունքներ հասարակության համար չեն ապահովելու։
Panorama.am-Շտապ, այսպես կոչված վիրահատական միջամտությունների կարիք ո՞ր խնդիրներն են զգում այս ոլորտում։
Սիրանույշ Սահակյան-Ես ավելի հակված եմ կարծելու, որ Հայաստանի իրավական համակարգն ունի ոչ թե միջամտության, այլ աջակցության ու ճիշտ լուծումների  կարիք։ Համակարգի զարգացումը պետք է լինի ոչ թե ցնցումային, այլ աստիճանական, պետք է կարճաժամկետ կտրվածքով ուսումնասիրվեն ու հռչակվեն առաջանահերթ մի քանի խնդիրները, որոնք օրինակ 2020-ին պետք  է լուծվեն, դրա շուրջ պետք է լինի մոբիլիզացված աշխատանք, ապահովեն ռեալ ցուցանիշներ։ Դրանից հետո խնդիրները պետք է լինեն ավելի ամբիցիոզ։ Ինձ համար նախընտրելի է ունենալ կոնկրետ դրված խնդիրներ, դրանց աստիճանական լուծում, քան ունենալ ամբիցիոզ, վերամբարձ բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք տարիներ շարունակ մնում են անկատար։ Եթե մենք արդարադատության համակարգը տանենք ցնցումների, ապա այդ ճանապարհով չենք հասնի արդադարդատության կայացմանը, կարծում եմ կատարված աշխատանքի շարունակականության ապահովմամբ պետք է հասնել զարգացման։

Сирануш Саакян: Реформы в судебно-правовой сфере в Армении производятся по заказу
Задержания, аресты, судебные процессы: как сдали экзамен 2019 года судебная система и осуществляющие следствие органы? Какие проблемы вызывают обеспокоенность у юристов, и каковы решения существующих в правовой сфере проблем?
В беседе с корреспондентом Panorama.am соучредитель общественной организации «Правовой путь» Сирануш Саакян подвела итоги уходящего года.
«Под реформами в судебной системе, я, прежде всего, понимаю институционализированные решения, которые обеспечат независимость этих органов, их самостоятельность, обеспеченность ресурсами, надлежащую кадровую политику, профессионализм и последовательность, чтобы данные структуры, будучи оснащенными и обладающие надлежащими предпосылками, неизбирательными подходами решали поставленные перед ними задачи. Это в равной степени относится к судьям, прокурорам, следственным органам», – представила свою формулу действий в сфере Саакян.
– Были ли в уходящем году предложены институциональные решения в данной сфере?
– Мы не видели институциональных решений. Резкие кадровые перестановки, или продвижения по службе на основе заслуг, когда раскрывающие тяжкие преступления следователи поощряются, или были бы дополнительные стимулы, чтобы действующие в данной сфере профессионалы продемонстрировали заинтересованность в отношении данных органов… Подобных решений нет.
Более того, те документы, которые должны обеспечить реформы в данной сфере, в формальном смысле утверждены лишь к концу года, между тем, их предварительные обсуждения весьма уязвимы, поскольку они не были вынесены на надлежащие общественные обсуждения, философия этих реформ не очевидна, результаты не поддаются измерению, и самое главное – мы не видим ресурсного обеспечения.
К примеру, когда мы изучаем данные документы, нет данных относительно того, сколько средств государство выделило на осуществление данного мероприятия, как они будут финансироваться. Единственный подход в том, что при сотрудничестве с некоторыми донорами, определенные действия получат финансирование, в результате чего будут претворены в жизнь. С данной точки зрения мы не видим каких-либо показателей, говорящих об институциональных, целенаправленных мероприятиях.
С другой стороны, мы видим два процесса, которые не могут в долгосрочной перспективе не оставить своего негативного воздействия на правовую систему. Одно из них – беспрецедентное событие, которое на долгое время станет запоминающимся случаем на международном уровне в качестве критикуемого примера. Речь идет о блокировке входов и выходов зданий судов по призыву исполнительной власти, при участии исполнительной власти и с использованием общественных ресурсов. Когда государственным должностным лицам выплачивают зарплату за решение стоящих перед государством проблем, а они в свое рабочее время, силой своего должностного положения воспрепятствовали осуществлению правосудия, и данные случаи не были на должном уровне рассмотрены, не удостоились соответствующих оценок.
Следующая глобальная проблема – это сложившиеся вокруг Конституционного суда Армении ситуация, которая началась ещё с прошлого года и продолжается до сих пор. Законодательные и исполнительные органы не уважают и не принимают роль и миссию Конституционного суда, различными способами пытаются добиться изменения состава КС, утверждая, что революционный состав должен быть представлен также в КС. Однако это не подобающее культуре или философии правовых государств суждение.
Если мы пытаемся развиваться по модели народного правосудия, которая отвергнута современным миром, то следует закрыть судебную систему и на основании демагогии, осуществлять правосудие на площади – в зависимости от громкости возгласов собравшихся.
Если эта идеология не лежит в основе наших ценностей, то следует уважать неизменность судей и независимость от действующей власти. Это то предусловие, при котором мы можем утверждать, что правосудие утверждено на конституционном или другом уровне.
Отмечу эти два процесса в качестве вызывающих обеспокоенность, демонстрирующих, что в долгосрочной перспективе осуществление правосудия и независимость судебной системы в РА пока стоят под угрозой и постепенно ухудшаются.
– Вы настроены пессимистично в плане ожиданий от следующего года?
– Мой пессимизм обусловлен развитиями. Могут быть негативные развития, но, если относительно данных процессов будет позитивная реакция, мы будем настроены позитивно. Например, если Венецианская комиссия оценивает как нелегитимное заявление новоизбранного судьи КС о том, что выборы 7 из 9 судей КС РА были незаконными, и политическое большинство аплодирует нелепым словам новоизбранного судьи, то мы не можем быть настроены позитивно. И наоборот, у нас был бы позитивный настрой, если бы мы увидели, что власти к полученным от международного сообщества месседжам относятся благоразумно. Поскольку по части ошибок подобных точек не вижу, то надежды не внушает, что неверные направления в будущем не получат продолжения.
Звучали заявления, они сопровождались принятием каких-то документов, но в действительности не видим, что проблемы судебной системы устраняются. Например, в условиях сверхзагруженности выделенный судебной власти бюджет не увеличивается, чтобы приглашались новые судьи, не осуществляется технического переоснащения, через уважение роль судьи не повышается. Это важные шаги, которые должны привести к повышению качества судебной системы, между тем, делается все с точностью да наоборот: озвучиваются угрозы, но вместе с тем делаются заявления, что судебная система реформирована. Реформа, прежде всего, подразумевает создание предпосылок и инфраструктур для осуществления качественного правосудия. Если их нет, то заявления так и останутся на декларативном уровне.
– Г-жа Саакян, Вы коснулись отсутствия нацеленных на системные изменения программ. Следствием чего это является?
– У причин есть также свои объективные предпосылки, поскольку Армения со временем не сумела сформировать институционализированных инфраструктур в министерстве юстиции, правительстве, которые, проанализировав существующие данные, смогут правильно диагностировать проблемы и разработать фундаментальную политику. С другой стороны, если у нас нет подобных развитых структур, то без спешки, также с привлечением зарубежных специалистов, посредством широких общественных дискуссий мы бы могли восполнить этот пробел или, например, заказать исследование, проанализировав результаты которого, мы были бы склонны к планированию мероприятий, вытекающих из реальности.
Но, поскольку реальность, кажется, не столь важна, у нас реформы осуществляются на основании заказа, политическая команда формирует свое видение, которое не всегда соответствует  общественным интересам или курсу построения государственности, и начинают его претворять в жизнь.  В случае двух этих факторов у нас был разработанный документ, который используется больше для демонстрации международному сообществу, мол, да, у нас есть документ, мы реформируем систему, но на практике же они не обеспечивают позитивных результатов для общества.
– Какие проблемы в сфере нуждаются в срочном, так называемом хирургическом вмешательстве?
– Я больше склонна считать, что правовая система Армении нуждается не во вмешательстве, а в содействии и грамотных решениях. Развитие системы должно происходить без потрясений, постепенно, в краткосрочной перспективе должны быть проведены исследования и провозглашены ряд приоритетных задач, которые, к примеру, должны быть решены в 2020 году, вокруг этого должна быть проведена мобилизованная работа, должны быть обеспечены реальные показатели.
После этого задачи должны быть более амбициозными. Для меня предпочтительнее иметь конкретно поставленные задачи, их постепенное решение, нежели многочисленные амбициозные, высокопарные задачи, которые годами остаются невыполненными. Если поведем систему правосудия по пути потрясений, то этим путем мы не придем к становлению правосудия, считаю, развития можно достичь обеспечением последовательной работы.