Ճարտարապետ. Հուշարձանների վերականգնման մշակութային քաղաքականությունը երկրորդական պլան է մղված
Հայաստանում պատմական հուշարձանների, եկեղեցիների նկատմամբ վերաբերմունքը շատ սիրողական է, տխուր է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում այսպիսի գնահատական հնչեցրեց ճարտարապետության թեկնածու, դոցենտ, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր Արտակ Ղուլյանը։ Նրա խոսքով, հայ մշակույթի նկատմամբ դրսում շատ մեծ հետաքրքրություն կա, սակայն շատ վատ է ներկայացվում այդ ամենը։
«Ավելի լավ է վերականգնման հետ կապված ոչինչ չանեն կամ նույնիսկ գործող եկեղեցիներում տեսնում ենք պարսկական գորգ, չինական ջահ կամ պլպլան բաներ։ Պետք է վերահսկողություն լինի, նախարարությունն ունի տեսչական մարմին»,- ասաց ճարտարապետը։
Նա ընդգծեց, որ պետության կողմից վարվող մշակութային քաղաքականությունը մի քիչ անլուրջ է. «Մարդիկ, որ պետք է շատ բան իմանան, չգիտեն։ Որևէ մեկին չեմ մեղադրում, ես էլ չգիտեմ երաժշտագիտության պատմություն, արտասահմանյան գրականության պատմության։ Մոտավոր գիտեմ։ Ամեն ինչ մասնագիտական է։ Ճարտարապետության պատմությունը կամ միջնադարյան մշակույթը մեր դեմքն են։ Փարիզում ցուցահանդես է լինում, այստեղից տանում ենք խաչքար, բեկոր, եկեղեցիների լուսանկարները, ու աշխարհը հիանում է։ Այլ բան չունենք, գալիս են Հայաստան՝ այդ ամենը տեսնելու»։
Ա.Ղուլյանը նշեց, որ կան եկեղեցիների վերականգնման դեպքերը, որոնք արվում են պրոֆեսիոնալ նախագծերով, որակով, սակայն կա նաև հակառակը։
«Միջնադարյան արժեքավոր վանական համալիրների տարածքներում արվում են միջամտություններ, նույնիսկ Գեղարդավանքի տարածքում, չարժի նման բաներ անել։ Չգիտեմ՝ ինչքանով է համաձայնեցված պատկան մարմինների հետ։ Օրինակ, հուշարձանների տարածքներում հայտնվում են տարբեր խաչքարեր, կոթողներ։ Կարծում են՝ լավ բան են անում, կրկնօրինակում են միջնադարյան ավանդույթը, երբ խաչքարեր էին տեղադրում։
Օրինակ, տեղադրում են Հին Ջուղայի խաչքարերի կրկնօրինակներ։ Հին Ջուղայի խաչքարերն արժեքավոր են որպես այդ դարաշրջանի քանդակագործություն։ Մեր խաչքարային ընդհանուր արվեստի մեջ դրանք լավագույնը չեն՝ պարսկական զարդարվեստի ազդեցությամբ, շատ կրկնվող զարդերով, ուշ միջնադարյան խաչքարեր են։ Շատ հետաքրքիր են, մեր արվեստի, մշակույթի մասն են, բայց այն լավագույնը չեն, որ վերցնեն ու կրկնեն։
Զարգացած միջնադարը՝ 12-14-րդ դարերը, համարում եմ մեր ճարտարապետության, քանդակագործության, մանրանկարչության, գրքարվեստի, ամեն ինչի գագաթը։ Հուշարձանների վերականգնման մեջ ես այդ ամբողջ խորությամբ, պատմական կտրվածքի մեջ չեմ տեսնում, պատահական, անկարևոր բաներ են անում»։
Նա ասաց, որ վերականգնող ճարտարապետների խումբը էին ստեղծել, անընդհատ այդ խնդիրն էր դրվում, որ հուշարձանների վերականգնման մշակութային քաղաքականությունը երկրորդական պլան է մղված, հիմնական պատճառը ֆինանսական միջոցների բացակայությունն է։
«Հիմա չափազանց քիչ է գումարը, չգիտեմ՝ ինչ սկզբունքով են այդ աշխատանքները կատարվում։ Հիմա էլ ակտիվ կառուցապատումը բերել է քաղաքային հուշարձանների ակտիվ ոչնչացման, աղճատման։ Ուժեղ պետական մարմին է պետք, ինչպես առաջ՝ նախարարների խորհրդին կից գլխավոր վարչություն էր, բավականին մեծ լիազորություններ ունեցող կառույց էր։ Մենք առաջարկել ենք գոնե կոմիտե ստեղծեն, որի ղեկավարը լինի մասնագետ, քաջածանոթ անձ, որ վճռական պահերին կարողանա կողմնորոշվել, թե ինչ անել վերականգնվող հուշարձանների դեպքում։ Հիմա թողնված է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի հույսին, որի կազմը մեկ կա, մեկ չկա, մեկ քվորում կա, մեկ չկա, մեկն այսպես է տրամադրված, այսինքն սուբյեկտիվությունը շատ է։ Այդ պատճառով այդ քաղաքականությունը շատ հեղեղուկ է»,- ասաց Ա. Ղուկյանը։
Ճարտարապետը նշեց, որ մեզ մոտ հենց գիտական մոտեցումը չկա, մինչդեռ հարցին պետք է մոտենալ գիտականորեն, ոչ թե որպես կառուցապատում, որովհետև դա հնագիտություն է, արվեստաբանություն է, խորը բաներ, որին հիմա շատ անլուրջ են վերաբերում։ Նա ասաց, որ տարիներ անց ընդհանրապես մասնագետի խնդիր է լինելու, չի լինելու մեկը, ով կարող է բանավիճել որևէ հուշարձանի շուրջ:
«Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում աստիճանաբար պատմականի, հոգևորի, ազգայինի նկատմամբ հետաքրքրությունը մարեց։ Այսօր դժվար է ուսանողներին տանել ու ասել՝ մասնագիտացեք վանքերի, հուշարձանների վերականգնման, ուսումնասիրության հարցերում։ Բայց չէ՞ որ այդ ամենը պետք է ուսումնասիրել։ Մեր հարևանները բանակներ են վարձել, գրքեր են գրում, կայքեր են բացում, մեր ամբողջ մշակութային ժառանգությունը, սկսած Ամբերդից, Նորավանքից, ամբողջ օրը ադրբեջաներեն լեզվով քննարկում են, ներկայացնում են կովկասյան ղպչակների։ Մեր լուսանկարներն են գողանում, դնում ու սկսում լրջորեն քննարկել մեր հուշարձանները։ Մենք անլուրջ ենք ընդունում, ծիծաղում ենք, բայց դրան հակառակվելու, բանավիճելու որևէ բան չունենք։ Իսկ եթե ալբոմ տպեն, տանեն Բրյուսել ու ներկայացնեն, թե իրենց է, իսկ մենք Հայաստանից մասնագետ ունենալո՞ւ ենք։ Հիմա Անին վերականգնում են, բայց եթե լրջորեն սահմանը բացեն ու թուրքերն ասեն մասնագետ տվեք, ձերն է, գան վերականգնեն, ասելու ենք չունե՞նք»,- իր մտահոգությունները հայտնեց Ա. Ղուլյանը։
Ինչ վերաբերում է արդեն այսօրվա կառուցապատմանը, նա նշեց, որ այդքան էլ ակտիվ չէ, քանի որ կիսակառույցները դեռ մնացել են։ Ճարտարապետն ասաց, որ այսօր արվում են ավելի հետաքրքիր, բարձր որակի, լավ նախագծեր, քանի որ եթե նախկինում հիմնականում կենտրոնի կառուցապատումը կենտրոնացած էր որոշ մարդկանց ձեռքում, հիմա ավելի ազատ վիճակ է, կան նախագծային կազմակերպություններ։
Միաժամանակ ճարտարապետ Արտակ Ղուլյանը նշեց, որ հակառակն էլ կա. «Անփորձ երիտասարդները սկսել են նախագծել, արդյունքները տարօրինակ են։ Դեռ կա այն հնաոճը, բայց դա էլ բացատրում են պատվիրատուի ճաշակով»։

Архитектор: В Армении культурная политика реставрации памятников отодвинута на второй план
Отношение к историческим памятникам, церквям в Армении – любительское, печальное. Такую оценку в беседе с корреспондентом Panorama.am дал кандидат архитектуры, доцент, заслуженный архитектор РА, лауреат Государственной премии РА Артак Гулян.
По его словам, за рубежом наблюдается большой интерес к армянской культуре, однако все это представляется очень слабо.
«Лучше уж не делать ничего, связанного с реставрацией, даже в действующих церквях мы видим персидский ковер, китайскую люстру или блестящие вещи. Должен быть контроль, в составе министерства есть инспекционный орган», – сказал архитектор.
Он подчеркнул, что проводимая государством политика в сфере культуры – несколько не серьезна: «Люди, которые должны очень много знать, не знают. Я никого не виню, я тоже не знаю истории музыковедения, истории зарубежной литературы. Знаю приблизительно. Все это – профессиональное. История архитектуры или средневековая культура – наше лицо. В Париже проходит выставка, отсюда мы везем хачкары, осколки, снимки церквей, и мир этим восхищается. Иного у нас нет. Они приезжают в Армению, чтобы увидеть все это».
А. Гулян отметил, что есть случаи, когда реставрация церквей проводится по профессиональным проектам, качественно, но встречается и обратное.
«На территории ценных средневековых монастырских комплексов, даже на территории Гегардского монастыря производятся вмешательства, чего делать не стоит. Не знаю, насколько это согласовано с соответствующими компетентными органами. Например, на территории памятников появляются различные хачкары, скульптуры. Они думают, что делают что-то хорошее, подражают средневековой традиции, когда устанавливают хачкары.
Например, устанавливают копии хачкаров Старой Джуги. Хачкары Старой Джуги ценны как скульптура той эпохи. В нашем общем искусстве изготовления хачкаров они – не самые лучшие, ощущается влияние персидского искусства орнаментов, с множеством повторяющихся узоров, это хачкары позднего средневековья. Они очень интересны, являются частью нашего искусства, нашей культуры, но это не самое лучшее, чтобы дублировать.
Развитое средневековье – 12-14 века – считаю вершиной нашей архитектуры, скульптуры, миниатюры, книжного искусства, всего. В восстановлении памятников я не вижу всей этой глубины, в историческом разрезе, они делают случайные, неважные вещи», – указал архитектор.
По его словам, была создана группа архитекторов-реставраторов, постоянно поднимали вопрос о том, что культурная политика восстановления памятников отодвинута на второй план, главная причина – отсутствие финансовых средств.
«Сейчас средств крайне мало. Я не знаю, по какому принципу эти работы проводятся. Теперь же активная застройка привела к активному разрушению и искажению городских памятников. Нужен сильный государственный орган, как в прошлом – при Совете министров было главное управление, структура с довольно широкими полномочиями. Мы предложили создать хотя бы комитет, которым бы руководил специалист, хорошо знакомый с ситуацией, который в критические моменты сможет сориентироваться, что делать в случае с реставрируемыми памятниками. Теперь все это оставлено на научно-методическом совете министерства образования, науки, культуры и спорта, состав которого то собирается, то нет, то кворум есть, то его нет, субъективности много. Вот почему эта политика очень неустойчивая», – сказал он.
Архитектор указал, что у нас нет как раз научного подхода, в то время как нужно подходить к вопросу с научной точки зрения, а не как к застройке, потому что это археология, искусствоведение, глубокие вещи, к чему сейчас они относятся очень несерьезно. По его словам, через годы вообще мы столкнемся с проблемой специалистов, не будет кого-либо, кто сможет вести дискуссию относительного того или иного памятника.
«В Национальном университете архитектуры и строительства Армении интерес к историческому, духовному, национальному постепенно угас. Сегодня непросто студентам сказать – специализируйтесь в вопросах реставрации и изучения церквей, памятников. Но ведь все это стоит изучать. Наши соседи нанимают армии, пишут книги, открывают веб-сайты, все наше культурное наследие – с Амберда до Нораванка – обсуждают целыми днями на азербайджанском языке.
Они крадут у нас снимки, публикуют их и начинают всерьез обсуждать наши памятники. Мы относимся к этому несерьезно, смеемся, но нам нечего противопоставить этому. А если они напечатают альбом, отвезут его в Брюссель и представят это как якобы за свое, будет ли у нас специалист из Армении? Сейчас восстанавливают Ани, но если откроют границы, а турецкая сторона оставит реставрацию нам, мы ответим, что у нас нет специалистов?» – представил свои тревоги специалист.
Что касается проводимой сегодня застройки, он отметил, что она не очень активна, так как еще остались недострои. Архитектор указал, что сегодня разрабатываются более интересные, качественные, хорошие проекты, потому что если раньше застройка центра была в основном в руках некоторых людей, то теперь ситуация более свободная, есть проектные компании.
В то же время архитектор Артак Гулян отметил, что есть и обратная ситуация: «Неопытные молодые люди начали проектировать, результаты – странные. Старомодный стиль все еще наблюдается, но это объясняют вкусом заказчика».