Ի՞նչ գրքեր կարդալ 2020-ին
Բոլոր ժամանակներում հանգիստ անցկացնելու ամենալավ միջոցներից է նստել հանգիստ որևէ անկյուն ու  գիրք կարդալ։ Բոլոր ժամանակներում լավագույն նվերներից է գիրքը, որից միգուցե նվիրողը «դժվարությամբ» է բաժանվում, իսկ նվեր ստացողը այն մեծ սիրով է ընդունում։ Այսօր երևանյան գրախանութներում գրքերի պակաս չկա՝ և տարիքային, և ժանրային առումով, մեծ թիվ է կազմում թարգմանական գրականությունը,  հայ ընթերցողին են ներկայացվում համաշխարհային բեսթսելեր։
Հայաստանի հրատարակիչների ազգային ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Վահան Խաչատրյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ այսօր ընտրությունը շատ մեծ է, օրինակ, «Բուկինիստ» գրախանութում  հնարավոր է գտել ցանկացած ժանրի, ցանկացած տարիքին համապատասխան գրականություն։
Նա նշեց, որ հայ ընթերցողին ներկայացվող գրքերը պոլիգրաֆիական, տպագրական տեսանկյունից լավ են, միջազգային գրքի փառատոներում եվրոպական լավագույն հրատարակչությունների գրքերի կողքին դիտվում են հավասարը հավասարի հետ իրենց արտաքին տեսքով և որակով։
«Իսկ թե բովանդակությամբ են և ինչ որակի են թարգմանությունները, բարդ հարց է, քանի որ ով գիտի՝  թարգմանիչը գրքի բնօրինակ լեզվին տիրապետում է ամբողջությամբ, թե ոչ, թե այն գրքերն է թարգմանում, որոնք ռուսերենով կան։ Այդ դեպքում ռուսերները դառնում է միջնորդ լեզու ինչպես խորհրդային տարիներին էր»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը։
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության մարքեթինգի տնօրեն Շավարշ Կարապետյանից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ գրքեր խորհուրդ կտա կարդալ 2020-ին։
«2020 թվականի ընթացքում խորհուրդ եմ տալիս ընթերցել աշխարհահռչակ գործարար և բարեգործ Գալուստ Գյուլբենկյանի մասին պատմող «Պարոն հինգ տոկոս» գիրքը: Ջոնաթան Քոնլինի՝ վերջերս հրատարակված և արդեն բեսթսելեր դարձած այս գիրքը բացահայտում է աշխարհի ամենահարուստ մարդու՝ Գյուլբենկյանի հարուստ կենսագրությունը: Կարծում եմ՝ մեր ընթերցողին իսկապես հետաքրքիր կլինի ծանոթանալ մեծանուն բարերարի կենսագրությանը:
Խորհուրդ եմ տալիս ընթերցել նաև գործարար, ակտիվիստ, Reddit կայքի և Initialized Capital վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանի «Առանց թույլտվության» բեսթսելերը: Գրքում հեղինակը ներկայացնում է իր հաջողության ուղին՝ մանկությունից մինչև Reddit-ի հիմնադրումն ու դրան հաջորդող իրադարձությունները, մոտիվացնում է ընթերցողին չսպասել որևէ մեկի թույլտվությանը և անցնել գործի:
Վերջերս «Էդիթ Պրինտ»-ը հայերեն թարգմանությամբ սկսել է դետեկտիվ գրականություն հրատարակել: Խորհուրդ եմ տալիս հաջորդ տարի անպայման կարդալ Դետեկտիվի թագուհի Ագաթա Քրիստի «Եվ ոչ ոք չմնաց…» վեպը, որն առաջին անգամ լույս է տեսել բնագրային թարգմանությամբ: Այն մոտ 100 միլիոն տպաքանակով համարվում է աշխարհի ամենավաճառված դետեկտիվ վեպը և ամենաշատ վաճառված գրքերից մեկն առհասարակ: Հաջորդ տարի Քրիստիից բազում անակնկալներ կլինեն:
Բոլոր նրանք, ովքեր հետաքրքրված են մարքեթինգով, վստահաբար, պետք է կարդան Ալան Դիբի՝ համաշխարհային բեսթսելեր դարձած «1-Էջանոց մարքեթինգային պլան» գիրքը: «1-Էջանոց մարքեթինգային պլան» գիրքն իսկական հեղաշրջում է, որը մարքեթինգային պլանի ստեղծումը դարձնում է պարզ և արագ: Տառացիորեն մեկ էջի շրջանակներում յուրաքանչյուրը կկարողանա հեշտությամբ քարտեզագրել իր սեփական բարդ մարքեթինգային պլանը և զրոյից վերածվել մարքեթինգի հերոսի»,- ասաց Շավարշ Կարապետյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ 2020 թվականի ընթացքում հանրությանը ներկայացնելու են մի շարք ինքնատիպ գրքեր. «Հայ ընթերցողին արդեն հասցրել ենք հայերեն թարգմանությամբ Էրիխ Մարիա Ռեմարկի մի քանի ստեղծագործություն ներկայացնել: Հաջորդ տարի լույս կտեսնի Ռեմարկից միանգամից մի քանի գործ: Բացի այդ, լույս ենք ընծայել Անտուան դը Սենտ Էքզյուպերիի գործերից, և 2020-ին վերջապես մեր ընթերցողը հայերեն թարգմանությամբ կընթերցի «Միջնաբերդը»»:
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունը համագործակցում է տարբեր թարգմանիչների հետ, և, նրա խոսքով, իրենք միանշանակ աշխատում են միմիայն պրոֆեսիոնալների հետ:
«Մեր գերնպատակն այս համագործակցության շրջանակում մեր ընթերցողին բարձր որակի թարգմանություններ և գրքեր ներկայացնելն է»,- ասաց Շ. Կարապետյանը:

Книги, которые стоит прочитать в 2020 году: советы армянским читателям
Один из лучших способов отдыха всех времен – найти уютный уголок и почитать книгу. Один из лучших подарков всех времен – книга, с которой, возможно, даритель расстается «с трудом», а получающий подарок принимает ее с большой любовью. Сегодня в ереванских книжных магазинах нет недостатка в книгах – как для аудитории всех возрастов, так и по жанру, значительное место занимает и переводная литература, армянским читателям представляются мировые бестселлеры.
Исполнительный директор Национальной ассоциации издателей Армении Ваан Хачатрян в интервью Panorama.am рассказал, что сегодня выбор – очень большой, например, в книжном магазине «Букинист» можно найти литературу любого жанра, для любого возраста.
В плане полиграфии, печати он позитивно оценил книги, представляемые армянским читателям, на международных книжных фестивалях они по своему внешнему виду и качеству смотрятся на равных с книгами лучших европейских издательств.
«Что касается содержания и качества переводов, то это сложный вопрос, поскольку, кто знает, владеет ли переводчик полноценно языком оригинала книги или нет, или же переводит на армянский те книги, которые уже переведены на русский язык. В этом случае русский язык становится языком-посредником, как это было в советские времена», – сказал В.Хачатрян.
Мы поинтересовались у Шаварша Карапетяна, директора по маркетингу издательства «Эдит Принт», какие книги он бы порекомендовал прочитать в наступившем 2020 году.
«В течение 2020 года я рекомендую прочесть книгу "Мистер пять процентов", повествующую о всемирно известном предпринимателе и филантропе Галусте Гюльбенкяне. Недавно изданная и ставшая уже бестселлером книга Джонатана Конлина раскрывает богатую биографию Галуста Гюльбенкяна, богатейшего человека в мире. Думаю, нашим читателям будет действительно интересно познакомиться с биографией выдающегося благотворителя.
Я также рекомендую прочитать бестселлер бизнесмена, активиста, соучредителя сайта Reddit и венчурной компании Initialized Capital Алексиса Оганяна "Без разрешения: как XXI век будет строиться, а не управляться" (“Without Their Permission: How the 21st Century Will Be Made Not Managed”). В своей книге Оганян представляет свой путь к успеху – от детства до основания Reddit и последующих событий, мотивируя читателя не ждать чьего-либо разрешения для реализации той или иной идеи, а приступать к делу.
Недавно "Эдит Принт" начала издавать на армянском языке детективную литературу. Советую в 2020 году обязательно прочитать роман королевы детектива Агаты Кристи "И не осталось никого" (англ. And Then There Were None), впервые изданный в оригинальном переводе. Он считается самым продаваемым детективным романом в мире и одной из самых продаваемых книг вообще – с тиражом почти в 100 миллионов экземпляров. В 2020 году читателей ждет множество сюрпризов из Кристи.
Все интересующиеся маркетингом должны непременно прочитать ставшую всемирным бестселлером книгу Аллана Диба "Одностраничный маркетинговый план. Как найти новых клиентов, заработать больше денег и выделиться из толпы". Эта книга – настоящий прорыв, который делает создание маркетингового плана простым и быстрым. Буквально на одной странице каждый сможет легко составить собственный комплексный маркетинговый план и стать героем маркетинга с нуля», – отметил Шаварш Карапетян.
Он сообщил также, что в 2020 году общественности будет представлен ряд уникальных книг. «Нам уже удалось представить несколько произведений Эриха Марии Ремарка в армянском переводе. В наступившем году будет издано сразу несколько произведений Ремарка. Кроме того, мы издали произведения Антуана де Сент-Экзюпери, и в 2020 году наш читатель, наконец, прочитает "Цитадель" на армянском языке», – рассказал он.
Издательство «Эдит Принт» сотрудничает с разными переводчиками и, по словам Карапетяна, они работают только и только с профессионалами.
«Наша цель – в рамках этого сотрудничества представить нашим читателям высококачественные переводы и книги», – сказал Ш. Карапетян.