Թեհրանի պատասխանը լինելու է նաև ռազմական հարթությունում. Արմեն Պետրոսյան
2020-ի սկիզբը խոստանում է բավականաչափ թեժ և անկանխատեսելի զարգացումներով հագեցած տարի Մերձավոր Արևելքի համար: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը։
«Հունվարի 3-ի գիշերը Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի դեմ ամերիկյան հատուկ գործողության՝ հրթիռակոծման հետևանքով սպանվել են ԻՀՊԿ «Ղոդս» ստորաբաժանման ղեկավար, իրանական ամենաառանցքային զորահրամանատարներից, լեգենդար գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին, ով պատասխանատու էր տարածաշրջանում իրանական ռազմական դիրքերի ամրապնդման, հատուկ գործողությունների համար, ինչպես նաև #Իրաքում ազդեցիկ ժողովրդական աշխարհազորի՝ «Ալ-Հաշդ ալ-Շաաբիի» ու լիբանանյան «Հիզբալլահի» կարևոր հրամանատարներ։
Կասկածից վեր է, որ ամերիկյան հարձակումը նախապատրաստված է եղել նախապես և իրականացվել է կանխավ ստացված հետախուզական տվյալների հիման վրա։ Իրանին և դաշնակիցներին հասցված վնասը չափազանց մեծ է և՛ մարդկային, և՛ հոգեբանական, և՛ քարոզչական տեսանկյունից։
Առանց վարանելու կարելի է կանխատեսել, որ Թեհրանի պատասխանը լինելու է նաև ռազմական հարթությունում։ Այն կարող է միտված լինել ինչպես Վաշինգտոնի տարածաշրջանային դաշնակիցների (Իսրայել, Սաուդյան Արաբիա, Բահրեյն), այնպես էլ հենց ամերիկյան ռազմական օբյեկտների դեմ։
Կասկածից վեր է, որ ինչպես տարեվերջին ԱՄՆ-ի իրականացրած հրթիռային գրոհներն իրաքյան մի շարք ռազմական օբյեկտերի դեմ, այնպես էլ վերջին հարձակումը լրջագույնս սրելու են իրավիճակը տարածաշրջանում․առնվազն վերջին օրերին Բաղդադում ԱՄՆ-ի դեսպանատան դեմ իրականացված տարաբնույթ հարձակումները նշվածի վառ ապացույցն են»։

Armenian expert: Iran will give military response to US over top commander’s death
Iran will most certainly give a military response to the United States after the assassination of top Iranian military leader Qassem Soleimani, an Armenian expert in Oriental studies, Armen Petrosyan said in a post on Facebook.
Major-General Qassem Soleimani, the head of the elite Quds Force and architect of Iran’s spreading military influence in the Middle East, and Iraqi militia commander Abu Mahdi al-Muhandis were killed early on Friday in a US air strike near the Baghdad International Airport in Iraq.
“There is no doubt that the US air raid was prepared in advance and carried out on the basis of previously obtained intelligence. The damage inflicted on Iran and its allies is immense both from a human and psychological point of view, as well as in terms of propaganda,” he wrote.
“We can predict without hesitation that Tehran will also give a military response [to Soleimani's death]. It could target both Washington's regional allies [Israel, Saudi Arabia, Bahrain] and the very US military facilities,” the analyst said.
Petrosyan believes both the US missile strikes against a number of Iraqi military facilities at the end of 2019 and the latest attack will mark a dramatic escalation in the region, as evidenced by various attacks on the US Embassy in Iraq.
The US confirmed that it carried out the attack, with the Pentagon announcing in a statement that "this strike was aimed at deterring future Iranian attack plans".