Ղազախստանում ուսուցիչներին վիրավորողներին սպառնում է կալանավորում
Ղազախստանում խորհրդարանը դեկտեմբերի վերջին  հաստատել է «Մանկավարժների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը, որի հիմքով արդեն 2020 թվականին նրանք, ովքեր կվիրավորեն   ուսուցիչներին, կարող են հայտնվել ճաղերի հետևում։  zolord.ru-ի հաղորդմամբ, մնում է միայն երկրի նախագահը ստորագրի օրենքը։
«Ուսուցչին վիրավորողը կտուգանվի։ Կրկնվելու դեպքում օրենքը խախտողին սպառնում է նույնիսկ վարչական կալանք»,- ասել է կրթության նախարարը։
Այս ամսից Ղազախստանում ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրանում է մեկ քառորդով, բացի այդ նախատեսվում են ուսուցիչների խրախուսման այլ միջոցառումներ։
Օրենսդրորեն արգելվում են նաև մանկավարժների ներգրավումն իրենց ոչ հարիր գործունեությանը։  Նրանք, ովքեր կխախտեն օրենքը, կտուգանվեն։

В Казахстане с 2020 года за оскорбление учителя грозит арест
Казахстанский парламент 26 декабря утвердил проект закона «О статусе педагога», на основании которого за оскорбление учителя в следующем году можно будет оказаться под арестом. Об этом сообщает dialog.tj со ссылкой на телеканал «Астана».
Дело осталось за подписью президента РК.
В первую очередь с января зарплата учителей вырастет на четверть. Речь идёт о должностном окладе. Кроме этого, предусмотрены и другие меры поощрения.
«Наши коллеги, которые имеют степень магистра, они будут получать ежемесячно 10 МРП. В этом году это — 25 500 тенге (4 154,17 руб. - прим. авт.). Те, кто имеют соответствующие категории, они будут получать от 30 до 50% от своего должностного оклада надбавку», — сказал министр образования РК Асхат Аймагамбетов.
Законодательно пропишут запрет на привлечение педагогов к несвойственной им деятельности. Тех, кто его нарушит, будут штрафовать.
А за оскорбление учителя можно и вовсе угодить за решётку.
«Штрафы от 30 МРП. За повторные вещи, злостные нарушения предлагается даже административный арест», — отметил министр образования.