Եթե փոփոխություններ չլինեն, մի ամբողջ երկիր, ժողովուրդ պետք է պատանդ մնա մի քանի դիլետանտների ձեռքին. տնտեսագետ
12:30 31/12/2019
2019 թվականը  հակասական տարի էր, միգուցե նաև նրա համար, որ սպասելիքները շատ էին։ Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանն՝ ամփոփելով տնտեսական տարին։
Նրա խոսքով՝ տարվա ընթացքում եղել են որոշ ձեռքբերումներ։ Ըստ տնտեսագետի՝ անվիճելի է, որ մենաշնորհների առումով լուրջ փոփոխություններ են եղել, դրանք այսօր վտանգ չեն կարող ներկայացնել, բայց նույնը, նրա գնահատմամբ,  չեն կարող ասել կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասով։
«Եթե համակարգային կոռուպցիա չկա, դա չի նշանակում, որ կոռուպցիա ընդհանրապես չկա,  ինչպես նաև չկա պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, մասնավորապես, հանրային կարծիքի, գիտակ մասնագետների կարծիքի անտեսում, որը ևս պաշտոնեական դիրքի չարաշահում է»,- ասաց Թաթուլ Մանասերյանը։
Անդրադառնալով խնդիրներին՝ տնտեսագետն առաջին հերթին առանձնացրեց կադրային քաղաքականությունը։
«Անբավարար եմ համարում կադրային քաղաքականությունը, որն իհարկե ներկայիս վիճակով ոչ մեկին չի կարող գոհացնել։ Եթե փոփոխություններ չլինեն, ապա ստացվում է, որ մի ամբողջ երկիր, ժողովուրդ պետք է պատանդ մնա մի քանի դիլետանտների ձեռքին՝ մինչև իրենք կամ կսովորեն ոլորտի նրբություններն ու առանձնահատկությունները, կամ էլ կմնան նույն մակարդակի վրա»,- նշեց տնտեսագետը։
Նրա խոսքով՝ սա լուրջ խնդիր է, որն օր առաջ պետք է լուծում ստանա. «Եթե մենք չունենք ճիշտ կադրեր, ապա տնտեսության առաջընթաց թեև կարող ենք ակնկալել, բայց դա կլինի միմիայն մասնավոր սեկտորի համառության, հետևողականության շնորհիվ, բայց հայտնի չէ, թե քանիսը հետևողական կլինեն, քանիսը կհիասթափվեն»։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական անվտանգությանը, Թաթուլ Մանասերյանն ասաց, որ իրենք  ներկայացրել են այն սպառնալիքները, որոնք առկա են Հայաստանի տնտեսությունում, սակայն հարց է առաջանում՝ դրանք պահանջարկվա՞ծ են, թե ոչ իշխանության կողմից։ Նրա բնորոշմամբ, խնդիրները բազմաթիվ են և չկա մեկ ոլորտ, որտեղ տնտեսական անվտանգության տեսանկյունից սպառնալիքներ չլինեն։
«Մեզ հասած տեղեկություններով փորձում են ռազմավարություն մշակել, բայց ովքեր են այդ ռազմավարության հեղինակները, հայտնի չէ։ Կարծում եմ՝ ավելի լայն շրջանակների ներգրավմամբ պետք է ռազմավարություն մշակվի, բազմաթիվ կայացած մասնագետներ կան, որոնք իրենց ներդրումը պետք է ունենան դրանում։ Եթե ասում են զարգացում, առանց այդ սպառնալիքները վնասազերծելու անմտություն է կարծել, որ կարելի է ունենալ տնտեսական զարգացում»,- նկատեց Թաթուլ Մանասերյանը։
Ինչ վերաբերում է  ներդրումներին, ապա տնտեսագետի խոսքով, ներկայիս պայմաններում չեն կարող ակնկալել, որ ներդրումների մեծ հոսք կլինի, ի վերջո, ըստ նրա, ներդրողները տեսնում են՝ կան ոլորտներ, որոնք անտեղյակ մարդկանց ձեռքին է, ուստի ի՞նչ ներդրումների մասին կարող է խոսք լինել. «Եթե տեղաբնակներս կարող ենք անվտանգության շահերից ելնելով ինչ-որ բաներ հանդուրժել, ապա արտաքին ներդրողը, չեմ կարծում, որ պետք է այդպես հեշտ հարմարվի այն խնդիրների հետ, որոնք առկա են։ Իսկ խնդիրներից առաջինն անկայությունն է։  Այո, առաջընթաց կա, բայց դա այն չէ, որ կարող է բեկում առաջացնել»։
Ինչ վերաբերում է գիտությանը, Թաթուլ Մանասերյանը հիշեցրեց, որ տարիներ շարունակ բարձրաձայնում է այդ ոլորտում առկա խնդիրների մասին։ Ավելին, ըստ նրա, գիտության ոլորտում արդեն լուրջ ջարդ է տեղի ունեցել։
Նրա խոսքով՝ այսօր բազմաթիվ ոլորտներում գիտակ մասնագետներ չկան, շատ ոլորտներ էլ կանգ են առել, իսկ պատճառը երիտասարդ գիտնականներին չգնահատելն է։
«Նույնը վերաբերում է հայագիտությանը։ Ի վերջո  հատուկ քաղաքականություն պետք է լինի, հատկապես հիմա, երբ մեր հարևան երկրի ժողովուրդը ինքնահաստատման քայլեր է անում և, կարելի է ասել, պատմությունը վերաշարադրում է իր  օգտին։ Այս դեպքում մենք չենք կարող ասել՝ ովքեր ուզում են, ապա թող  սովորեն հայոց լեզու, պատմություն առարկաները, իսկ  ովքեր չեն ուզում՝ թող չսովորեն։։ Ի վերջո, կա բոլոր խնդիրների պարզ լուծում՝ դրանք կարգավորել համատեղ, միասնական ջանքերով, բայց երբեմն զարմանում եմ, թե ինչի իշխանության որոշ օղակներ նախընտրում են գնալ առճակատման։ Եթե կա դժգոհություն, ապա պետք է դրա պատճառները հասկանալ»,- ընդգծեց Թաթուլ Մանասերյանը։
Խոսելով 2020 թ-ին ուժի մեջ մտնող հարկային բարեփոխումներից, տնտեսագետը նշեց, որ բարեփոխումների փաթեթը մեկ օրում չի մշակվել, դա երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է, բացի այդ, դեռ չեն կարող ասել, որ դա ավարտուն տեսք ունի։ Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, այսօր կարող են փաստել, որ փոքր բիզնեսի համար վերջին շրջանում ստեղծվել են բարենպաստ պայմաններ, նոր օրենսգրքով իրականացվելիք փոփոխությունները նույնպես ի օգուտ ՓՄՁ-ների է. «Հարկային օրենսգիրքը միտված է տնտեսության առաջընթացին, իհարկե, եթե կարողանան ճիշտ օգտագործել»։

Экономист: Если изменений не произойдет, то целая страна и народ станут заложниками в руках нескольких дилетантов
11:55 04/01/2020
2019 год был противоречивым годом, возможно, также потому, что ожидания были высокими. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал руководитель исследовательского центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян, подводя итоги 2019 года.
По его словам, в течение года были зафиксированы некоторые достижения. По словам экономиста, неоспоримо, что по части монополий достигнуты серьезные изменения, они сегодня не могут представлять угрозу, но то же самое, по его оценке, нельзя сказать по части борьбы с коррупцией.
«Если отсутствует системная коррупция, то это не значит, что коррупции вовсе нет, также, как и нет злоупотребления должностным положением, в частности, игнорирование общественного мнения и мнения экспертов, что также является злоупотреблением должностным положением», – пояснил Т. Манасерян.
Обратившись к существующим проблемам, экономист в первую очередь выделил кадровую политику.
«Считаю кадровую политику недостаточной, которая, конечно, в текущем состоянии никого удовлетворить не может. Если изменений не произойдет, то выходит, что целая страна, народ должны остаться заложниками в руках нескольких дилетантов до тех пор, пока они научатся тонкостям и особенностям сферы, или останутся на том же уровне», – отметил он.
По его словам, это серьезная проблема, требующая скорейшего решения. «Если у нас нет верных кадров, то прогресс в экономике хоть и можно ожидать, но это будет лишь благодаря упорству и последовательности частного сектора, но не очевидно, сколькие проявят последовательность, а сколькие – разочаруются», – добавил экономист.
Что касается экономической безопасности, Т. Манасерян отметил, что они представили те угрозы, которые существуют в экономике Армении, однако возникает вопрос, востребованы ли они со стороны властей или нет. По его словам, существует множество проблем и нет такой сферы, где не было бы угроз с точки зрения экономической безопасности.
«По имеющимся у нас сведениям, они пытаются разработать стратегию, но авторы этой стратегии неизвестны. Полагаю, стратегия должна разрабатываться с привлечением более широких кругов, ведь существует множество состоявшихся экспертов, которые должны внести свой вклад в это дело. Если заявляют о развитии, то наивно думать, что можно достичь экономического роста без устранения этих угроз», – отметил Т. Манасерян.
Что касается инвестиций, то, по словам экономиста, в нынешних условиях нельзя ожидать, чтобы поступил большой поток инвестиций, в конце концов инвесторы видят, что существуют сферы, находящиеся в руках непонимающих людей, поэтому, о каких инвестициях может идти речь.
«Если мы – местные, исходя из интересов безопасности, можем стерпеть некоторые явления, то иностранный инвестор, не думаю, что должен так легко адаптироваться к существующим проблемам. Первая из этих проблем – нестабильность. Да, прогресс налицо, но это не тот уровень, который может сделать прорыв», – пояснил он.
Что касается науки, то Татул Манасерян напомнил, годами заявляют о существующих в данной сфере проблемах. Более того, по его словам, в сфере науки уже произошли большие кадровые погромы.
По его словам, на сегодняшний день во многих сферах нет знающих экспертов, многие отрасли просто остановились, а причины – в недооценке молодых ученых.
«То же самое касается арменоведения. В конце концов, должна быть разработана особая политика, особенно сейчас, когда народ соседней страны самоутверждается и, можно сказать, переписывает историю в свою пользу. В таком случае мы не можем заявлять, мол, кто хочет пусть учить историю и армянский язык, а кто не хочет – пусть не учат. В конце концов, есть простое решение всех проблем – регулировать их совместными, общими усилиями, но иногда я удивляюсь, почему некоторые круги власти предпочитают идти на конфронтацию. Если есть недовольство, то необходимо понять его причины», – подчеркнул он.
Обратившись к налоговым реформам, вступающим в силу в 2020 году, экономист отметил, что пакет налоговых изменений не был разработан за один день, это результат многолетнего труда, кроме этого, пока нельзя говорить, что это окончательный вариант. Тем не менее, по словам экономиста, сегодня можно констатировать, что для малого бизнеса в последний период сформировались благоприятные условия, осуществляемые по новому кодексу изменения также в пользу малого и среднего бизнеса. «Налоговый кодекс нацелен на прогресс экономики, конечно, если сумеют использовать его надлежащим образом», – добавил экономист.