Մնացականյանը Զարիֆի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է հետագա լարվածության կանխումը
Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ երեկ տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջավադ Զարիֆի միջև:
ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ ԱԳ նախարարները քննարկել են վերջին օրերին Բաղդադում մարդկային զոհերի հանգեցրած դեպքերի հետևանքով մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը:
ԱԳ նախարար Մնացականյանը ՀՀ կառավարության անունից ցավակցություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի վախճանի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հետագա լարվածության կանխումը և խաղաղ միջոցներով իրադրության լիցքաթափումը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործությունը իր բոլոր գործընկերների հետ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ուղղությամբ:

Мнацаканян провел телефонный разговор с Зарифом: глава МИД Армении отметил важность предотвращения дальнейшей напряженности
5 января по инициативе иранской стороны состоялся телефонный разговор Министров иностранных дел Армении и Ирана Зограба Мнацаканяна и Джавада Зарифа. Подробности сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, главы МИД обсудили ситуацию на Ближнем Востоке, создавшуюся в результате недавних событий, которые привели к человеческим жертвам в Багдаде. От имени правительства РА Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян выразил соболезнования правительству и народу Ирана в связи со смертью высокопоставленного чиновника Ирана. Глава МИД Армении отметил важность предотвращения дальнейшей напряженности и разряжения обстановки мирными средствами.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул готовность Армении продолжить тесное сотрудничество со всеми своими партнерами в интересах региональной стабильности и безопасности.