Nederlands Dagblad. Հյուրընկալ Հայաստանն այժմ զբոսաշրջիկներին է սպասարկում
Nederlands Dagblad թերթում «Հյուրընկալ Հայաստանն այժմ զբոսաշրջիկներին է սպասարկում» վերնագրով հոդված է հրապարակվել՝ Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության մասին։
Հոդվածում մասնավորապես ասված է.
«Հայաստանն իր բնական գեղեցկությամբ ու մշակույթով շատ բան ունի առաջարկելու: Այն առաջին երկիրն է, որ 301 թվականին քրիստոնեությունն ընտրեց որպես պետական կրոն. դա տեսանելի է՝ ամենուրեք կան եկեղեցիներ և վանքեր:
Բնակչության մեծամասնությունը Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ է: Երկիրը հյուրընկալ է բոլոր փախստական ճիզվիտներին, որոնցից շատերն ընդունել են քրիստոնեություն: Եզդիները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ: Քրիստոնեական փոքրամասնությունների մեկ այլ խումբ բաղկացած է ռուսներից, որոնց նախնիները Հայաստան են ուղարկվել 19-րդ դարում (երկիրն այդ ժամանակ գտնվում էր Ռուսաստանի տիրապետության տակ):
Ճիշտ ինչպես եզդիները, նրանք ապրում են առանձին գյուղերում, խոսում են իրենց լեզվով և խորհրդարանում ունեն իրենց ներկայացուցիչը: Արարատ լեռը ՝ թուրքական տարածքում է մեկ դարից ի վեր` որպես նվեր ռուսների կողմից, մեծ դեր է խաղում հայերի ընկալումներում: Այն ազգային խորհրդանիշ է: Դուք չեք կարող չնկատել ավելի քան 5 կմ բարձրությամբ այդ լեռը հենց Թուրքիայի հետ սահմանի երկայնքով: Ինչպես հարևան Ադրբեջանի հետ, այդ երկրի հետ ևս շփումներ չկան, իսկ սահմանները փակ են: Հայաստան կարելի է հասնել միայն Վրաստանի տարածքով: Մետաքսի ճանապարհն անցնում է Հայաստանով: Իրանցիները սիրում են Իրանի հետ սահմանային անցումն օգտագործել իրենց խիստ ռեժիմից փախչելու և առևտուր իրականացնելու համար:
Ժամանակին Հայաստանի տարածքը շատ ավելի մեծ էր, քան հիմա: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին եղած Ցեղասպանության (դրանից առաջ և հետո այլ ջարդեր նույնպես եղել են) վկան Երևան մայրաքաղաքում տեղադրված լուռ հուշահամալիրն է: Հավերժական կրակով հուշարձանը հայացքը հառել է Արարատին, որը սուրբ լեռ է հայերի համար:
Երևանն ունի հայկական գրերին նվիրված թանգարան: Այնտեղ է գտնվում առաջին տպագիր հայերեն Աստվածաշունչը: Հետաքրքրական է, որ այն տպագրվել է Ամստերդամում: Մեկ այլ թանգարանում ցուցադրվում է գեղարդի այն մասը, որով Հիսուսը խոցվել է խաչի վրա»։

Dutch newspaper Nederlands Dagblad has published an article about tourist attractions in Armenia, saying the country has a lot to offer to natural beauty and culture.
“In 301, it was the first country to choose Christianity as a state religion. That is visible, there are churches and monasteries everywhere. The majority of the population is a member of the Armenian Orthodox Church. The country also offers hospitality to refugee Jesuits, many of whom have converted to Christianity. The Yazidis are the farmers of Armenia. Another Christian minority group consists of Russians, whose ancestors were sent to Armenia in the nineteenth century (the country was then under Russian rule). Just like the Yazidis, they live in separate villages, speak their own language and have their own member of parliament,” reads the article/
It is noted that Mount Ararat plays a major role in the perception of the Armenians. “It is the national symbol. You can't miss the more than 5 km high mountain just across the border with Turkey. Just like with neighboring Azerbaijan, there are no contacts with that country (the borders are closed). Armenia can only be reached via Georgia. Different than before. Once the Silk Road ran through the country. Iranians like to make use of the border crossing with Iran to escape from their own rigid regime and to trade.” reads the source.
“Armenia was once much bigger than now. The genocide during the First World War - there have been more pogroms - is a silent complex in the capital Yerevan. A monument with eternal flame, overlooks Mount Ararat, which is holy to the Armenians. In Yerevan a museum is dedicated to the Armenian script. There is the first printed Armenian Bible. Interesting detail: it was printed in Amsterdam. Another museum shows the point of the spear with which Jesus would have been pierced on the cross,” reads the article.