Հայաստանում մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն տարածաշրջանի երկրների համեմատ չի կարող բարձր լիներ. տնտեսագետ
16:29 08/01/2020
Քանի դեռ պաշտոնական տվյալները չեն հրապարակվել, ճիշտ չէ ասել, որ մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքով Հայաստանը 2019-ին առաջ է անցել Վրաստանից, իսկ 2020 թվականին՝ կանցնի նաև Ադրբեջանից։ Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատականի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) տվյալներով, 2019 թվականին Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 4530 դոլար, Վրաստանում՝ 4290, իսկ Ադրբեջանում՝ 4690 դոլար։ ԱՄՀ-ի գնահատականի համաձայն, 2020 թ-ին  Հայաստանում մեկ շնչին բաժին կընկնի 4760 դոլար, Ադրբեջանում այն կկազմի 4720, իսկ Վրաստանում՝ 4630 դոլար։
Կառլեն Խաչատրյանը նշեց, որ վերջին մեկ տարում Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը բարձր է եղել, կանխատեսումների համաձայն, 2019 թ-ի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տարածաշրջանում կլինի ամենաբարձրը՝ ակնկալվում է  5.5 տոկոս տնտեսական աճ, սակայն այս դեպքում էլ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն տարածաշրջանի երկրների համեմատ չի կարող բարձր լիներ։
«Թե Հայաստանը, թե տարածաշրջանի երկրները չունեն 2019 թվականի ամփոփ վիճակագրական տվյալներ, կան միայն կանխատեսումային ցուցանիշներ, թե ինչպես տարին կփակվի։ Իրականում այդ տվյալների ամփոփումը բավական ժամանակ է պահանջում, դրանք սովորաբար լինում են ապրիլ-մայիս ամիսներին։  Ուստի, քանի դեռ չկան պաշտոնական հստակ ցուցանիշներ, ճիշտ չէ  համեմատություններ անել»,- ասաց տնտեսագետը։
Կառլեն Խաչատրյանի խոսքով՝ ԱՄՀ-ն ևս մոտավոր հաշվարկների հիման վրա նախնական ցուցանիշներ է հրապարակել, այսինքն, ըստ նրա, ԱՄՀ-ն չի կարող հստակ ֆիքսել, թե 2019 թ-ին Հայաստանում մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն որքան է կազմել։
«Օրինակ, եթե դեկտեմբերի 30-31-ին մեր երկրում ինչ-որ բան է արտադրվել կամ արտահանվել, դա նշանակում է, որ հունվարի 1-ի դրությամբ այդ տվյալները դեռևս չէին կարող ամփոփվել։  Այսինքն՝ ցանկացած կառույց մոտավոր թվեր է ներկայացնում, մենք գործ ունենք մոտավոր կանխատեսումների հետ»,- ընդգծեց տնտեսագետը։
Կառլեն Խաչատրյանը նշեց նաև՝ չպետք է անտեսել այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում և Վրաստանում ևս տնտեսական աճ է գրանցվել։ Բացի այդ, ըստ նրա՝ 2019 թ-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը  փոքր-ինչ նվազել է, և երբ այդ ՀՆԱ-ն բաժանում են ավելի քիչ բնակչության վրա, պարզ է, որ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն պետք է աճեր։

Экономист: Показатель ВВП на душу населения в Армении по сравнению с остальными странами региона не может быть выше
Пока не обнародованы официальные данные, неправильно утверждать, что по итогам 2019 года по ВВП на душу населения Армения обошла Грузию, а в 2020 году – обойдет Азербайджан. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал экономист Карлен Хачатрян, обратившись к заявлению премьер-министра РА Никола Пашиняна касательно оценок Международного валютного фонда (МВФ).
По данным МВФ, в 2019 году в Армении в 2019 году в Армении ВВП на душу населения составил 4530 долларов, в Грузии – 4290 долларов, а в Азербайджане – 4690 долларов. Согласно данным МВФ на 2020 год, ВВП на душу населения составит 4760 долларов, в Азербайджане он составит 4720 долларов, а в Грузии – 4630 долларов.
Карлен Хачатрян отметил, то за последний год экономическая активность Армении была высокой, согласно прогнозам, показатель экономической активности в регионе за 2019 год будет самым высоким, ожидается 5.5%-й экономический рост, однако даже в таком случае ВВП на душу населения по сравнению с остальными странами региона не может быть выше.
«И в Армении, и в странах региона пока не получены итоговые статистические данные за 2019 год, есть только прогнозные показатели касательно того, как завершится год. На самом деле обобщение этих данных требует длительного времени, это происходит обычно в апреле-мае. Посему, пока нет официальных точных показателей, неправильно делать сравнения», – отметил экономист.
По словам К. Хачатряна, МВФ обнародовал примерные расчеты на основании предварительных показателей, иными словами, по мнению экономиста, МВФ также не может четко зафиксировать, сколько конкретно составил ВВП на душу населения в Армении.
«К примеру, если с 30 по 31 декабря в нашей стране было произведено или экспортировано что-то, это значит, что по состоянию на 1 января эти данные пока не могут быть обобщены. Иными словами, любая структура представляет примерные цифры, мы имеем дело с примерными показателями», – подчеркнул он.
К. Хачатрян отметил также, нельзя игнорировать тот факт, что в Азербайджане и Грузии также был зафиксирован экономический рост. Кроме этого, с января по сентябрь 2019 года, согласно обнародованным Статистическим комитетом РА данным, в некоторой степени сократилась численность постоянного населения Армении, и, когда ВВП распределяется на меньшую численность населения, очевидно, что показатель ВВП на душу населения должен расти.