Իրանագետ. Լինելով տարածաշրջանային երկիր՝ որոշակի վտանգ մեզ էլ է սպառնում
«Արդեն տեսնում ենք Իրան-ամերիկյան լարվածության ազդեցությունը տարածաշրջանում. հենց գիշերվանից  ռմբակոծվում է  մեկ այլ երկիր՝ Իրաքը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, ականատես ենք լինում դասական հիբրիդային  պատերազմի, երբ երկու երկիր իրար հետ պատերազմում են երրորդ երկրի  տարածքում:
«Չի բացառվում, որ այս աշխարհագրական տարածվածությունն ընդլայնվի՝ ընդգրկելով Սիրիան, Լիբանանը, Իսրայել և այլն, մանավանդ որ Իրանի Իսլամական Հեղափոխության պահպանների կորպուսը հայտարարել է, որ եթե անմիջական Իրանի օբյեկտների վրա լինի ամերիկյան հարձակում, ապա հարվածելու են Դուբային,  Թալ Ավիվին, Հայֆային: Այս սցենարը չի բացառվում նույնպես:  Հայաստանը լինելով տարածաշրջանային երկիր, որոշակի վտանգ մեզ էլ է սպառնում այս տեսանկյունից»,- ասաց իրանագետը:
Ա. Վարդանյանի խոսքով, հայկական կողմը պետք է չափազանց զգույշ լինի, զգույշ լինելով հանդերձ՝ վարի նախաձեռնողական քաղաքականություն, խորհրդակցություններ ունենա տարածաշրջանային երկրների հետ տարբեր մակարդակներով ու ձևաչափերով, կարողանա ստեղծված իրավիճակից ելք գտնել:
«Մինչ այս պահը հնչած դիրքորոշումները՝ հայտարարություններ, ցավակցություն, նորմալ եմ գնահատում, որովհետև ի վերջո չպետք է աշխարհաքաղաքական այս խառն իրավիճակում հստակորեն մեկի կողմը բռնել, մանավանդ որ շատ վտանգավոր է և կարող է հանգեցնել ինչ-որ անցանկալի հետևանքների մեր երկրի համար»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա  իրանագետ Գարիկ Միսակյանը նշեց, որ Պարսից ծոցում, ցանկացած  լարվածություն տարածաշրջանում կարող է տնտեսական խնդիրներ առաջացել:
Խոսելով Իրանի կողմից Իրաքում ամերիկյան ռազմաբազայի  վրա հրթիռային գրոհների մասին, նա նշեց, որ իրանական, արևմտյան ԶԼՄ-ներում  իրարամերժ տեղեկություններ կան արձակված հրթիռների, զոհերի հետ կապված: Իրանագետը բացառեց, որ հենց այդ ավիահարվածների պատճառով Թեհրանում կործանված լինի Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներին պատկանող Boeing 737 ինքնաթիռը:
«Ավիահարվածները բոլորը եղել են Իրաքի տարածք, իսկ ինքնաթիռը կործանվել է Թեհրանում, որը բավականին հեռու է այդ տարածքներից, որևէ ավիահարված, ռմբակոծություն, ռազմական գործողություն Թեհրանում տեղի չի ունեցել: Այսօր առավոտյան զրուցել ենք Թեհրանում մեր ընկերների հետ, մեծ մասը նույնիսկ տեղյակ չի եղել գիշերվա հարձակումներից»,- ասաց Գ. Միսակյանը:
Ահարոն Վարդանյանը չբացառեց, որ իրանական գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի դեմ գործողությունը, որը տեղի է ունեցել անօդաչու թռչող սարքերով, ղեկավարված լինի Ադրբեջանից, որովհետև տարբեր հարթակներում մի քանի անգամ հայտարարվել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է իր տարածքը տրամադրել Իրանի դեմ գործողությունների համար:

Эксперт: Поскольку Армения – одна из стран региона, то определенная опасность угрожает и нам
«Уже видим влияние напряженности между Ираном и США на регион: с ночи ракетные удары наносятся по территории другой страны – Ирака», – заявил сегодня на встрече с журналистами эксперт по Ирану Агарон Варданян.
По его словам, мы становимся очевидцами классической гибридной войны, когда две страны сражаются друг с другом на территории третьей страны.
«Не исключено, что это география расширится, охватив Сирию, Ливан, Израиль и т. д.. Тем более, что Корпус стражей исламской революции (КСИР) пригрозил нанести удары по Дубаю (ОАЭ), Тель-Авиву и Хайфе (Израиль), если непосредственно объекты Ирана подвергнутся атакам США. Такой сценарий также не исключается. Поскольку Армения является страной региона, то с этой точки зрения определенная опасность угрожает и нам», – сказал эксперт.
По словам Варданяна, армянская сторона должна быть предельно осторожной, но, вместе с тем, проводить инициативную политику, проводить консультации со странами региона на разных уровнях и в разных форматах, с уметь найти выход из сложившейся ситуации.
«Высказанные до сего момента армянской стороной позиции – заявления, соболезнования – оцениваю нормально, поскольку, в конце концов, в столь непростой геополитической ситуации нельзя четко становиться на чью-то сторону, тем более, что это очень опасно и может привести к каким-то нежелательным последствиям для нашей страны», – указал Варданян.
Эксперт по Ирану Гарик Мисакян в свою очередь отметил, что любая напряженность в Персидском заливе может вызвать экономические проблемы в регионе.
Говоря о ракетных ударах Ирана по американским базам в Ираке, эксперт отметил, что в иранских и западных СМИ встречаются противоречивые сведения о выпущенных ракетах,  жертвах.
Мисакян при этом исключил, что именно в результате этих ударов мог в среду рано утром  потерпеть крушение Boeing-737 «Международных авиалиний Украины» вскоре после вылета из аэропорта на юге Тегерана.
«Все удары были нанесены по территории Ирака, а самолет потерпел крушение в Тегеране, это довольно далеко от этих районов. Каких бы то ни было авиаударов, бомбардировок, военных операций в Тегеране не произошло. Этим утром мы побеседовали с нашими друзьями в Тегеране, большинство даже не были в курсе о ночных атаках», – рассказал он.
Между тем, Агарон Варданян не исключил, что спецоперация по ликвидации иранского генерала Касема Сулеймани, проведенная с применением беспилотников, могла руководиться с Азербайджана, поскольку на различных платформах несколько раз заявлялось, что Азербайджан готов предоставить свою территорию для действий против Ирана.
«А что есть убийство Касема Сулеймани, если не направленное против Ирана действие?» – отметил эксперт.