ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը պատրաստվում է ՄԻԵԴ ներկայացնել նոր գանգատ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Գանգատը վերաբերում է այս վերջին դատական որոշումներին, երբ մենք միջնորդեցինք գրավ կիրառել և միջնորդությունը մերժվեց, մենք բողոքարկեցինք Վերաքննիչ դատարան, սակայն դատավոր Լուսինե Աբգարյանի որոշմամբ մեր վերաքննիչ բողոքը նույնպես մերժվեց։ Մենք համարում ենք, որ Վճռաբեկ դատարանն արդյունավետ պաշտպանություն չի այս դեպքում և դրա համար վերաքննիչ դատարանից հետո որոշեցինք անմիջապես դիմել Եվրոպական դատարան»,- մանրամասնել է Հայկ Ալումյանը։
Նրա խոսքով՝ Վճռաբեկ դատարանն ի սկզբանե արդյունավետ պաշտպանության միջոց չէ, քանի որ վճռաբեկ բողոքների մոտավորապես 95%-ը վարույթ չի ընդունում, իսկ վարույթ ընդունված բողոքները կարող են քննվել մեկ տարի անց։
«Եթե խոսքը գնում է մի քանի ամսվա կալանավորման մասին և դրա վերաբերյալ պետք է մեկ տարի անց ինչ-որ որոշում կայացվի, ապա դա արդյունավետ միջոց չէ»,- նշել է Ալումյանը՝ չբացառելով, որ մինչև այս շաբաթվա վերջ այն պատրաստ կլինի։

The defense team of former Armenian president Robert Kocharyan will file a new complaint with the European Court of Human Rights (ECHR), Hayk Alumyan, one of Kocharyan’s attorneys has told Pasinfo news agency.
In Alumyan’s words, the new appeal refers to the recent rulings of the domestic courts rejecting the motion of changing ex-president’s detention measure and releasing him on bail.
“We consider the Court of Cessation does not provide effective remedies for the case at present and following the ruling of the Court of Appeals we are lodging an appeal with the European Court,” Alumyan has told the news agency.
The new appeal will be the 12th lodged with the European Court by Kocharyan’s defense team. Previous complaints concerned the violations of the presumption of innocence, the right to defense, and alleged breaches of the domestic legal procedures.
To note, Robert Kocharyan is currently held in custody charged with overthrowing Armenia's constitutional order during the March 1-2 events in capital Yerevan. He has dismissed the charges as 'politically motivated'.