Աշխարհն արձագանքում է Իրանի կողմից Իրաքում ԱՄՆ ռազմաբազաների հրթիռակոծմանը
Իրանն այսօր վաղ առավոտյան հրթիռային գրոհ է իրականացրել Իրաքում ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարվող ուժերի վրա՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի կողմից իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության, որը մեծացրել է Մերձավոր Արևելքում լայնածավալ պատերազմի վտանգը։
Հաղորդվում է, որ Իրանն իր տարածքից տասնյակից ավելի բալիստիկ հրթիռներ արձակել է առնվազն երկու իրաքյան օբյեկտների ուղղությամբ, որոնցում գտնվում են ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարվող կոալիցիայի զինված ուժերը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր թվիթերում գրել է, որ «ամեն ինչ լավ է» և ինքը հանդես կգա հայտարարությամբ։
Երկրներն արձագանքում են Իրանի կողմից ամերիկյան ռազմաբազաների ռմբակոծմանը։
Եվրոպական Միություն
Եվրոպական հանձնաժողովը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունում զենքի օգտագործումը՝ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև լարվածության սրման պայմաններում՝ կոչ անելով ջանքեր գործադրել երկխոսությունը վերսկսելու համար:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Լոնդոն մեկնելուց առաջ կայացած ճեպազրույցում ասել է, որ կքննարկի իրավիճակը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ:
«Զենքի օգտագործումը պետք է դադարեցվի՝ երկխոսության համար տեղ բացելու համար», - ասել է ԵՄ հանձնաժողովի նախագահը։
Գերմանիա
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Աննեգրետ Կրամպ-Կարրենբաուերը հայտարարել է, որ իր երկիրը «մերժում է այս ագրեսիան՝ հնարավորինս խիստ ձևով»:
Նա գերմանական հանրային հեռուստաընկերությանն ասել է, որ «այժմ հատկապես իրանցիները չպետք է ներգրավվեն հետագա էսկալացիայում»։ Նշվում է, որ Իրաքում տեղակայված գերմանական զինծառայողներից ոչ մեկը չի տուժել:
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարար Անվար Գարգաշը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է՝ տարածաշրջանը հետ կանգնի ներկայիս «անհանգստացնող» լարվածությունից:
«Դեսկալացիան ինչպես խոհեմ, այնպես էլ անհրաժեշտ է: Դեպի կայունություն տանող քաղաքական ուղին պետք է հետևի»,-գրել է նախարարը թվիթերում։
Մեծ Բրիտանիա
Բրիտանիան դատապարտել է Իրանի կողմից հրթիռային գրոհները Իրաքում գտնվող ռազմաբազաների վրա, որոնցում գտնվում են ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիոն ուժերը, այդ թվում նաև բրիտանացի անձնակազմը:
«Մենք դատապարտում ենք Իրաքում կոալիցիոն ուժերի ռազմաբազաների վրա հարձակումը։ Մենք Իրանին կոչ ենք անում չկրկնել այս անխոհեմ և վտանգավոր գրոհները, և փոխարենը հետամուտ լինել լարվածության հրատապ թուլացմանը»,-ասել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դոմինիկ Ռաաբը:
Իրաք
Իրաքի զինված ուժերը հայտնել են, որ այսօր առավոտյան արձակված 22 հրթիռների արձակման հետևանքով իր Իրաքի ուժերում զոհեր չեն եղել:
Նշվում է, որ 2020 թվականի հունվարի 8-ի վաղ առավոտյան Իրաքը 1:45-ից 2:45-ն ընկած ժամանակահատվածում 22 հրթիռներով ռմբակոծվել է։ Աին ալ-Ասադ ավիաբազայի վրա ընկել է 17 հրթիռ, որոնցից 2-ը չեն պայթել, 5-ը՝ Էրբիլ քաղաքում, որոնք ընկել են կոալիցիոն ուժերի շտաբի վրա:
Ճապոնիա
Ճապոնիան կառավարություններին հորդորում է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ հրթիռային հարվածներից հետո լարվածությունը մեղմելու համար: Հաղորդվում է, որ վարչապետ Շինձո Աբեն չեղարկում է այս շաբաթավերջին նախատեսված այցը Սաուդյան Արաբիա, ԱՄԷ և Օման:
Ճապոնիան ռազմանավ է ուղարկում Պարսից ծոց՝ այդ տարածքով անցնող ճապոնական նավերն ու նավթային տանկերները պաշտպանելու համար:
Հարձակումներից հետո Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը հայտարարել է, որ Իրաքում իր երկրի զորքերն ու դիվանագիտական անձնակազմն անվտանգ են: Նշվում է, որ Իրաքում է գտնվում մոտ 300 ավստրալական պաշտպանական անձնակազմ։
Մորիսոնը նշել է, որ նախօրեին Թրամփի հետ քննարկել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև տիրող իրավիճակը՝ Ավստրալիայում մոլեգնող հրդեհների շուրջ զանգի ժամանակ:
Ֆիլիպիններ
Ֆիլիպինների ԱԳՆ-ն իր քաղաքացիներին հրահանգել է լքել Իրաքը։ Գերատեսչությունը հայտնում է, որ Իրաքում Ֆիլիպինների 1600 քաղաքացիներ աշխատում են Իրաքում։
Պակիստան
Պակիստանը հայտարարություն է տարածել, որով խորհուրդ է տալիս իր քաղաքացիներին, որոնք ծրագրում են այցելել Իրաք՝ «առավելագույն զգուշություն» ցուցաբերել՝ հաշվի առնելով վերջին զարգացումները և տարածաշրջանում տիրող անվտանգության իրավիճակը։
Դանիա
Դանիայի զինված ուժերը թվիթերում գրառման մեջ նշել է, որ չորեքշաբթի օրը Իրաքի Ալ-Ասադ ավիաբազայի վրա հրթիռային հարվածի հետևանքով ոչ մի դանիացի զինծառայող չի վիրավորվել կամ զոհվել: Դանիան մոտ 130 զինծառայող ունի Իրաքում Կոալիցիոն ուժերի կազմում։
Հնդկաստան
Հնդկաստանը ևս իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել խուսափել Իրաք այցերից, իսկ բոլոր նրանք, որոնք արդեն երկրում են՝ պետք է զգոն լինեն ու խուսափեն երկրով մեկ շրջելուց։
Նոր Զելանդիա
Նոր Զելանդիայի վարչապետի պաշտոնակատար Ուինսթոն Պիտերսը մտահոգություն է հայտնել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմական գործողությունների սրման կապակցությամբ:
«Այժմ ժամանակն է զսպման, լարվածության թուլացման և դիվանագիտության համար», - ասել է Պիտերսը:
Նոր Զելանդիան Իրաքում ունի 50 զինծառայող։ Թաջի բազան, որտեղ հիմնականում տեղակայված են երկրի զինծառայողները, հարձակման չի ենթարկվել։
Լեհաստան
Լեհաստանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ Իրաքում տեղակայված լեհական զորքերը չեն տուժել հրթիռային հարձակման ժամանակ:
Նշվում է, որ Իրաքում լեհ զինվորներից և ոչ մեկը չի տուժել Ալ-Ասադի և Էրբիլի հենակետերի ուղղությամբ հրթիռակոծությունների հետևանքով:

World reacts after Iran fires missiles at US forces in Iraq
Iran launched missile attacks on US-led forces in Iraq early on Wednesday in retaliation for the US drone strike on Iranian commander Qassem Soleimani whose killing last week raised fears of a wider war in the Middle East, Reuters reported.
Iran fired more than a dozen ballistic missiles from its territory against at least two Iraqi facilities hosting US-led coalition personnel.
US President Donald Trump tweeted late Tuesday that "all is well" and said he would make a statement on the attacks on Wednesday in Washington, DC.
Below are reactions from around the world presented by Al Jazeera
United Kingdom
Britain condemned Iranian missile attacks on military bases in Iraq that hosted US-led coalition forces including British personnel.
"We condemn this attack on Iraqi military bases hosting Coalition - including British - forces," British Foreign Secretary Dominic Raab said.
"We urge Iran not to repeat these reckless and dangerous attacks, and instead to pursue urgent de-escalation."
Iraq
Iraq's military said there were no Iraqi casualties among its forces in Wednesday's 22-missile attack on the two military installations.
"Iraq was subjected between 1:45 and 2:45 this morning of 8 January 2020 to bombardment by 22 missiles; 17 missiles fell on Ain al-Asad air base including two that did not explode ... and five on the city of Erbil that all fell on coalition headquarters. No casualties among Iraqi forces were recorded," the statement said.
Japan
Japan urged governments to do their utmost to help ease tensions following the missile strikes. Prime Minister Shinzo Abe is expected to call off a visit this weekend to Saudi Arabia, the UAE and Oman.
Japan is sending a warship to the Gulf to help safeguard Japanese vessels and oil tankers travelling through the area.
Australia
Following the attacks, Australian Prime Minister Scott Morrison said all his country's troops and diplomatic staff in Iraq were safe.
Approximately 300 Australian defence personnel are stationed in Iraq.
Morrison said he had discussed the situation between the US and Iran with Trump on Tuesday during a call about the bushfires raging in Australia.
The Philippines
The Philippines has ordered its citizens to leave Iraq in the wake of the strikes by Iran, the Philippine foreign ministry said on Wednesday.
The department said there are 1,600 Philippine citizens working in Iraq, more than half in the Kurdish region of northern Iraq and the rest at US and other foreign facilities in Baghdad.
Pakistan
Pakistan has issued a statement advising citizens planning to visit Iraq to exercise "maximum caution".
"In view of recent developments and the prevailing security situation in the region, Pakistani nationals are advised to exercise maximum caution while planning visit to Iraq at this point," the statement read.
The Danish armed forces said in a post on Twitter that No Danish soldiers were injured or killed in Wednesday's missile strike on the Al-Asad air base in Iraq.
Denmark has about 130 soldiers at the base as part of the international coalition fighting the Islamic State in Iraq and Syria.
India
India has advised its nationals to avoid all non-essential travel to Iraq until further notice.
Those already in the country have been told to be alert and avoid travelling around the country.
New Zealand
New Zealand's acting prime minister, Winston Peters, expressed concern over the escalation in hostilities between Iran and the US.
"Now is the time for restraint and de-escalation, and for diplomacy to take over....the government has been informed that all New Zealand personnel are as safe as they can be in these developing circumstances," Peters said.
New Zealand has 50 military personnel in Iraq, where Iran attacked two bases on Wednesday. Camp Taji, where most of those personnel are stationed, was not attacked, Peters said
Poland
Poland's defence minister said polish troops stationed in Iraq were not hurt during Wednesday's missile attacks.
"None of the Polish soldiers in Iraq were hurt in rocket attacks on Al-Asad and Erbil bases. We are in constant contact with the commander of the Polish Military Contingent in Iraq," Mariusz Blaszczak wrote on Twitter.