ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմի անդամ, պաշտպան Հայկ Ալումյանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ Վերաքննիչ դատարանի կողմից գրավի կիրառումը թույլատրելի չճանաչելու դեմ։ Նման հայտարարություն են տարածել փաստաբանները։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 7-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչել։
Դեկտեմբերի 20-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի, մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը՝ օրինական ուժի մեջ թողնելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։

Hayk Alumyan, a lawyer of Armenia’s second President Robert Kocharyan, has appealed the arrest ruling of the Yerevan appellate court to the Court of Cassation, the defense team said in a statement.
The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by judge Anna Danibekyan, denied a motion of the ex-president’s lawyers to release him on bail on 7 November, a ruling appealed by the defense team to the higher court.
On 20 December judge Lusine Abgaryan of the Criminal Court of Appeals unpled the lower court ruling to keep Kocharyan under arrest pending the outcome of his trial.