«Ժողովուրդ». Ինչո՞ւ է ՊԵԿ-ը ստուգում փաստաբաններին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեն մտել է ՀՀ փաստաբանների գրասենյակներ և ստուգում է փաստաբանների գործունեությունը՝ փորձելով պարզել, թե վերջիններս ինչ աշխատանքներ են արել, ինչ գործեր են քննել, ում շահերն են պաշտպանել և այդ ծառայությունների դիմաց որքան գումար են ստացել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանից մանրամասներ պարզել՝ այս տեղեկության հետ կապված:
«Մեր երկրում փաստաբանական գործունեությունն ընդհանուր առմամբ համարվում է ձեռնարկատիրական գործունեություն: Փաստաբանական գործունեության արդյունքում, բնականաբար, ձևավորվում են հարկեր, որոնք պետք է հաշվարկվեն և վճարվեն պետությանը: Եթե Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկային ընդհանուր վերահսկողական գործընթաց է իրականացնում, ապա դա նորմալ է: Նորմալ չի լինի, եթե արձանագրենք ուղղորդված վերահսկողություն կոնկրետ փաստաբանների նկատմամբ՝ կապված նրանց մասնագիտական գործունեության հետ»:
Նրա խոսքով՝ եթե փաստաբանը գումար է ստանում և հարկ չի վճարում, բնականաբար, հարկային մարմինը չի կարող անտեսել այդ փաստը: «Մենք 2018-2019 թվականների համար որևէ փաստաբանի կամ փաստաբանական կազմակերպության մոտ ստուգում անցկացնելու մասին ՊԵԿ-ից գրություն չենք ստացել: Եթե նման դեպքեր եղել են, ապա փաստաբանների պալատին այդ դեպքերը շատ են հետաքրքրում»:

«Жоховурд»: Почему Комитет государственных доходов проверяет адвокатов
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Комитет государственных доходов начал проверки в офисах адвокатов, пытаясь выяснить, какими делами они занимались, какие дела расследовали, чьи интересы защищали и сколько денег получили за это. В этой связи издание попыталось уточнить подробности у председателя Палаты адвокатов Армении Ара Зограбяна.
«В нашей стране адвокатская деятельность считается в целом предпринимательской деятельностью. В результате адвокатской деятельности, естественно, формируются налоги, которые должны исчисляться и уплачиваться государству. Если Комитет государственных доходов осуществляет процесс общего налогового контроля, то это нормально. Если мы зафиксируем целенаправленный контроль в отношении конкретных адвокатов в связи с их профессиональной деятельностью, то это уже ненормально», - сказал Зограбян.
По его словам, если адвокат получает деньги и не платит налоги, то налоговый орган, естественно, не может проигнорировать это: «Мы не получали из Комитета государственных доходов письма о проведении проверки какого-то адвоката или в каком-то адвокатском офисе в 2018-2019гг. Если подобные случаи были, то они очень интересуют Палату адвокатов».