Ղրիմի և Երևանի միջև նախատեսվում է կանոնավոր չվերթներ բացել․ «Ռիա Նովոստի»
Այս տարվա մարտից նախատեսվում է կանոնավոր չվերթներ բացել Սիմֆերոպոլի և Երևանի միջև։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Ղրիմի խորհրդարանի տուրիզմի, հանգստավայրերի և սպորտի հանձնաժողովի ղեկավար Ալեքսեյ Չերնյակը:
«Այս տարվա մարտից նախատեսվում է կանոնավոր թռիչքներ սկսել Ղրիմի և Հայաստանի միջև: «Икар» ավիաընկերությունն արդեն ստացել է կանոնավոր չվերթների համար համապատասխան թույլտվությունն ու համաձայնությունը Ռոսավիացիայից: Այժմ հարցը գտնվում է նախապատրաստման և հաստատման փուլում՝ ներառյալ թռիչքների ժամանակացույցն ու օդանավակայանների հետ համաձայնագրերը: Չվերթները նախատեսվում են շաբաթական երկու անգամ: Դրանից հետո արդեն ըստ պահանջարկի, բայց ոչ ավելի, քան շաբաթական 7 անգամ», - ասել է Չերնյակը:
Չերնյակը նաև նշել է, որ Սիմֆերոպոլի և Երևանի միջև թռիչքները կլինեն առաջին կանոնավոր միջազգային չվերթները՝ Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումից հետո:
«Սա լավ օրինակ կլինի Չինաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև այլ երկրների և ավիաընկերությունների համար, և ավելի կամրապնդի Սիմֆերոպոլի օդանավակայանի միջազգային կարգավիճակը», - ասել է հանձնաժողովի ղեկավարը:
Նշվում է, որ ռուսական «Икар» ավիաընկերությունը հիմնադրվել է 1993 թվականին, սակայն 2015 թվականից ի վեր այն իրականացնում է թռիչքներ Pegas Fly առևտրային անվամբ:

Планируется открыть регулярные авиарейсы между Крымом и Арменией
Регулярные авиарейсы планируется открыть между Симферополем и Ереваном (Армения) с марта текущего года, сообщил РИА Новости глава комитета крымского парламента по туризму, курортам и спорту Алексей Черняк.
«Регулярные авиарейсы планируется запустить между Крымом и Арменией с марта текущего года. Авиакомпания "Икар" уже получила соответствующие разрешение и согласования от Росавиации к регулярным полетам. Сейчас вопрос находится на стадии подготовки и согласований, в том числе в части расписания полетов и договоров с аэропортами. Планируются с марта полеты с частотой два раза в неделю. Дальше по спросу, но не более семи раз в неделю», – сказал Черняк.
По его словам, авиамаршрут между Симферополем и Ереваном станет первым регулярным международным рейсом после воссоединения Крыма с Россией.
«Это будет хорошим примером для Китая и Турции и других стран и авиакомпаний. Открытие регулярного авиасообщения положит начало первым международным рейсам из Крыма и еще больше укрепит международный статус аэропорта "Симферополь"», – подчеркнул глава комитета.