«Հայաստանում արեգակի խավարում 2020 թվականին չի դիտվելու»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը։
Միքայելյանի խոսքով, նույն կետից արեգակի խավարումը հնարավոր է դիտել 300 տարին մեկ. «Հայաստանում արեգակի ամբողջական խավարում մեկ անգամ 70-ականներին է եղել, իսկ մասնակի խավարումներ մի քանի անգամ եղել են»։
Լուսնի խավարումն ավելի հաճախ է դիտվում, քանի որ Երկիր մոլորակն ավելի մեծ է և վերջինիս ստվերն ավելի մեծ է լուսինը ծածկելուց։
«Հայաստանում այս տարի սպասվում է լուսնի 3 խավարում»,- հայտնեց Արեգ Միքայելյանը։
Աստղագետների կողմից ուսումնասիրվում են նաև մոլորակների միացումները, երբ երկու իրար մոտ գտնվող մոլորակներ մոտենում են իրար։ Միքայելյանը նշեց, որ այս տարի 4 մոլորակներ իրար են միանալու, ինչը հազվադեպ հանդիպող երևույթ է։
«Աստղաթափեր (ասուպային հոսքեր) ամեն տարի նույն օրերին լինում են։ Դա պայմանավորված է նրանով, քանի որ կոնկրետ օրերին Երկիրն անցնում է այդ հատվածով, կարծես բախվում է մանր քարերից բաղկացած խորշի։ Ընթացքում հազարավոր մանր քարեր մտնում են երկրի մթնոլորտ և վառվում։ Այդ այրման հետքերն ենք մենք տեսնում՝ որպես աստղաթափ»,- նշում է Միքայելյանը։
Իսկ եթե առանձին աստղակերպ է բախվում երկրին, դա ավելի վտանգավոր հետևանք կարող է ունենալ. «Դա կարող է ավերածությունների պատճառ դառնալ։ Կան մասնագետներ, որ այդ երևույթին հետևում են. Հայաստանում, ցավոք, դեռ չկա նման ծառայություն, բայց ես առաջարկել եմ, որ մենք էլ ստեղծենք»։
Միքայելյանը նշեց, որ կան հաշվարկներ՝ 2049 թվականին երկրին կարող է բախվել ոչ շատ խոշոր աստղակերպ, բայց եթե այն ընկնի որևէ քաղաքի վրա, դա կլինի այդ քաղաքի վերջը։ Թեև՝ ավելի հավանական է, որ այն կընկնի ջրային տարածքի վրա։
Անդրադառնալով այլմոլորակայինների գոյություն ունենալ-չունենալու հարցին՝ Արեգ Միքայելյանը նշեց, որ աստղագետները այժմ լուրջ հետազոտություններ են անում արտաարեգակնային մոլորակների հայտնաբերման ուղղությամբ։
«Մոտ 4000 մոլորակ արդեն հայտնաբերված է։ Այսինքն՝ այլ աստղերի շուրջ ևս մոլորակներ կան։ Դրանց մեջ մոտ 30-ը երկրին նման են՝ իրենց չափով, աստղից ունեցած հեռավորությամբ, ջերմաստիճանային պայմաններով և այլն։ Հավանականություն կա, որ այնտեղ կարող է կյանք լինել, բայց դա չի նշանակում, որ այն արդեն գոյացել է»,- ասաց Արեգ Միքայելյանը։

Будет ли наблюдаться солнечное затмение в Армении в 2020 году?
«В 2020 году солнечного затмения в Армении не будет наблюдаться», – заявил на сегодняшней пресс-конференции директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян.
По словам А. Микаеляна, наблюдать солнечное затмение с одной и той же точки возможно лишь раз в 300 лет. «В Армении солнечное затмение наблюдалось в 70-х., а частичные солнечные затмения наблюдались несколько раз», – пояснил он.
Лунное затмение наблюдается чаще։ «В Армении в этом году ожидается 3 лунных затмения».
Астрономы изучают также соединения планет, когда находящиеся вблизи друг друга планеты приближаются друг к другу. А. Микаелян отметил, что в этом году ожидается парад 4 планет, что является довольно редким явлением.
«Метеорные потоки (звездопады) наблюдаются ежегодно в те же дни. Это обусловлено тем, что в конкретные дни Земля проходит по этому пути, кажется, сталкивается с роем из мелких камней. В процессе тысячи мелких камней входят в атмосферу Земли и сгорают. Мы видим последствия этого горения – в качестве звездопада», – отмечает А. Микаелян.
А, если отдельные метеориты сталкиваются с Землей, то за этим могут последовать более опасные последствия. «Это может стать причиной разрушений. Есть специалисты, которые следят за этими явлениями: в Армении, к сожалению, подобной службы нет, но я предлагал создать подобную службу», – пояснил он.
А. Микаелян сообщил, что по подсчетам – в 2049 году небольшой метеорит может столкнуться с Землей, однако, если он упадет на город, то это станет концом этого города. Однако вероятнее всего, что метеорит упадет на водную территорию.
Обратившись к вопросу о существовании инопланетян, А. Микаелян отметил, что астрономы в данный момент проводят серьезные исследования по направлению обнаружения внесолнечных (экзопланет) планет.
«Обнаружено около 4000 планет. Иными словами, вокруг других звезд также есть планеты. 30 из них похожи на Землю: по своим размерам, расстоянием до звезды, температурными условиями и пр. Есть вероятность, что там может быть жизнь, но это не значит, что она уже существует», – резюмировал Арег Микаелян.