Վարորդների շուրջ 80%-ը տարեկան 3-5 խախտում է անում, և նրանք վարորդական իրավունքից չեն զրկվի. Ղահրամանյան
15:05 11/01/2020
«2016 թվականից սկսած ՃՏՊ-ների հետևանքով մահերի տարեկան թիվը 300-ը գերազանցում էր»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը։
Ղահրամանյանի խոսքով, Ճանապարհային ոստիկանության՝ հունվարի 1-ից գործող տուգանքների բալային համակարգը երթևեկության վերահսկումն ավելի է ամրապնդում։
100 խախտումներից միայն 25-ն են տուգանվելու և դրանց պատիժներից 28-ի ֆինանսական բեռը պակասեցվել է. «Բայց այս դեպքում էլ, օրինակ, թույլատրելի առավելագույնից ավելի բարձր արագությամբ երթևեկելու համար միանգամից զրկում են վարորդական իրավունքից, բայց ոչ մի դրամ պատիժ չկա»։
Ղահրամանյանը նշում է, որ հայկական  իրականությունում երթևեկության կանոնների խախտման դեպքում  գումարային տուգանքները ազդեցություն չեն ունենում։
«Կան մարդիկ, ովքեր տարեկան 200-400 խախտում են անում, և տուգանքը պարտաճանաչ վճարելուց հետո էլի վարում էին, և դա իրենց ձեռնտու էր։ Բացի այդ, մարդկանց մի խումբ էլ կա, որ 1000-ավոր խախտումներ է անում, բայց համարվում է սնանկ և որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվում։ Հենց այս պայմանները երթևեկության ոլորտում ստեղծում էին անպատժելիության զգացում։ Ընդ որում, խախտումների մեծ մասը գիտակցաբար էր արվում»,- նշեց Ղահրամանյանը։
Տուգանային միավորներ չունեն այն խախտումները, որոնք հիմնականում կախված են երթուղու լուսավորությունից, փոսերից, ասֆալտի վիճակից։ Այսինք՝ այն խախտումները, որոնք պայմանավորված չեն մարդկային գործոնով, տուգանային միավոր չեն ստանում։
«Պատահաբար չես կարող ալկոհոլ օգտագործած լինել և նստել մեքենայի ղեկին, կամ հեռախոսով խոսելով, առանց ամրագոտի վարել։ Հատկանշական է, որ ըստ վտանգավորության աստիճանի, նախորդ տարիներին առավել շատ զոհեր եղել են բարձր արագության, ալկոհոլ օգտագործելուց հետո երթևեկելու հետևանքով»,- նշում է Ղահրամանյանը։
Կարմիր լույսի դեպքում կանգ չառնելու համար սահմանվում է տուգանային 2 միավոր։ Բայց խախտման համար վճարով վարչական տուգանքը 50 հազարից իջել է 25 հազար դրամ. «Մեր մոտ շատ քիչ են դեպքերը, որ կարմիր լույսի տակ վարելու դեպքում վթար առաջանա և զոհեր լինեն։ Տվյալ պայմաններում ինքնանպատակ կլիներ, եթե դրա համար միանգամից վարորդական իրավունքից զրկում նախատեսեին»։
Ղահրամանյանի համոզմամբ,  վարորդների շուրջ 80%-ը տարեկան 3-5 խախտում է անում, և նրանք վարորդական իրավունքից չեն զրկվի։
«Ընդհանուր առմամբ վարորդների մեծամասնությունը կարգապահ է։ Վարորդների 10 տոկոսը միայն տարեկան 50, մի փոքր հատվածը՝ մինչև 100 խախտում, և մոտ 1 տոկոսը՝ անհաշվելի խախտում կարող է անել»,- նշեց Սերգեյ Ղահրամանյանը։

Каграманян: В Армении около 80% водителей совершают 3-5 нарушений ПДД в год, и они не будут лишены прав
17:02 11/01/2020
«С 2016 года количество смертей в год в результате дорожно-транспортных происшествий превышало 300», – заявил сегодня в беседе с журналистами соучредитель общественной организации «Друг водителя» Сергей Каграманян.
По его словам, действующая в Армении с 1 января 2020 года балльная система штрафов за нарушение ПДД укрепляет контроль за дорожным движением.
Только 25 из 100 нарушений повлекут штрафы, а финансовое бремя в случае 28 из них было уменьшено.
Каграманян при этом отмечает, что в армянской действительности в случае нарушения ПДД денежные штрафы не дают результата.
«Есть люди, которые совершают 200-400 нарушений в год, а после уплаты штрафа продолжают водить, то есть это им было выгодно. Кроме того, есть группа людей, которые совершают тысячи нарушений, но признаются банкротами и не привлекаются к ответственности. Именно эти условия в сфере дорожного движения создавали ощущение безнаказанности. Кстати, большинство нарушений совершалось сознательно», – указал Каграманян.
При этом он отметил важность того, что штрафные баллы не предусмотрены для случаев, которые не обусловлены человеческим фактором (состояние асфальта, освещение и пр.).
«Примечательно, что в минувшие годы большая часть жертв в ДТП была вследствие превышения скорости, вождения автомобиля в состоянии алкогольного опьянения», – заявил Каграманян.
За проезд на красный свет семафора будет взыматься 2 штрафных балла. Но административный штраф за нарушение уменьшился с 50 000 до 25 000 драмов. «У нас очень редки случаи, когда в результате проезда на красный свет случаются аварии и регистрируются жертвы. В этих обстоятельствах было бы самоцелью, если бы за это нарушение сразу предусмотрели бы лишение водительских прав», – сказал он.
Каграманян убежден, что в Армении порядка 80% всех водителей совершают 3-5 нарушений в год, и они не будут лишены водительских прав.
«В целом, большинство водителей – дисциплинированы. Лишь 10% водителей могут совершать 50 нарушений ПДД в год, небольшая доля – до 100 нарушений, и около 1% могут совершить бесчисленное количество нарушений», – сказал Сергей  Каграманян.