Ծնունդներն «ավելացնելու» համար փակում են ծննդատները
Մինչ ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, հայտարարում է՝ լավ ապրելու համար պետք է աշխատել, առողջապահության նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում՝ բժիշկներին գործազուրկ թողնելու։
ՀՀ առողջապահության նախարարության որոշմամբ,  մարզային առողջության 9 կենտրոնների մասով 2020 թվականի համար պետական պատվերի տեղադրման հանձնաժողովի կողմից կայացվել է մերժման որոշում մանկաբարձագինեկոլոգիական ծառայությունների համար։ Ծննդատների դեպքում ԱՆ որոշել է ընդունվող ծնունդների նվազագույն շեմ սահմանվել` կգործեն այն ծննդատները, որոնք տարեկան գոնե 150 ծնունդ կընդունեն։
«Բայց ո՞վ է ասում, որ ռայոններում տարեկան 150 ծնունդ պիտի լինի։ 2018 թվականի համեմատ Եղվարդի ծննդատանը ընդունված ծնունդները 17-ով ավելացել են։ Ունեցել ենք 136 ծնունդ»,- նշում են ծննդատան բուժաշխատողները։
Եղվարդի ծննդատան աշխատակիցներն ասում են, որ ծնունդների թվի նվազման պատճառ կարող է լինել նաև այն հանգամանքը, որ ծննդատունը տեղափոխվել է, և շատ ծնողներ չգիտեն այդ մասին։ Նրանք նշում են, որ եթե փակելու ծրագիր կար, ապա դա պետք է արվեր այն ժամանակ, երբ իրենք աշխատում էին, իրենց բնորոշմամբ, անմարդկային պայմաններում։
«Իսկ հիմա արդեն 3 ամիս է՝ ամեն ինչով ապահովված ծննդատուն ունենք, պիտի սա փակեն, մենք անգործ մնանք, իսկ Երևանում հիվանդանոցները գերհագեցած դառնա՞ն։ Էդ դեպքում կարո՞ղ են ծննդկանին անհրաժեշտ ուշադրություն հատկացնել։ Բոլորս էլ մարդ ենք, հանգստի կարիք ունենք, բժիշկը չի կարող անընդհատ ուշադիր լինել»,- փաստում են Եղվարդի ծննդատան աշխատակիցները։
Եղվարդի «Նաիրի բժշկական կենտրոնի» տնօրեն Արմեն Նազարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ծննդատան լուծարման վերաբերյալ իրենք դեռևս պաշտոնական գրություն չեն ստացել. «Նախապատրաստական աշխատանքներ են կատարվում, որ ծննդօգնության կարգավորումը լինի բարձր մակարդակով»։
Վերջինիս խոսքով, կախված հղիության ընթացքից և խնդրի աստիճանից, հղի կանայք հնարավորություն կունենան ընտրելու իրենց անհրաժեշտ բուժհաստատությունը։ Այնուամենայնիվ, Եղվարդին ամենամոտ համայնքը, որտեղ հղի կանայք կստանան բուժօգնություն, գտնվելու է ամենաքիչը 15 կմ հեռավորության վրա՝ Երևանում։
Արմեն Նազարյանը նշում է, որ իրենք շտապ օգնության մեքենաներ են տրամադրելու հիվանդանոց դիմած բոլոր հղիներին, որպեսզի վերջիններս տեղափոխվեն անհրաժեշտ բուժհաստատություն։
Մինչ Եղվարդում լուծարվող ծննդատան աշխատակիցները դժգոհում են ստեղծված «անարդար» իրավիճակից, Աչաջրի նորոգված և բարվոք ծննդաբերական բաժանմունքում 2020 թվականի հունվարի 1-ին, 2-ին և 3-ին երեք ծնունդ են ընդունել, ի հեճուկս ծննդատան լուծարման հանգամանքի։ Տավուշի մարզի Աչաջուր գյուղի տարեկան 110-120 ծնունդ ընդունող և հարակից գյուղերին սպասարկող ծննդատունը ևս 2020 թվականի հունվարի 1-ից պետական ֆինանսավորում չի ստանում։
Բժշկուհի Նունե Ներսիսյանը նշում է, որ Աչաջուրի բժիշկների ինքնագործունեությունը կարող է իրավական հետևանքներ ունենալ. «Մենք ապրում ենք այնպիսի Հայաստանում, որ այսպես են վարվում բժշկի հետ։ Բայց բժիշկը տալիս է Հիպոկրատի երդում և չի կարող օգնություն ցույց չտալ։ Բացի այդ, բժիշկները 3 օր առաջ են հեռուստատեսությունից տեղեկացել, որ այլևս չեն ֆինանսավորվելու։ Այսինքն, եթե նույնիսկ իրավական քայլ լինի, իրենք կարող են նշել, որ գրավոր ծանուցում չեն ստացել, թեև նախարարությունը 2 ամիս առաջ պետք է գրավոր ծանուցի»։
Ներսիսյանի խոսքով, նախարարությունը որդեգրել է կարգախոս՝ «մահը ցուցանիշ չէ»։
«150 ծննդի հաշվարկը չգիտեմ ինչ տնտեսական վերլուծություններով են արել, քանի որ 5500 բնակիչ ունեցող Աչաջուրը մոտ 90 ծնունդ ունեցել է, թեև նախորդ տարի առաջին 3 ամիսներին ծննդատունը չի աշխատել, քանի որ ասել են՝ այն լուծարվելու է»,- նշեց Նունե Ներսիսյանը։
Նույն ճակատագրին է արժանացել Մարալիկի ծննդատունը։ 17 գյուղական համայնքներին սպասարկող ծննդատունը այս հունվարից այլև չի ֆինանսավորվելու։ Արդյունքում, 12 բուժաշխատողներ գործազուրկ կդառնան։
Առողջապահության նախարարությունը ծննդատան լուծարումը հիմնավորում է ծնունդների նվազման հանգամանքով։ 2018 թվականի համեմատ 2019 թվականին գրանցված ծնունդները նվազել են 50-ով։
Այս դեպքում Մարալիկի և հարակից 17 գյուղական համայնքների բնակիչներ ստիպված են լինելու գնալ Գյումրի կամ Արթիկ՝ կտրելով 12-27 կմ ճանապարհ։  Նշենք, որ Գյումրի-Մարալիկ երթուղային միկրոավտոբուսի ուղեվճարը 300 դրամ է, իսկ Արթիկ-Մարալիկ երթուղայինինը՝ 200 դրամ։
Սա՝ եթե հղին մենակ է գնում։ Այնինչ շատ հաճախ անհրաժեշտ կլինի նրան ուղեկցել։ Եթե ֆինանսական պահով անգամ դա ընդունելի տարբերակ է, ապա հնարավոր է, որ միշտ հղին կգտնի իրեն ուղեկցող։
Տեղեկություններ կան, որ  լուծարման եզրին է նաև Վարդենիսի ծննդատունը։ Հիվանդանոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովիկ Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դեռևս որևէ ծանուցում չեն ստացել՝ ծննդատան լուծարման հետ կապված։
«2019 թվականին մեր մոտ 247 ծնունդ է գրանցվել։ Նախորդ տարի ևս այդքան ծնունդ ենք ունեցել։ Ճիշտ է, վերջին տարիների ամսական ծնունդները նվազել են՝ 20-25 ծնունդ ենք ունենում, բայց 150-ի շեմը հատում ենք»,- նշեց Հովիկ Սարգսյանը։
Վերջինիս խոսքով, եթե Վարդենիսի ծննդատունը չգործի, հղի կանայք ստիպված են լիելու 30 կմ ճանապարհ անցնել, որպեսզի հասնեն մոտակա համայնքի՝ Մարտունու ծննդատուն. «Վարդենիս-Մարտունի տրանսպրոտ չկա, մարդիկ պետք է իրենց մեքենաներով հասնեն ծննդատուն։ Մարտունու ծննդատունը համարվում է ավելի բարձր կարգի, և ուղեցույցներով տրված է, եթե տեղափոխման հարց կա, շտապ օգնության մեքենայով կտեղափոխվի, եթե հիվանդանոցում է պառկած ծննդկանը։ Բայց տնից գնալու դեպքում պետք է իր միջոցներով հասնի հարևան համայնք»։
Համաչափ զարգացան և դեմոգրաֆիկ աճի մասին խոսելուն զուգընթաց կառավարությունը որդեգրել է մարզային հիվանդանոցները և ծննդատները «անդամահատում» սկզբունքը։ 2020-ի համար առողջապահական բնագավառին հատկացրել է հավելյալ 1,9 մլրդ դրամի միջոցներ, որով նախարարությունը, ընտրելով ամենահեշտ տարբերակը, հիվանդ ատամը ոչ թե բուժելու, այլ հեռացնելու է։

Для «увеличения» рождаемости закрывают родильные дома
Пока правительство в лице премьер-министра Армении Никола Пашиняна заявляет – чтобы хорошо жить, нужно работать, министерство здравоохранения предпринимает шаги по превращению врачей в безработных.
Государственная комиссия по размещению госзаказов на 2020 год по части 9 областных центров здоровья приняла решение об отказе от акушерских и гинекологических услуг. В случае с родильными домами министерство здравоохранения решило установить минимальный порог принимаемых родов: будут функционировать лишь родильные дома, принимающие, по меньшей мере, 150 родов в год.
«Но кто сказал, что в районах должно быть 150 родов в год? По сравнению с 2018 годом, число родов в егвардском роддоме увеличилось на 17. Мы приняли 136 родов», – отмечают работники родильного дома.
Работники родильного дома Егварда отмечают, что причиной снижения числа родов может быть и то, что роддом переехал, и многие родители не знают об этом. Они указывают также: если бы был план по закрытию роддома, то это должно было быть сделано тогда, когда они работали, по их словам, в нечеловеческих условиях.
«А сейчас – уже три месяца, у нас есть оборудованный всем необходимым родильный дом. Они должны закрыть его, чтобы мы остались без работы, в то время как больницы в Ереване будут переполнены? В таком случае будет ли уделено роженице должное внимание? Мы все люди, нам всем нужен отдых, врач не может быть внимательным постоянно», –  указывают работники родильного дома Егварда.
Директор медицинского центра Наири в Егварде Армен Назарян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что они еще не получили официального извещения об упразднении роддома.
«В настоящее время ведутся подготовительные работы, чтобы услуги были на высоком уровне», – сказал Армен Назарян.
По его словам, в зависимости от течения беременности и степени проблем, беременные женщины смогут выбрать необходимое им медицинское учреждение.
Тем не менее, ближайшая к Егварду община, где беременные будут получать медицинскую помощь, будет находиться, как минимум, в 15 км от города – в Ереване.
Армен Назарян указывает, что они предоставят машины скорой помощи всем обратившимся в больницу беременным, чтобы доставить их в необходимое медицинское учреждение.
Пока в Егварде работники закрываемого роддома жалуются на «несправедливую» ситуацию, в отремонтированном и находящемся в нормальном состоянии родильном отделении Ачаджура 1, 2 и 3 января 2020 года приняли роды у 3 женщин – несмотря на то, что родильный дом будет упразднен. Родильный дом села Ачаджур в Тавушской области, который принимает 110-120 родов в год и обслуживает также жителей прилегающих сел, с 1 января 2020 года также не получает государственного финансирования.
Врач Нуне Нерсисян отмечает, что самодеятельность ачаджурских врачей может иметь правовые последствия: «Мы живем в той Армении, где с врачами обходятся таким образом. Но врач дает клятву Гиппократа и не может отказать в помощи. Кроме того, врачи только три дня назад узнали по телевидению, что больше не будут финансироваться. То есть, даже если последует правовой шаг, они могут сказать, что они не получили письменное уведомление, хотя министерство должно осуществить письменное уведомление за два месяца».
По словам Нерсисян, министерство взяло на вооружение лозунг: «Смерть – не показатель».
«Не знаю, на основании каких экономических анализов они произвели расчет касательно 150 родов, поскольку в Ачаджуре с населением в 5500 человек число родов составило порядка 90, хотя в минувшем году в первые три месяца роддом не работал, поскольку сказали, что он будет упразднен», – указала Нерсисян.
Роддом Маралика постигла та же участь. Роддом, обслуживающий 17 сельских общин, больше не будет финансироваться с января 2020 года. В результате 12 медработников станут безработными.
Министерство здравоохранения объясняет упразднение родильного дома снижением числа родов. По сравнению с 2018 годом, число родов в 2019 году сократилось на 50.
В этом случае жители Маралика и 17 близлежащих сельских населенных пунктов вынуждены будут отправиться в Гюмри или Артик, преодолев 12-27 км пути. Стоимость проезда в микроавтобусе Гюмри-Маралик составляет 300 драмов, а Артик-Маралик – 200 драмов.
Это в случае, если беременная женщина отправляется одна. Между тем, часто будет необходимо сопровождать ее. Даже если это приемлемый вариант в финансовом отношении, то, вполне возможно, что будущую маму в больницу не всегда смогут сопровождать.
Есть информация, что Варденисский родильный дом также находится на грани закрытия. И.о. директора больницы Овик Саркисян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал: они еще не получили никакого уведомления о закрытии родильного дома.
«В 2019 году у нас число родов составило 247. У нас было столько родов и в 2018 году. Правда, в последние годы число родов в месяц снизилось – по 20-25 родов, но мы преодолеваем порог в 150», – сказал Овик Саркисян.
По его словам, если роддом Вардениса не будет функционировать, беременным женщинам придется проехать 30 км, чтобы добраться до родильного дома ближайшей общины – Мартуни.
«При этом транспорта Варденис-Мартуни нет, люди должны добираться до родильного дома на своих машинах. Родильный дом в Мартуни считается  учреждением более высокого уровня, и есть указание: при возникновении вопроса перевозки роженицы предоставляется машина скорой помощи, если она лежит в больнице. Но из дома же она должна добираться в соседнюю общину на свои средства», – отметил он.
Наряду с разговорами о пропорциональном развитии и демографическом росте, правительство взяло на вооружение принцип «ампутации» областных больниц и родильных домов. Для 2020 года сфере здравоохранения выделило дополнительно 1,9 млрд драмов, и министерство, выбрав самый простой вариант, больной зуб будет не лечить, а удалять.