Հլը Բուժականից ծննդկանին հասցրեք Երևան, 8 ամիս կտևի ախր. Եղվարդի բնակիչ
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության նախարարության որոշմամբ, 2019 թվականի ընթացքում 150-ից պակաս ծնունդ ընդունած 9 ծննդատներ 2020 թվականի հունվարի 1-ից պետության կողմից չեն ֆինանսավորվում։
Ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ Եղվարդի ծննդատունը սպասարկում է ավելի քան 18 գյուղի, և կան համայնքներ, որոնցից հատկապես ձմռան ամիսներին բարդ է Երևան հասնելը. «Հլը Բուժականից ծննդկանին հասցրեք Երևան, 8 ամիս կտևի ախր»։
«Երևանի ծննդատները փակեք, ոչ թե ստեղինը։ Էս աշխատողներին պիտի հերոսի կոչում տաք։ Էս ծննդատունը մարդիկ ատամներով պահել են, ժողովրդի կյանքն են փրկել, իսկ էսօր բերել փակում եք, որպես ինչ։ Կամ պետությունն ի՞նչ ա արել էս հիվանդանոցի համար, որ հիմա փակում ա։ Մի լումա չի տվել, բայց աշխատողները ատամներով պահել են։ Եկել փակում են, մարդկանց էլ շինում են գրծազուրկ»,- նշում են ակցիայի մասնակիցները։
Նրանց խոսքով, 15 հազար բնակիչ ունեցող համայնքի ծննդատունը փակելը անիմաստ է։
«Էգուց ինձ փող կտա՞ն, նստեմ տրանսպորտ, էթամ։ Էն էլ հո տրանսպորտ չունենք, ոնց որ մեռել թաղելուց լինենք Եղվարդից դուրս գալուց։ Կերան ժողովրդին, կերան։ Փաշինյանը չի՞ տեսնում, որ իր կողքը սաղ դավաճաններ են։ Սե՞նց եք ուզում 5 միլիոն շինել էս ժողովրդին, որտեղից»,- դժգոհում են եղվարդցիները։
Նաև նշում են, որ դեմոգրաֆիկ աճի մասին խոսելուց առաջ պետք է  մարդկանց աշխատանքով ապահովեն, որպեսզի վերջիններս կարողանան երեխա պահել. «Տասը հոգու աշխատատեղ կա, աենք էդ տասին էլ հանեց, հետո»։
Համայնքի բնակիչները մեջբերում են վարչապետի խոսքը՝ փող ծախսելու տեղ ասեք, ապա ուղղություն տալիս՝ համեցեք Եղվարդի հիվանդանոց։
Եղվարդցիներին մտահոգում է նաև հանգամանքը, որ համայնքի բնակիչների մեծ մասը ծննդօգնություն պետք է ստանա Երևանի Հանրապետական հիվանդանոցում. «Թող տանեն Երևան, ծախեն սաղ երեխեքին։ Զակազ ունեն եղվարդցոց վրա»։

Акция протеста в Егварде: «Попробуйте-ка роженицу из Бужакана довезти в Ереван, займет 8 месяцев же!»
12:16 14/01/2020
В городе Егвард Котайкской области Армении уже второй день проводят акцию протеста из-за решения о закрытии роддома городской больницы.
Напомним, решением министерства здравоохранения, с 1 января 2020 года финансирования со стороны государства не получают 9 родильных домов республики, число принятых родов в которых в 2019 году было меньше 150.
Участники акции отмечают, что роддом Егварда обслуживает жителей свыше 18 сел, и есть общины, из которых, особенно в зимнее время, сложно добираться в Ереван: «Попробуйте-ка роженицу из Бужакана довезти в Ереван, займет 8 месяцев же!»
«Закрывайте родильные дома в Ереване, а не здесь. Этим работникам вообще нужно присвоить звание героя. Этот роддом люди месяцами держали буквально зубами, спасали жизни людей, а сегодня хотят закрыть, для чего? Или что государство сделало для этого медучреждения, что сегодня закрывает его? Не выделило ни копейки. А теперь пришли и закрываете, оставляете людей без работы», – указывают участники акции протеста.
По их словам, закрывать роддом общины с 15-тысячным населением – бессмысленно.
«После закрытия дадут мне деньги на транспорт? Уже не говорим о состоянии транспорта… Пашинян разве не видит, что его окружают предатели? Так они хотят довести численность населения до 5 млн? Каким образом?» – выражают недовольство жители Егварда.
Они указывают: прежде чем говорить о демографическом росте, нужно людей обеспечить работой, чтобы они могли содержать детей.