Ակնկալվում է, որ 2019-ին ներգնա զբոսաշրջության աճը կլինի 15 տոկոս
Թեև տվյալները դեռ չեն ամփոփվել, սակայն ակնկալվում է, որ 2019 թվականին զբաշրջության ոլորտում կգրանցվի 15 տոկոս աճ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ 2019 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ներգնա զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրվել է 14,4 տոկոս աճ։ Ըստ նրա՝ շատ կարևոր է, որ ներգնա տուրիզմն աճել է այնպիսի երկրներից, որտեղից այցելությունները գերազանցում են 30-40%-ը: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում Գերմանիայից այցելություններն աճել են 45%-ով, Ֆրանսիայից՝ 21%-ով, Նիդերլանդներից՝ 23%-ով, զգալի աճել է նաև ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը։
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ Եվրամիության մի շարք երկրներից Հայաստան ժամանողների թվի աճը վկայում է, որ արդյունավետ են այն քարոզչական կամ մարքեթինգային գործիքները, որոնք կիրառվում են Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի կողմից։
Էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ 2019 թվականի ընթացքում Հայաստանի ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով Զբոսաշրջության կոմիտեն Հայաստան է հրավիրել ավելի քան 50 ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև բլոգերների՝ տարբեր թիրախային շուկաներից՝ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից։
«Այդ այցերի արդյունքում ապահովվել է Հայաստանի մասին 5 միլիոնից ավելի դիտում և 50-ից ավելի հոդվածների հրապարակում: Սա այն հիմքն է, որ մեզ թույլ է տալիս մտածել՝ 2020 թվականի ընթացքում կունենանք ներգնա զբոսաշրջության ցուցանիշների ոչ պակաս աճ, ինչը նաև իր հերթին նպաստում է զբոսաշրջության հետ կապ ունեցող ծառայությունների ոլորտի զարգացմանը»,- ընդգծեց Տիգրան Խաչատրյանը։

Министр: Ожидается, что в сфере въездного туризма в Армении будет зафиксирован 15%-й рост
Несмотря на то, что данные пока не были обобщены, однако ожидается, что в 2019 году в сфере въездного туризма будет зафиксирован 15%-й рост. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил министр экономики РА Тигран Хачатрян.
Министр сообщил, что в сфере въездного туризма за январь-сентябрь 2019 года зафиксирован 14,4%-й рост. По его словам, весьма важно, чтобы рост был зафиксирован за счет посетителей из таких стран, посещения из которых превышают 30-40%. В частности, за указанный период зафиксирован рост посещений из Германии на 45%, из Франции – на 21%, Нидерландов – 23%, ощутимый рост также зафиксирован по числу посещающих Армению туристов из стран ЕАЭС.
По его словам, рост числа посещающих Армению туристов из ряда стран Евросоюза свидетельствует, что эффективными являются те пропагандистские или маркетинговые инструменты, которые применяются со стороны Государственного комитета по туризму.
Министр экономики отметил, что за 2019 год для повышения узнаваемости Армении Государственный комитет по туризму пригласил в Армению свыше 50 представителей мировых СМИ из различных стран, в том числе блогеров из Германии, Франции, Италии, США и Польши.
«В результате этих визитов обеспечено свыше 5 млн просмотров об Армении и публикации более 50 статей. Это та основа, которая позволяет нам думать, что в 2020 году у нас будет не менее высокий показатель въездного туризма, что, в свою очередь, повлияет на развитие сферы услуг, связанных с туризмом», – подчеркнул Тигран Хачатрян.