Armenia Airways-ն ԻԻՀ-ից երաշխիքներ է ստացել ու այսօրվանից վերսկսում է Երևան-Թեհրան չվերթները
Armenia Airways-ն այսօրվանից՝ հունվարի 14-ից, վերսկսում է Երևան-Թեհրան չվերթները։ Այս մասին ասվում է ավիաընկերության ֆեյսբուքյան էջում։
«Նկատի առնելով Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից կատարված վերջին հայտարարությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքի օգտագործման վերաբերյալ, մեր ավիաընկերությունը դիմել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատուն և երաշխիքներ է ստացել Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքում թռիչքուղու անվտանգ շահագործման վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը Արմենիա Էյրվեյզ ավիաընկերությունը վերսկսելու է իր կանոնավոր Երևան-Թեհրան-Երևան թռիչքները հունվարի 14-ից»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ ՀՀ Քաղավիացիան հայտարարություն էր տարածել, որում ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններին խորհուրդ էր տրվում դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
Նախօրեին մամուլի ասուլիսի ժամանակ էլ Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը հայտարարեց, որ նման հայտարարություն չէին անի, եթե որևէ վտանգ չլիներ։

Armenia Airways получила гарантии от Ирана и возобновляет авиарейсы Ереван-Тегеран
Авиакомпания Armenia Airways с 14 января возобновляет авиарейсы Ереван-Тегеран. Об этом сообщается на странице авиакомпании в Facebook.
«Принимая во внимание последнее заявление Комитета гражданской авиации Армении об использовании воздушного пространства Исламской Республики Иран, наша авиакомпания обратилась в посольство ИРИ и получила гарантии безопасности полетов в воздушном пространстве ИРИ.
Учитывая вышеотмеченное, авиакомпания Armenia Airways возобновляет регулярные авиарейсы Ереван-Тегеран-Ереван с 14 января», – отмечается в заявлении.
Комитет гражданской авиации распространил ранее заявление, которым рекомендуется зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учесть совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах.