«Փաստ». Հետաքրքիր զարգացումներ են ընթանում ՀՀ ուժային կառույցների շուրջ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Տևական ժամանակ է՝ բավականին հետաքրքիր զարգացումներ են ընթանում ՀՀ ուժային կառույցների շուրջ, որոնք հիմնականում պայմանավորված են այդ համակարգերում համակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտությամբ, որը ցանկանում են իրականացնել գործող իշխանությունները։ Պատահական չէ, որ այս թեման պատեհ առիթի դեպքում դառնում է լայն քննարկման առարկա և իշխանությանը սպասարկող քաղհասարակության կողմից սուր քննադատության ենթարկվում։
«Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ իշխանությունների տեսլականում ներկա փուլում ներդրվել է նոր օրակարգ, ըստ որի, նախատեսվում է լուրջ «վեթինգ» իրականացնել ԱԱԾ-ում և ոստիկանությունում։
Սա առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ իշխանությանը սպասարկող քաղհասարակության սեկտորը տարբեր առիթներով այնքան առաջ քաշեց լյուստրացիայի և թափանցիկ գործունեության թեման՝ շարունակ պնդելով այն թեզը, թե չեն վստահում այս երկու ուժային համակարգերին, որ իշխանությունները ձեռնամուխ են լինելու նման քայլերի։
Մեր աղբյուրների պնդմամբ, թեման առավել ակտուալ է դարձել վերջին օրերի զարգացումներից հետո՝ կապված ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանին առնչվող աղմուկի հետ: Պատահական չէ, որ վերջին օրերին հայտնի հոդվածի հետ կապված՝ քաղհասարակության որոշ ներկայացուցիչներ ու իշխանամերձ շրջանակներ խիստ ոգևորվել էին ու նորից քննարկումներ սկսել այս թեմայով»:

«Паст»: Вокруг силовых структур происходят довольно интересные процессы
Газета «Паст» пишет, что вокруг силовых структур Армении уже длительное время происходят довольно интересные развития, которые в основном обусловлены необходимостью изменений в этих силовых структурах, которые хочет провести действующая власть. Неслучайно, что эта тема при любом удобном случае становится предметом широкого обсуждения и подвергается острой критике со стороны обслуживающих власти представителей гражданского общества.
Как передают источники издания, на данном этапе в видении властей появилась новая повестка, согласно которой предусматривается провести серьезный «веттинг» в Службе национальной безопасности и полиции.
Это в первую очередь обусловлено тем, что обслуживающий власти гражданский сектор по различным поводам столь усердно продвигал тему люстрации и прозрачной деятельности, утверждая постоянно тот тезис, что в обществе нет доверия к этим двум силовым структурам, что власти приступят к реализации этих шагов.
«Как утверждают наши источники, тема стала наиболее актуальной после последних развитий, связанным с бывшим директором СНБ Артуром Ванецяном. И вовсе неслучайно, что в последние дни некоторые представители гражданского общества и околовластных кругов были очень воодушевлены известной статьей и снова начали обсуждать эту тему», - пишет газета.