Իրավապաշտպան. Հայաստանում շատ քիչ են դեպքերը, որ երկար կալանքից հետո արդարացման վճիռ կայացվի
Օրենքով հստակ սահմանված է, թե որ դեպքերում է հնարավոր կալանավորել մարդուն: Հաճախ ենք հանդիպում դեպքերի, որ դժգոհություններ են հնչում՝ կալանքի հիմքեր չկան կամ  դատավարությունն անհիմն ձգձգվում է, իսկ մարդը շարունակում է մնալ կալանքի տակ:
«Ցավոք սրտի, հստակ կարգավորում չկա՝ այսքան ժամանակ պետք է մնա կալանքի տակ ու վերջ: Դա նաև բացատրություն ունի. օբյեկտիվ իրականության հետ համադրելու կարիք է լինում, ամեն դեպքով, յուրաքանչյուր անձի հետ կապված, իր կատարած հանցագործության հետ կապված կա առանձնահատուկ մոտեցվում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը:
Նա նշեց, որ իրականում մեզ մոտ միշտ բացասական իմաստով է կիրառվել բոլորին համատարած կալանքի տակ պահել, բայց նաև թույլ է տալիս դատավորին, քննիչին, դատախազին որոշ փուլերում դատարանի վերահսկողության ներքո պահել մարդուն՝ հաշվի առնելով գործի առանձնահատկությունները:
Հարցին՝ արդյո՞ք մարդու իրավունքների խախտում չկա, որ դատավարությունը շարունակվում է տարիներով, վճիռ չկա,  բայց նա շարունակում է մնալ կալանքի տակ, իրավապաշտպանն ասաց. «Իրականում ես համարում եմ, որ դա նորմալ չէ, ճիշտ չէ: Բայց կալանքի տակ մնալու խնդիրն ինչո՞ւ է այդքան ձգձգվում, որովհետև հիմնականում դատական պրոցեսներն անիմաստ, չարդարացված ձգձգվում են: Եթե բնականոն ընթացքով նիստերը կայանային, շատ արագ գործերը լսվեին, չլիներ դատավորների ծանրաբեռնվածությունը,  նախնական կալանքն արդարացված կլիներ, ժամկետի խնդիր, խախտում չէր լինի»:
Նրա խոսքով, արդարացի, արդյունավետ չի լինում, որ դատական նիստերը նշանակվում են չորս ամիսը մեկ:
«Նման դեպքերում պահանջում ենք ավելի հաճախ լինի դատական նիստերը, որպեսզի  հնարավոր լինի հասկանալ՝ վերջը մարդուն արդարացնո՞ւմ են, թե՞ դատապարտում են, և այս դեպքում կալանքը որպես պատիժ կլինի, ոչ թե որպես խափանման միջոց»,- նշեց Ն. Կարապետյանցը:
Նորմեր չկան, թե որն է ողջամիտ ժամկետը, թե որքան կարող է շարունակվել դատավարությունը:
«Անաչառ դիտորդի տեսակետից պետք է հասկանալ՝ նշանակվել է փորձաքննություն, որն օբյեկտիվորեն երկար  տևողությամբ է: Հնարավոր է դատական նիստերը զուգորդվեն փորձաքննության հետ, հնարավոր է անհրաժեշտ լինի մինչև փորձագետի եզրակացությունը դատական նիստեր չհրավիրել,  դատավարությունը չկարողանան շարունակել»,- ասաց նա:
Իրավապաշտպանի խոսքով, անընդունելի է, որ նիստերը ձգձգվում են փաստաբանների, դատախազների, դատավորների չներկայանալու կամ տեխնիկական պատճառներով:
«Պետք է հասկանալ, թե ինչքանով է ողջամիտ, որը դատավորը  5 տարի կալանքի տակ գտնվող մարդու գործով նիստերը նշանակում է 4 ամիսը մեկը: Դրա մեջ ողջամտություն չկա: Պետք է հասկանալ, թե որ կողմն է շահագրգռված, որ դատավարությունը ձգձգվի»,- նշեց Ն. Կարապետյանցը:
Նա ասաց, որ պրակտիկան ցույց է տվել, որ եթե դատավորի, դատախազի  մեղքով են ձգձգվում դատական նիստերը, այդ  գործերով հնարավոր չի լինում հասնել արդարացման, քանի որ արդարացման դեպքում  կալանքի տակ գտնվող մարդուն բավական լուրջ փոխհատուցում պետք է տրվի: Նինա Կարապետյանցն ասաց, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով  սահմանված են արդարացման դեպքում ինչի կարող է հավակնել մարդը, բայց ինչպես նշեց, Հայաստանում շատ քիչ են լինում դեպքերը, որ երկար կալանքի տակ պահելուց հետո արդարացման վճիռ կայացվի:
«Շահագրգռված չեն  երկար կալանքի տակ պահելուց հետո արդարացման վճիռ կայացնեն: Ինչ-որ մի բան մտածում են, ինչ-որ հոդված են փոխում, համակարգված բոլորն աշխատում են իրար հետ: Իրենց մոտեցումը սա է՝ եթե կա երկարատև կալանք, հաստատ դատելու են, որ հետո արդարացնեն իրենց՝ կալանքի տակ պահելու որոշումը»,- ասաց իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը:

Правозащитница: В Армении  очень мало случаев, когда после длительного содержания под стражей выносят оправдательный приговор
19:56 15/01/2020
Правозащитница: В Армении очень мало случаев, когда после длительного содержания под стражей выносят оправдательный приговор
Законом четко установлено, в каких конкретно случаях человек может быть арестован. Часто происходят ситуации, когда возникает недовольство в связи с тем, что нет оснований для ареста или судебный процесс безосновательно затягивается, а человек продолжает оставаться под арестом.
«К сожалению, нет четких регулировок касательно того, сколько конкретно лицо должно содержаться под стражей. У этого также есть объяснение: возникает необходимость в сравнении с объективной реальностью, есть особый подход по каждому конкретному случаю, конкретному лицу, совершенному им преступлению», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am правозащитница Нина Карапетянц.
Она отметила, на самом деле у нас всегда в негативном смысле применялось содержание всех под арестом, однако, это также позволяет судьям, следователям, прокурорам на некоторых этапах держать под контролем суда человека, учитывая особенности дела.
На вопрос, действительно ли не нарушаются права человека, когда судебный процесс по делу продолжается годами, вердикта нет, однако он продолжается оставаться под стражей, правозащитница ответила: «На самом деле полагаю, что это ненормально, неправильно. Почему проблема содержания под стражей остается нерешенной, поскольку в основном судебные процессы бессмысленно, несправедливым образом затягиваются. Если бы судебные процессы проводились бы в естественном порядке, дела бы рассматривались оперативно, не было бы загруженности судов, предварительный арест был бы оправдан, не было бы проблемы со сроками, нарушений».
По её словам, назначение судебных заседаний раз в четыре месяца является несправедливым и неэффективным.
«В подобных случаях мы требуем, чтобы судебные слушания были более частыми, чтобы можно было бы понять, оправдать человека или осудить, и в данном случае арест будет в качестве наказания, а не в качестве меры пресечения», – отметила Н. Карапетянц.
Нет норм, устанавливающих разумные сроки продолжительности судебного разбирательства.
«С точки зрения беспристрастного наблюдателя необходимо понимать, что назначена экспертиза, которая объективно продлится долго. Возможно, судебные заседания могут проходить параллельно с экспертизой, может возникнуть необходимость не созывать судебное заседание до заключения эксперта, судебный процесс не смогут продолжить», – отметила она.
По словам правозащитницы, неприемлемо, когда заседания затягиваются из-за неявки на заседание адвокатов, прокуроров, судей или по техническим причинам.
«Необходимо понять, насколько разумно, чтобы судья назначал слушания по делу лица, находящегося под стражей 5 лет, раз в 4 месяца. Это неразумно. Необходимо понимать, какая сторона заинтересована в затягивании судебного процесса», – отметила она.
Правозащитница подчеркнула, что практика показала, если судебные заседания затягиваются из-за судьи, прокурора, то по данным делам невозможно достичь правосудия, поскольку в случае оправдания находящемуся под арестом лицу должны предоставить довольно серьезную компенсацию. Н. Карапетянц отметила, что в Уголовно-процессуальном кодексе установлено, на что может претендовать лицо в случае оправдательного приговора, однако, отметила, что в Армении подобных случаев бывает мало, когда после длительного содержания под арестом был вынесен оправдательный приговор.
«Не заинтересованы в вынесении оправдательного приговора после длительного содержания под арестом. Придумывают что-то, меняют какие-то статьи, все скоординированно работают друг с другом. Их подход заключается в следующем: если лицо длительное время содержится под стражей, тогда его точно осудят, чтобы потом оправдать своё решение о содержании его под стражей», – резюмировала Нина Карапетянц.