«Հրապարակ». Որևէ պետական մարմին, դատարան խորհրդատվական կարծիքի դեմ որոշում չի կայացնի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր աղբյուրն ասում է, որ Քոչարյանի գործով առաջիկայում անակնկալ է սպասվում։ Հիշենք. ՍԴ-ն Վենետիկի հանձնաժողովին և ՄԻԵԴ-ին դիմել է անձեռնմխելիության և 300.1 հոդվածի խնդրով։ «ՄԻԵԴ-ում գործընթացը երկար է տևում, ՀՀ դատախազությունից, փաստաբաններից պետք է կարծիքներ ստանան, նոր պատասխանեն։ Որոշումը կլինի մարտի 23-24-ի միջակայքում, ինչ վերաբերում է Վենետիկի հանձնաժողովին, ապա այն մինչև փետրվարի վերջ կգա»,- ասաց մեր աղբյուրը:
2 կառույցի կարծիքն էլ իրավական ուժ չունի, ի՞նչ «անակնկալի» մասին է խոսքը։ «Այո, դրանք խորհրդատվական են, սակայն որևէ պետական մարմին, դատարան թեկուզ խորհրդատվական կարծիքի դեմ որոշում չի կայացնի, դրանք այնքան հեղինակավոր կառույցներ են, որ նրանց դեմ չեն գնա: Կարծիքներն ստանալուց հետո ՍԴ-ն պետք է որոշի՝ օրենքը (մեղադրանքը) համապատասխանո՞ւմ է ՀՀ սահմանադրությանը, թե՞ ոչ, եթե որոշում կայացրեց, որ չի համապատասխանում, մեղադրանքը պետք է կարճվի»: Իսկ Հրայրին կձերբակալե՞ն՝ չէ որ անձեռնմխելի է։ «Իրենք արդեն մեղադրանք առաջադրելիս անցել են անձեռնմխելիության նորմի վրայով, բայց կարծում եմ՝ չեն ձերբակալի՝ միջազգային աղմուկից ելնելով»»:

«Грапарак»: Какой-либо государственный орган, суд не примет решения против рекомендательного мнения
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что по делу Роберта Кочаряна вскоре ожидается сюрприз. Конституционный суд обратился в Венецианскую комиссию и Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) для консультативного мнения в связи с неприкосновенностью и статьей 300.1.
«В ЕСПЧ процесс длится долго, должны получить мнения прокуратуры, адвокатов, потом только ответить. Решение будет в промежутке с 23 по 24 марта. Что касается Венецианской комиссии, то решение ожидается до конца февраля», - сообщил источник издания.
Мнение обоих структур не имеют правовой силы, о каком «сюрпризе» идет речь?
«Да, это рекомендательные и консультативные мнения, однако какой-либо государственный, судебный орган не примет решения даже против рекомендательного мнения. Это настолько авторитетные структуры, что против них не пойдешь. После получения мнений Конституционный суд должен решить, соответствует закон (обвинение) Конституции Армении или нет. Если примет решение о том, что не соответствует, обвинение должно быть снято» А будет ли арестован Грайр Товмасян, ведь он обладает неприкосновенностью?
«Норма о неприкосновенности была нарушена уже тогда, когда ему предъявили обвинение, однако думаю, что во избежание международного скандала его не арестуют», - сказал источник издания.