Քեյթ Բլանշետը կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի ժյուրին
Դերասանուհի Քեյթ Բլանշետը կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի ժյուրին: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է Վենետիկի բիենալեի ղեկավարությունը:
«Քեյթ Բլանշետն ավելին է, քան ուղղակի ժամանակակից կինոյի դեմք, որին նկարահանում են վերջին տասնամյակի ամենահայտնի ռեժիսորները: Նրա ներդրումն արվեստում, հասարակական կյանքում, շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում, պաշտպանում է կանանց դերը կինոարտադրության ոլորտում, որտեղ նախապաշարմունքները դեռ գերակշռում են, արժանի է ողջ հասարակության հարգանքին»,- ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Ալբերտո Բարբերան:
Քեյթ Բլանշետն ավելի քան 50 դեր ունի կինոյում, մի քանի տասնյակ դերեր թատերական ներկայացումներում: Բլանշետը երկու անգամ «Օսկարի» է արժանացել,  երեք անգամ՝ «Ոսկե գլոբուսի», նաև մի շարք միջազգային փառատոների մրցանակակիր է:

Актриса Кейт Бланшетт возглавит жюри Венецианского кинофестиваля
Актриса австралийского происхождения Кейт Бланшетт возглавит международное жюри основного конкурса Венецианского кинофестиваля. Об этом объявила в четверг дирекция Венецианской биеннале, сообщает ТАСС.
«Кейт Бланшетт – больше, чем просто икона современного кино, которую снимают самые крупные режиссеры последнего двадцатилетия. Ее вклад в искусство, общественную жизнь, защиту окружающей среды, отстаивание роли женщин в индустрии кино, где все еще превалируют предрассудки, достойны уважения всего общества», – сказал художественный руководитель смотра Альберто Барбера.
Отметившая в прошлом году 50-летие Бланшетт является одной из самых признанных актрис, активно снимающихся в США, как в проектах кино мейнстрима, так и в авторских картинах. В ее послужном списке более полусотни ролей в кино и несколько десятков театральных работ. Бланшетт – двукратная обладательница «Оскара и трех "Золотых глобусов"», а также ряда международных премий, среди которых Кубок Вольпи за лучшую женскую роль Венеции.