Առնվազն երկու հեռուստաալիքի լոգոյի տեղը կարելի է գրել «կոռուպցիա». Փաշինյան
Մեր հետևողական քաղաքականությունն է, որ Հայաստանում մենաշնորհային երևույթների հետ կապված ունենանք շատ կոնկրետ պատասխաններ։ Այսօրվա կառավարության նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ խոսքը վերաբերում է հեռուստատեսային շուկային։
«Մեր հանրային կյանքի կարևոր ինստիտուտների թափանցիկությունը մենք պետք է բարձրացնենք, խոսքը վերաբերում է հեռուստատեսային շուկային ու այդ շուկայում մենք այսօր ունենք որոշակի մենաշնորհային դիրք»,- ընդգծեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանում ստեղծվել են երկու կառույցներ, որոնցից մեկը բաշխում է հեռուստատեսային գովազդի շուկայում գոյացած գումարները, իսկ մյուսը չափում է հեռուստաընկերությունների վարկանիշները ու գովազդային գումարները բաշխում՝ ըստ արձանագրված վարկանիշների:
«Ըստ էության, հեռուստատեսային շուկայում գովազդի բաշխման այս համակարգը մոնոպոլիզացված է»,- ընդգծեց նա։
Վարչապետի խոսքով, միջազգային կազմակերպությունների գնահատմամբ, ՀՀ կառավարությունը վերջին 1,5 տարվա ընթացքում թափանցիկության առումով կատարել է ահռելի քայլեր։ Հիմա, ըստ նրա, պետք է կատարեն հաջորդ քայլը, մասնավորապես, Հայաստանում հասարակական կազմակերպություններն ու լրատվամիջոցները պետք է լինեն թափանցիկ՝ սկսած իրական սեփականատերերի թափանցիկությունից:
«Օրինակ, այսօր Հայաստանում կան կոնկրետ անձանց սեփականությունը հանդիսացող հեռուստաընկերություններ։ Նույնիսկ կասեի, որ Հայաստանում ժողովրդավարության մակարդակն այնքան բարձր է, որ Հայաստանում նույնիսկ կոռուպցիոներների հեռուստաընկերություններ կան, առնվազն երկու հեռուստաալիքի լոգոյի տեղը կարելի է գրել «կոռուպցիա», կամ «Կոռուպցիա գրուպ» ընկերությունը ներկայացնում է լուրերի հրատապ թողարկումը ՀՀ-ում։ Ես դժգոհ չեմ այդ իրավիճակից, քանի որ կարծում եմ՝ նման հեռուստաընկերության գործունեությունը մեզ համար ոչ միայն հիմնական կոռուպցիոներների շրջանակն է բացահայտում, այլև նրանց շոշափուկների ու մետաստազների»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այն լրատվական պատերազմը, որ կառավարության ու ժողովրդի դեմ տարվում է, օգնում է, որ աշխատանքի որակը ավելի ու ավելի բարձրացնեն։
«Բայց մենք պետք է գնանք այն ճանապարհով, որ իրական լոգոները գրվեն իրական հեռուստաընկերությունների վրա: Ի միջիայլոց, հեռուստաընկերություն կա Հայաստանում, որ արդեն վիճակագրություն ունեմ, խաղադրույք եմ անում, ասում եմ, թե պարտադիր որևէ կոռուպցիոն քրեական գործով անցնող մեղադրյալ այնտեղից շատ ոգևորված հարցազրույց է տալիս ու բացատրում է հանրությանը, թե «որտեղ են ձմեռում խեցգետինները»»,- նշեց վարչապետը:

Никол Пашинян: Как минимум, на логотипах двух телекомпаний в Армении можно написать «коррупция»
Наша последовательная политика заключается в том, что необходимо получить конкретные ответы на вопросы в связи с различными монопольными явлениями в Армении. Об этом на сегодняшнем заседании правительства Армении заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, отметив, что речь касается телевизионного рынка.
«Необходимо повысить прозрачность важных институтов нашей общественной жизни, речь идет о телевизионном рынке, где на сегодня у нас есть определенные монополисты», – подчеркнул он.
Никол Пашинян отметил, что в Армении созданы две структуры, одна из которых, одна из которых распределяет средства от телевизионной рекламы, а другая – составляет рейтинги телекомпаний и распределяет эти рекламные средства между телекомпаниями на основании рейтинга.
«По сути, на телевизионном рынке данная система распределения рекламы монополизирована», – подчеркнул премьер.
По его словам, по оценке международных организаций, за последние 1,5 года правительство Армении совершило серьезные шаги по обеспечению прозрачности. Сейчас, по его словам, необходимо совершить следующий шаг, в частности, общественные организации и СМИ в Армении должны быть прозрачными, начиная от прозрачности реальных владельцев.
«К примеру, сегодня в Армении есть телекомпании, являющиеся собственностью конкретных лиц. Даже сказал бы, что уровень демократии в Армении настолько высок, что есть даже телекомпании коррупционеров, вместо логотипов как минимум двух телеканалов можно написать “Коррупция” или “Коррупция групп”. Я не испытываю недовольства в связи с подобной ситуацией, поскольку полагаю, деятельность подобных телекомпаний для нас не только не только раскрывает круг основных коррупционеров, но и их щупальца и метастазы», – отметил он.
По словам Никола Пашиняна, та информационная война, которая ведется против правительства и народа, помогает повысить качество жизни.
«Но мы должны пойти по тому пути, чтобы на реальных телекомпаниях ставились реальные логотипы. Кстати, в Армении есть телекомпания, у меня уже составлена статистика, делаю ставки на то, когда включаешь телеканал, обвиняемый, проходящий по какому-либо коррупционному уголовному делу, дает такое воодушевленное интервью и объясняет, где зимуют раки», – отметил он.