Հավակնոտ բարեփոխումներ Հայաստանում՝ մարդու իրավունքների ոլորտում. Human Rights Watch
Հայաստանում 2018-ին իշխանության եկած ուժերը հայտարարել են հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգ տնտեսական և դատական ոլորտներում, նշված է անվանի իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության տարեկան զեկույցում: Այդուհանդերձ, մարդու իրավունքների ոլորտի հետ կապված որոշ խնդիրներ Հայաստանում մնում են:
Կազմակերպության «2020 Համաշխարհային Զեկույց»-ում նշված է, որ Հայաստանում առկա խնդիրներն առաջին հերթին վերաբերում են ընտանեկան բռնությանն ու սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ բռնությանը: 2019-ի առաջին կիսամյակում միայն իրավապահները Հայաստանում ընտանեկան բռնության հետ կապված 331 գործ են հարուցել, սակայն, կանանց և երեխաների պաշտպանության հարցը չի կարգավորվել: Միասեռականների նկատմամբ Հայաստանում բռնությունների դեպքերն էլ ավելի բարդ է հաշվարկել, քանի որ հաճախ հանրային ճնշման պատճառով տուժածները ոստիկանություն հաղորդում չեն ներկայացնում: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ: Իրավապաշտպանների գնահատմամբ, այս երկրի իշխանությունները կոշտ վերահսկողության տակ են պահում հասարակությունը, նվազեցնում քաղաքացիների ազատություններն ու իրավունքները, բացառում մամուլի ազատության որեւէ արտահայտումներ:
Վրաստանում իշխանությունները 2019-ին չարդարացված բռնություն են գործադրել ամռանը խաղաղ ցույցերը ցրելու նպատակով, իսկ Rustavi 2 հեռուստաալիքի գործարքը ճնշման տակ իրականացնելու արդյունքում հարված է հասցվել երկրում ազատ խոսքին:
Անցած տարվա ընթացքում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը կտրուկ վատացել է նաև Ռուսաստանում, Թուրքիայում և Իրանում: Այդ երեք երկրների իշխանություններն կոշտ արգելափակել են իրենց քաղաքացիների խաղաղ բողոքելու իրավունքն ու պատժել ցույցերի մասնակիցներին: Ռուսաստանում անհիմն ընտրապայքարից հանվել են բազմաթիվ ընդդիմադիր թեկնածուներ, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը երկրի իշխանության բոլոր ճյուղերն իր վերահսկողության տակ է վերցրել, իսկ Իրանում տեղի են ունեցել ցուցարարների նկատմամբ բռնությունների բազմաթիվ դեպքեր:
Մարդու իրավունքների համար արմատական խնդիր է Չինաստանը, որի իշխանությունների կարծիքով, մարդու իրավունքներն այդ երկրի համար էքզիստենցիալ վտանգ են ներկայացնում, նշված է Human Rights Watch-ի զեկույցում: Չինաստանն էլ իր հերթին էքզիստենցիալ վտանգ է ներկայացնում մարդու իրավունքների համար: Այսպես, Չինաստանը խախտում է մարդու իրավունքները ոչ միայն սեփական երկրի ներսում այլև՝ սահմաններից դուրս, նշում է Human Rights Watch կազմակերպության փորձագետ Յաքուի Վանգը: Human Rights Watch կազմակերպության գործադիր տնօրեն Քենեթ Ռոթի կարծիքով, սա «վերջին տասնամյակներին Չինաստանում առավել հուժկու բռնաճնշումներն են, որոնք կարելի է երեւի թե համեմատել Մշակութային Հեղափոխության ժամանակների հետ»:
Չինաստանը քննադատության հետ համաձայն չէ, պնդելով, որ հետապնդվողները, այդ թվում և Հոնկոնգի բողոքավորները, խախտում են օրենքը:

HRW: Armenian government embarked on ambitious reform agenda in 2019
Having secured a parliamentary majority in December 2018 snap elections, the Armenian government embarked on an ambitious reform agenda in 2019, including tackling corruption and reforming the economic and justice sectors, the Human Rights Watch (HRW) said in its annual World Report 2020 released on Wednesday. However, some human rights issues continued persisting in Armenia last year.
Investigations into past violence and excessive use of force by law enforcement remained limited. Violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity, discrimination against and segregation of people with disabilities, and domestic violence persisted, the report said.
According to HRW, domestic violence persisted as a serious problem. According to official data, during the first half of 2019, authorities investigated 331 criminal domestic violence cases, including 176 that were newly initiated. They brought charges in 209 cases and sent 45 cases to courts.
But in most cases, authorities do not protect women and child survivors of domestic violence, jeopardizing their lives and well-being.
The report says LGBT people often face harassment, discrimination, and violence in Armenia. Fear of discrimination and public disclosure of their sexual orientation prevent many LGBT people from reporting crimes.
According to World Report 2020, Azerbaijan’s authorities continued to maintain rigid control, severely curtailing freedoms of association, expression, and assembly in 2019.
The government released over 50 human rights defenders, journalists, opposition activists, religious believers and other perceived critics imprisoned on politically motivated charges. But at least 30 others remained wrongfully imprisoned, while authorities regularly targeted its critics and other dissenting voices.
Other human rights problems persisted, including torture and ill-treatment in custody, violations of freedom of assembly, undue interference in the work of lawyers, and restrictions on media freedoms.
Political tensions and sustained protests over electoral reforms marked 2019 in Georgia, HRW said. The government used excessive force to disperse a largely nonviolent protest in June, detaining and injuring scores, and pursuing largely one-sided accountability for it.
Other areas of concern included lax labor regulations resulting in labor practices that undermine workers’ safety, threats to media pluralism, unjustifiably harsh drug laws, etc.