Գյուղատնտես. Ձյունը լավ էր, բայց քիչ էր
Հայաստանում տեղացած ձյունն էական  ազդեցություն չի ունենա գյուղատնտսության համար, քանի որ ձնածածկույթը քիչ է։
«Քանակությունը շատ քիչ է, կարծում եմ, այն առանձնապես եղանակ ստեղծել չի կարող»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտես, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, եթե մարզերում ձյան շերտը հաստ լինի ու աշնանացան ցորենի դաշտերը տևական ժամանակ ծածկված մնան ձյունով, ապա արդյունքները դրական կլինեն։
«Եթե ձյան շերտը լինի 10-15 սմ, ապա բավականին լուրջ ազդեցություն կլինի։ Ամեն դեպքում ձյունն անհրաժեշտ էր»,-ասաց մասնագետը։
Ինչ վերաբերում է ջրամբարներին, ապա այս հարցում էլ, տեղացած ձյունը որոշիչ ազդեցություն ունենալ չի կարող։
«Բայց դեռ ժամանակ ունենք, սպասենք տեսնենք առաջիկայում ինչպիսին կլինի եղանակը, նոր ըստ դրա կարելի է կանխատեսումներ անել»,-նշեց Պետրոսյանը։
ԱԻՆ կանխատեսումների համաձայն, հունվարի 19-ի ցերեկը ձյուն է սպասվում բոլոր մարզերում, բացի Արարատից ու Արմավիրից, հունվարի 20-ի գիշերը ձյուն կլինի հանրապետության ողջ տարածքում։

Агроном: Выпавший в Армении снег не окажет существенного воздействия на сельское хозяйство
Выпавший в Армении снег не окажет существенного воздействия на сельское хозяйство, поскольку образовался небольшой снежный покров.
«Выпало небольшое количество снега, которое не может существенно изменить погоду», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am кандидат сельскохозяйственных наук, бывший замминистра сельского хозяйства Гарник Петросян.
По его словам, если слой снежного покрова будет толстым и поля озимой пшеницы длительное время останутся под покровом снега, то результаты будут положительными.
«Если толщина покрова составит 10-15 см., то это окажет довольно серьезное воздействие.  В любом случае, снег был необходим», – отметил эксперт.
Что касается водохранилищ, то и в данном вопросе выпавший снег не сможет оказать существенного воздействия.
«Но у нас пока есть время, подождем – увидим, какой будет погода в ближайшее время, и только на основании этого можно делать прогнозы», – отметил Г. Петросян.
Согласно информации МЧС РА, днем 19 января во всех областях Армении ожидаются осадки в виде снега, кроме Арарата и Армавира, а ночью 20 января снег ожидается на всей территории РА.