Ապրիլյան հերոս, գյումրեցի ավագ լեյտենանտ Մերուժան Ստեփանյանի ծննդյան օրն է
Հունվարի 17-ին ապրիլյան պատերազմի հերոս, ՀՀ  «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր, ավագ լեյտենանտ Մերուժան Ստեփանյանի ծննդյան օրն է: Մերուժանը կդառնար 27 տարեկան:
Ապրիլյանի հերոսը ծնվել է 1993 թվականին Գյումրիում: Սովորել է Գյումրու Մուշ թաղամասի թիվ 42 դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել էր Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ, որն ավարտելուց հետո պայմանագրային զինվորական ծառայության էր անցել Թալիշի զորամասում:
Մերուժանը զբաղվում էր նկարչությամբ, շվի էր նվագում և երգում էր: Բանակում կարգապահ ծառայության համար ստացել է ավագ-լեյտենանտի կոչում։
2016 թվականի ապրիլի սկզբին արցախա-ադրբեջանական սահմանի Թալիշի ուղղությամբ ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ դիրքի անձնակազմի հետ Մերուժան Ստեփանյանը կասեցրել է թշնամու լայնածավալ հարձակումը, կազմակերպել ու հմտորեն ղեկավարել է մարտը՝ ոչնչացնելով թշնամու բազմաթիվ գրոհայինների:
Մերուժան Ստեփանյանն արիաբար զոհվել է անհավասար մարտում: Նրա հետ զոհվեցին նաև նույն դիրքը պահող Ռաֆիկ Հակոբյանը,Վիկտոր Յուզիխովիչն ու Աղասի Ասատրյանը։ Մերուժան Ստեփանյանը, Ռաֆիկ Հակոբյանը, Աղասի Ասատրյանն ու Վիկտոր Յազուխովիչը հետմահու պարգևատրվել են «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով։
Նշենք, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ զոհված զինծառայողներից 7-ը Գյումրիից էին: Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար Արցախում հերոսաբար զոհված քաջ տղաներն էին` Վլադիմիր Մելքոնյան, Մերուժան Ստեփանյան, Ալեքսան Առաքելյան,  Վիկտոր Յուզիխովիչ, Հրաչ Գալստյան, Գևորգ Վարդանյան, Տիգրան Աբգարյան:

История одного солдата: герою Апрельской войны Меружану Степаняну сегодня исполнилось бы 27 лет
Героически погибшему в ходе Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта армянскому военнослужащему, рыцарю ордена «Боевой крест» I степени, старшему лейтенанту Меружану Степаняну сегодня, 17 января, исполнилось бы 27 лет.
Меружан Степанян родился 17 января 1993 года в Гюмри. Учился в школе №42 квартала Муш города Гюмри. После окончания школы поступил в Военный институт имени Вазгена Саргсяна, затем поступил на контрактную службу в воинской части Талиша (Талыша).
Меружан занимался живописью, играл на свирели, пел. За добросовестную службу в армии ему было присвоено звание старшего лейтенанта.
В начале апреля 2016 года во время боевых действий в направлении Талиша вместе с личным составом боевой позиции Меружан Степанян пресек широкомасштабное наступление ВС Азербайджана.
Меружан Степанян героически погиб в неравном бою. Погибли и несущие с ним дежурство на одной боевой позиции Рафик Акопян, Агаси Асатрян и Виктор Юзихович.
Отметим, 7 из военнослужащих, героически погибших в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля 2016 года, были из Гюмри. Вот их имена: Владимир Мелконян, Меружан Степанян, Алексан Аракелян, Виктор Юзихович, Грач Галстян, Геворк Варданян, Тигран Абгарян.
В районе Муш города Гюмри Ширакской области Армении открылся мемориал, увековечивающий память 7 гюмрийских военнослужащих. Памятник выполнен в виде дерева, на срубленных ветвях которого выгравированы имена героически погибших военнослужащих из Гюмри.